Jaroslav Sypal: Když film zlidoví, nic lepšího se mu přihodit nemůže.

01.11.2022

„Pokud jdu na komedii, do divadla nebo do kina, očekávám, že se budu smát,“ říká Jaroslav Sypal...

[přečtěte si celý článek]


Doprava v J. Hradci má i své problémy a jejich řešení často bolí.

01.11.2022

Dopravní obslužnost a funkční dopravní komunikace jsou pro město záležitost zcela zásadní. Na...

[přečtěte si celý článek]


Smrt bezdomovce

11.10.2022

J. Hradec – Třiašedesátiletý bezdomovec zřejmě prohrál dlouhodobý souboj s alkoholem. V sobotu 6....

[přečtěte si celý článek]


...další články

Krásné články

Ljuba Krbová: Za seriál Ulice jsem velmi ráda. Je to zápřah, ale taky dobrý trénink.

01.07.2022

Do povědomí široké divácké veřejnosti se Ljuba Krbová (64) pozitivně zapsala coby jedna z kmenových hereček nováckého „nekonečného“ seriálu Ulice, v němž od počátku ztvárňuje neskutečně hodnou Aničku Liškovou, na které jde dříví štípat a ona ještě poděkuje. Jenže profesní záběr sympatické umělkyně je mnohem širší. Seriály, filmy, dabing, rádio, načítání audio knih… a hlavně divadlo. Minulý měsíc zavítala paní Ljuba i do jindřichohradeckého divadelního sálu Kulturního domu Střelnice, kde si jen ve dvojici se svým „uličním“ kolegou vystřihla pozoruhodný kus Miluji tě, tak se měj.

[přečtěte si celý článek]

Pro samé klábosení na synka zapomněla.

07.06.2022

Třeboň – Ve středu 20. dubna odpoledne narazila 26letá žena z Chodova na svou známou a na Masarykově náměstí se s ní dala do řeči. Při hovoru bohužel jaksi zapomněla, že má s sebou dva a půl roku starého synka, který asi zase zapomněl na maminku a vyrazil do města, kde se jal prohánět mezi auty. Kuriózní je, že cizími lidmi přivolaní strážníci se o zatoulaného kluka postarali dřív, než zapovídaná mamina jeho zmizení vůbec zaregistrovala. No toto! Vše se naštěstí obešlo bez újmy na zdraví a místo trestu se matce dostalo jen důrazného pokárání.
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]

Za její výkon by se nestyděl ani vodkou odkojený mužik.

07.06.2022

Třeboň – Čtyřiatřicetiletá žena z Českých Velenic ve středu 30. dubna šokovala strážníky. A to hned dvakrát. Když ji toho dne odpoledne našli, kterak chrní na lavičce v Lipovce, ihned vytušili, odkud vítr fouká, ale takovou palbu asi nečekali. Žena totiž po probuzení nadýchala 4,28 promile, což bylo první překvápko, a překvapení druhé spočívalo v tom, že dáma byla i s takovou alkoholovou náloží schopna normální komunikace a dokonce i chůze po zadních. Podmínky pro její převoz na záchytku tedy splněny nebyly a ohromení strážníci proto jen dohlédli na to, aby žena v pořádku došla na vlak a zamířila jím domů. Zřejmě slušnej oddíl.
- Čeněk Trpký -

[přečtěte si celý článek]

Škrtil těhotnou partnerku a sjetý vyjel po strážnících.

07.06.2022

J. Hradec – Jednadvacetiletý konzument omamných a psychotropních látek čelí podezření ze spáchání hned tří trestných činů – ublížení na zdraví ve fázi pokusu, napadení úřední osoby a nebezpečné vyhrožování. Ve čtvrtek 26. dubna škrtil v bytě na Masarykově náměstí svou partnerku ve třináctém týdnu těhotenství a oddávající se životu v témže opojení, až tato upadala do bezvědomí. Když se na místo incidentu se dostavili strážníci, pustil se mladý muž i do nich, čímž si pochopitelně moc neposloužil. Strážníky byl zpacifikován a skončil v rukou státních policistů.

