Změň Vajgar! Budoucí podobu sídliště by měli ovlivnit lidé, kteří v lokalitě žijí.

01.05.2022

Sídliště Vajgar, jež je významnou rezidenční částí Jindřichova Hradce, bylo uvedeno do života v 70....

[přečtěte si celý článek]


Filip Cíl exkluzivně pro Žurnál

01.05.2022

„Rok a čtvrt jsem dělal, co se zrovna namanulo,“ vzpomíná Filip Cíl (33) na neveselé období, kdy...

[přečtěte si celý článek]


Aby mu pracky upadly!

11.04.2022

J. Hradec – Hradečtí policisté pátrají po dosud neznámém ničemovi, který 6. března (v době od 14.35...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Krásné články

Změna ve vedení Kulturního domu Střelnice. Jiřího Kubáta zde vystřídal Martin Jedlička.

05.12.2021

Hradecký místostarosta Radim Staněk (ODS) má v gesci odbor správy majetku města, odbor výstavby a územního plánování a odbor životního prostředí plus organizační složku města KD Střelnice, zabývající se zdejším kulturním životem. A právě vzhledem k posledně uvedenému faktu jsme se na místostarostu Staňka obrátili s několika dotazy k aktuálnímu dění na poli lokální kultury.

[přečtěte si celý článek]

Buk: Hospoda potřetí. Bývalý místostarosta Komínek komentuje.

05.12.2021

V minulém vydání jsme se napodruhé věnovali případu městské hospody v hradecké místní části Buk. Na informace, jež nám sdělil předseda osadního výboru Buku Václav Picka, jsme nechali reagovat představitele radnice. Jejich odpovědi nám písemně tlumočila tisková mluvčí Eliška Čermáková, ovšem co se týče otázky k minulosti uvedené hospody a její demolice byli jsme odkázáni na předchozí vedení města, za jehož éry bylo opravení, respektive zbourání hospody řešeno. S žádostí o písemný komentář k věci jsme se proto obrátili na tehdejšího místostarostu Bohumila Komínka.

[přečtěte si celý článek]

Proslulý tenor Štefan Margita exkluzivně pro Žurnál.

05.12.2021

Letos v září se ve strmilovském kostele sv. Jiljí uskutečnila další unikátní kulturní akce. Pod klenbou zaplněného kostela totiž zazpíval světově proslulý operní pěvec a manžel zpěvačky Hany Zagorové Štefan Margita (65). Tenor slovenského původu se ze světa opery vydal do oblasti šansonu a pro svoje příznivce i pro vyznavače uvedeného hudebního žánru připravil nové album a sérii koncertů, z nichž jeden se odehrál právě ve Strmilově.

[přečtěte si celý článek]

Červený kohout na Hliníku

05.11.2021

Třeboň – Uprostřed noci na neděli 26. září hořelo v bytě ve čtvrtém patře bytového domu na sídlišti Hliník. Strážníci byli na místě do dvou minut od nahlášení události a ihned zahájili evakuaci všech obyvatel objektu. Hasiči a policisté dorazili k požáru vzápětí a hasiči oheň velmi rychle uhasili. Ke zranění osob naštěstí nedošlo a evakuovaným bylo během zásahu poskytnuto teplé zázemí. Dobrá práce!
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]

S bouchačkou a za volantem. Pokaždé pod vlivem alkoholu.

05.11.2021

Kunžak – Novobystřičtí policisté vyšetřují trestné činy, jichž se měl dopustit 46letý výlupek z regionu. Koncem letošního srpna, toho času pod vlivem alkoholu, na parkovišti v Kunžaku vyhrožoval jinému muži těžkou újmou na zdraví a svá slova podporoval expanzní pistolí. Přivolaní policisté zbraň zajistili a neprodleně s chlapem zahájili trestní řízení pro podezření hned ze dvou přečinů – výtržnictví a nebezpečné vyhrožování. A neuběhlo ani pár týdnů a týž muž, jedoucí v osobním autě Suzuki po silnici mezi Kunžakem a Jindřichovým Hradcem, byl ve večerních hodinách stopnut policejní hlídkou, která z jeho dechu ucítila alkohol a následně mu naměřila více než tři promile. Další jízda byla chlapovi zakázána a na jeho konto přibylo podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Oba případy jsou řešeny ve zkráceném přípravném řízení a hříšník brzy stane před soudcem okresního soudu.
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]

Válel se na kolejích zlitý jako ten mužik.

05.11.2021

Třeboň – Po poledni ve čtvrtek 23. září zaměstnal strážníky osmatřicetiletý muž z Českých Velenic, nemohoucně se válející v kolejišti na vlakové zastávce v Dukelské ulici. Strážníci naštěstí dorazili na místo včas a chlapa dostali z kolejí dřív, než mu vlak stihnul přečísnout pěšinku. Vděku se ovšem nedočkali. Zachráněný začal být naopak agresivní, svou totožnost prokázat odmítl a muže zákona ve finále dokonce napadl. Tito se však vykolejit nenechali, rabiáta zkrotili a zápěstí mu opatřili vkusnými náramky. Následná dechová zkouška ledacos vysvětlila. Hodnotu 3,28 promile strážníci každý den jistě nevidí. Pasažérův expresní převoz s cílovou stanicí v českobudějovické odmašťovně byl logickým řešením.
- Robert Rozumný -

[přečtěte si celý článek]

Předseda osadního výboru: Chování města vůči Buku bereme jako křivdu!

