Úzkokolejka: Může být letní sezóna zachráněna?

01.05.2023

I v březnovém Žurnálu jsme se obsáhle věnovali problematice společnosti Jindřichohradecké místní...

[přečtěte si celý článek]


Hradečtí zastupitelé rozdělovali veřejné peníze!

01.05.2023

Ve středu 22. února se v sále jindřichohradeckého Kulturního domu Střelnice uskutečnilo 5. zasedání...

[přečtěte si celý článek]


Petr Nárožný exkluzivně pro Žurnál

01.05.2023

„Režiséři mají raději herce, kteří se na ně dívají jako na duševní velikány a chovají se k nim tak,...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Desítky cedulí zavání nelegální reklamou!

Publikováno: 01.06.2022

Tak se nám v regionu rozmohl takový nešvar. Ve městech, obcích, vískách i u veřejných komunikací byly v blíže neurčené nedávné době nainstalovány jednoduché reklamní cedule inzerující zednické či malířské služby, případně hned obojí. Relativně velké cedule (formát cca A2) představují v praxi to, čemu se říká nekalá reklama, ale jak se zdá, nikdo si s nimi hlavu příliš neláme. Dopravní policisté to prý začnou řešit až poté, co se ukáže, že například cedule, umístěná u silnice, nese vinu na dopravní nehodě. Že bránila ve výhledu atp. Desítky cedulí jsou umístěny na různých zábradlích, autobusových zastávkách, mostcích, plotech… Třeba v Děbolíně u Jindřichova Hradce je tento reklamní poutač u hlavní křižovatky. Pokud řemeslník (jak je tomu v těchto případech) umístí svůj poutač na vlastní nemovitost nebo po dohodě s majitelem na nemovitost cizí, je to zcela v pořádku, ale tohle se jeví jako odpovědnými činiteli přehlížené pirátství. Pokud by takto postupoval každý živnostník, nebude za chvíli pro samé cedule kam plivnout. Fakt, že neestetické cedule na svých místech vydržely tak dlouho, se redakci Žurnálu jeví jako velmi udivující.

Nelegálnost výše popsané propagace v rámci Jindřichova Hradce potvrdila redakci Žurnálu tisková mluvčí městského úřadu Eliška Čermáková. „V případě, že má někdo zájem umístit reklamní poutač na veřejné prostranství města, musí podat písemnou žádost na městský finanční odbor a požádat o zábor veřejného prostranství, či na odboru správy majetku města požádat – též písemně – o pronájem za účelem umístění reklamního zařízení,“ uvedla s tím, že tyto žádosti jsou následně postoupeny Radě města k rozhodnutí. Dodala, že co se týče Žurnálem popsaných reklamních cedulí, vedení města o jejich výskytu na území J. Hradce povědomí nemá a městem povoleny nejsou. Pro úplnost připomeňme, že místními částmi Jindřichova Hradce (v působnosti MěÚ J. Hradec) jsou vesnice Buk, Děbolín, Dolní Radouň, Dolní Skrýchov, Horní Žďár, Matná, Otín, Políkno a Radouňka.

V Hradci před nelegální

reklamou oči nepřivírají

Jaké se nabízí řešení? Jak může město či obec proti hyzditeli veřejného prostranství a strůjci nepovolené reklamy postupovat? Může jej vyzvat k tomu, aby své cedule odstranil? Může!

„Jakmile se o nepovolené reklamě dozvíme, můžeme jednat,“ konstatovala E. Čermáková a dodala, že tato záležitost byla nyní předána k řešení městským policistům, přičemž vlastník poutačů bude vyzván k jejich okamžitému odstranění.

„Jak už jsem řekla, povolení umístění reklamy je buď na odboru správy majetku města, nebo na odboru finančním,“ rekapituluje mluvčí E. Čermáková a uzavírá: „Jestliže dotčený odbor nepovolenou reklamu zjistí, je tato věc často řešena ve spolupráci s městskou policií. Pokud se takové reklamy objeví i v jiných obcích a městech, pak je na jejich představitelích, aby o nich s příslušným člověkem jednali. V Jindřichově Hradci nepovolené reklamy a jejich odstraňování každopádně řešíme a z rozmožení tohoto nešvaru tudíž obavu nemáme.“

- Svatopluk Doseděl -