- Věněk Podlipný -

[přečtěte si celý článek]

Vyšlo v dubnu: "Vláda lže!" říká čerpadlářka. "Vysoké ceny pohonných hmot vládě vyhovují."

24.05.2022

Vláda ohledně cen benzínu lže a já vám řeknu proč. Jsem spolumajitelkou malé čerpací stanice v Kamenici nad Lipou a naše rodina se v tomto oboru pohybuje řadu let. Proto mi také není lhostejné, jak se vláda chová a jak zodpovědnost za vysoké ceny pohonných hmot svaluje i na mě a na naše rodinné podnikání.

Coby vlastníci čerpací stanice máme víc jak deset let povinnost měsíčně zasílat na finanční úřad pravidelné přehledy o prodejích a nákupech pohonných hmot. Z těchto informací má finanční úřad, respektive stát, jasný dlouhodobý přehled o výši naší marže. Najde tam údaje o prodejních cenách, o nákupních cenách i o tom, kolik jsme čeho prodali. Stát je díky tomu schopen sledovat výši marže každé čerpací stanice. To na ministerstvu financí, tedy ve vládě, pochopitelně dobře vědí. Pomocí těchto přehledů umí zjistit, jak na trhu funguje konkurence a jestli si někdo marži uměle nenavyšuje.

S neúměrným nárůstem cen pohonných hmot se vláda rozhodla veřejně prezentovat, že bude marže čerpacích stanic nově kontrolovat. To, že tak činí již dlouho, lidem zamlčela. Jakým způsobem se vláda rozhodla marže kontrolovat? Myslíte si, že použila tabulku, z níž lze reálnou marži čerpací stanice zjistit a kterou doteď používala, pouze s větší frekvencí prezentace? NE!

Vláda vytvořila nesmyslný systém, v rámci něhož se čerpacích stanic ptá pouze na prodejní cenu. Nákupní ceny ji vůbec nezajímají a reálné marže čerpací stanice tím pádem zjistit nemůže. Prodejní ceny nově porovnává s cenami na komoditní burze v Rotterdamu. Jenže na této burze čerpací stanice pohonné hmoty nenakupují! K marži čerpací stanice je tak uměle připočtena i marže velkoobchodníka, distributora. Vláda navíc u prodejních cen nezohledňuje poskytované slevy smluvním zákazníkům. To ji také nezajímá. Vláda ve svých kalkulacích marže čerpacích stanic záměrně uměle navýšila. Rozhodla se pro nesmyslný výpočet, jehož výsledkem jsou lživé informace, a to i přesto, že reálné údaje o maržích čerpacích stanic má dlouhodobě k dispozici.

Jak tedy celá „kontrola“ dopadla? Přesně tak, jak jsem čekala. Zjistilo se, že na čerpacích stanicích k žádnému navyšovaní marží nedošlo. Na druhé straně, marže distributorů a rafinérií zůstaly neřešeny. Co nám zůstalo, je pachuť z osočování. Proč vláda nepřijde se smysluplným řešením? Protože jí vysoké ceny nafty a benzínu vyhovují. Díky nim totiž přitéká více peněz do státní kasy z výběru DPH. Aby vládní politici odklonili pozornost od své neschopnosti lidem pomoct, ukázali prstem na čerpadláře. Přitom kolem 50 % z ceny benzínu tvoří daně, jež stát regulovat může.

- Karolína Kubisková -

[přečtěte si celý článek]

Zastávka MHD na hradecké Hvězdárně pod útokem vandalů.