01.11.2021

V minulém vydání jsme otevřeli téma hospody v hradecké místní části Buk a nyní se k němu vracíme. Připomeňme, že hospoda se společenským sálem v patře fungovala v Buku od roku 1913 a bývala skutečným centrem dění ve vsi, nemluvě o tom, že na zdejší tancovačky se sjížděli i lidé z Jindřichova Hradce a jeho okolí. Po zániku socialistického podniku Restaurace a jídelny po roce 1990 se objekt dostal do majetku města Jindřichův Hradec, ale že by se o něj nový vlastník začal svědomitě starat, se zřejmě říct nedá. A tak budova vinou špatné údržby chátrala a cca před pěti roky byla z rozhodnutí města stržena. Bukovským byl náhradou za ni přislíben nový společenský dům, jehož součástí bude hospoda nová, jenže jak se říká: sliby-chyby. Společenský dům v Buku dodnes není a hospoda tím pádem taky ne. V následujícím rozhovoru se k věci vyjadřuje předseda osadního výboru Buku Václav Picka, který z dění kolem hospody nadšený opravdu není.

[přečtěte si celý článek]

Minulost bukovské hospody je problém bývalého vedení, budoucnost bude řešena po volbách.

01.11.2021Předseda osadního výboru jindřichohradecké místní části Buk Václav Picka se v předchozím rozhovoru vyjadřuje k problematice městské hospody, již město kvůli jejímu stavu nechalo zbourat, ale novou přes svůj příslib nepostavilo. A protože bukovští prý vnímají přístup města jako křivdu, položili jsme několik otázek i jeho vedení. Odpovědi na ně nám prostřednictvím e-mailu poskytla tisková mluvčí městského úřadu Eliška Čermáková.Shrnutí: Po zániku socialistického podniku Restaurace a jídelny, tedy po roce 1990, se objekt bukovské hospody se společenským sálem dostal do majetku města, ale budova (už tehdy zanedbaná) pak dále chátrala. Nájemníci zřejmě nechtěli dávat peníze do cizího a město se k údržbě také nemělo. V roce 2012 se začalo mluvit o opravě, ale kvůli nerentabilitě záměru z ní nakonec sešlo a budova byla na základě rozhodnutí města před několika lety zbourána. Bukovským byl náhradou za ni přislíben nový spolkový dům, jehož součástí bude i hospoda, jenže toto zařízení v Buku dodnes není a hospoda tím pádem taky ne.

[přečtěte si celý článek]

Diskotéky v centru Třeboně mají strážníci pod kontrolou.

08.10.2021

Třeboň – Diskotéky v Music Clubu Beseda v centru města vyvolávaly během léta všelijaké reakce. Uvolnění epidemiologických opatření a s ním související umožnění konání kulturních a společenských akcí zvedlo zájem i o tento druh zábavy a do Třeboně se začala sjíždět i mládež z okolí. Zejména v červenci byla nevybouřenost mladých znát. Návštěvnost diskotéky v Besedě se pohybovala v řádech stovek lidí.
Toto oživení se ovšem neobešlo bez nežádoucích negativních jevů. Občany byl kritizován zejména zvýšený pohyb osob v nočních hodinách, výskyt jedinců pod vlivem alkoholu a trnem v oku mnohých bylo též znečisťování veřejných prostranství. A faktem je, že na oné diskotéce (i před objektem) pravidelně docházelo (hlavně v červenci) k fyzickým konfliktům, u nichž museli zasahovat nejen strážníci, nýbrž i zdravotníci.
Městští policisté na situaci zareagovali pravidelnými kontrolami, prováděnými ve spolupráci s Policií České republiky v průběhu všech zdejších tancovaček. Byl kontaktován i pořadatel s tím, aby nekalosti na diskotéce minimalizoval a také aby zajistil posílení počtu dohlížejícího personálu. Dle strážníků přitom cílem těchto kontrol není zrušení diskoték ani jejich negace, cílem je prý jen zajištění klidného průběhu akcí a udržení veřejného pořádku tak, aby zábava mládeže obtěžovala ostatní lidi co nejmíň.
(sd, šk)

[přečtěte si celý článek]

Pytlák šel po trofejích

08.10.2021

Branná – Jindřichohradečtí policisté z oddělení hospodářské kriminality společně s policisty třeboňskými pátrají po pytlákovi, který v době od 18. do 20. září řádil v lese za Brannou na Třeboňsku. Ničema zde blíže neurčenou střelnou zbraní skolil dva jeleny evropské, starší dvou let. Oba kusy s neodborně oddělenými hlavami s parožím byly nalezeny na louce poblíž silnice na Hrachoviště. Hmotná škoda činí nejméně 50.000 korun. Za informace, vedoucí k pachatelovu dopadení, budou policisté vděční.
- René Vrbský -

[přečtěte si celý článek]