01.06.2022

Vloni v březnu jsme obsáhle informovali o nepříliš dobré estetické a bezpečnostní situaci na jindřichohradeckém sídlišti Hvězdárna a zmínili jsme i skutečnosti, že na tomto sídlišti nejsou nainstalovány kamery městského kamerového systému a prosklený přístřešek autobusové zastávky Na Točně bývá pravidelným terčem ničemů. Následující měsíc, konkrétně v časných ranních hodinách 30. dubna 2021, si vandalové uvedenou zastávku MHD podali znovu, a dle svědků to byl pořádný rachot. Petardy práskaly a rozbíjené sklo jen řinčelo. A minulý měsíc, o Velikonocích, to zastávka schytala nanovo.

[přečtěte si celý článek]

Desítky cedulí zavání nelegální reklamou!

01.06.2022

Tak se nám v regionu rozmohl takový nešvar. Ve městech, obcích, vískách i u veřejných komunikací byly v blíže neurčené nedávné době nainstalovány jednoduché reklamní cedule inzerující zednické či malířské služby, případně hned obojí. Relativně velké cedule (formát cca A2) představují v praxi to, čemu se říká nekalá reklama, ale jak se zdá, nikdo si s nimi hlavu příliš neláme. Dopravní policisté to prý začnou řešit až poté, co se ukáže, že například cedule, umístěná u silnice, nese vinu na dopravní nehodě. Že bránila ve výhledu atp. Desítky cedulí jsou umístěny na různých zábradlích, autobusových zastávkách, mostcích, plotech… Třeba v Děbolíně u Jindřichova Hradce je tento reklamní poutač u hlavní křižovatky. Pokud řemeslník (jak je tomu v těchto případech) umístí svůj poutač na vlastní nemovitost nebo po dohodě s majitelem na nemovitost cizí, je to zcela v pořádku, ale tohle se jeví jako odpovědnými činiteli přehlížené pirátství. Pokud by takto postupoval každý živnostník, nebude za chvíli pro samé cedule kam plivnout. Fakt, že neestetické cedule na svých místech vydržely tak dlouho, se redakci Žurnálu jeví jako velmi udivující.

[přečtěte si celý článek]

Zuzana Kajnarová exkluzivně pro Žurnál

01.06.2022

„Mám snahu dělat věci, co mě baví, dávají smysl a uživí mě,“ konstatuje Zuzana Kajnarová (39) s tím, že skladba těch věcí je poměrně pestrá. „Divadlo, televize, film, dabing, načítání audioknih… Ráda mám všechno.“ Minulý měsíc navštívila půvabná herečka i Kulturní dům Střelnice v Jindřichově Hradci a společně s kolegy z ansámblu pražského Divadla Palace zde excelovala v divadelní hře Neperte se, prosím vás!

[přečtěte si celý článek]

Agresor dostal ženu do nemocnice

10.05.2022

Dačicko – Jindřichohradečtí kriminalisté ve spolupráci s dačickými policisty prošetřovali případ těžké újmy na zdraví, k němuž došlo 19. února tohoto roku v rodinném domě v obci na Dačicku. Muž tu měl po předchozí konzumaci alkoholu fyzicky napadnout ženu a způsobit jí vážné zranění. Ženu hodil na zem a poté jí velkou silou dupnul na nohu, toho času v koleni pokrčenou. Napadené neposkytl násilník žádnou pomoc, i když tato se jí hlasitým křikem dožadovala. Ženino zranění si následně vyžádalo převoz sanitkou do nemocnice v Jindřichově Hradci, operační zákrok a hospitalizaci až do 23. února. Policejní komisařka vydala 8. dubna usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého. V případě soudem uznané viny mu hrozí tří až desetiletý trest odnětí svobody.
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]

Prášky a chlast, delirium, špitál

10.05.2022

Třeboň – V pondělí 11. dubna večer byli strážníci povoláni do Jateční ulice, kde se zdravotníci snažili ošetřit 35letého muže z Tábora. Ten, jak vyšlo najevo, během odpoledne zkombinoval alkohol s větším množstvím prášků a vyrobil si pěkných 3,38 promile. Tomu, že skončil ve špitále, se snad nikdo divit nemůže.
- Robert Rozumný -

[přečtěte si celý článek]