Filip Cíl exkluzivně pro Žurnál

01.05.2022

„Rok a čtvrt jsem dělal, co se zrovna namanulo,“ vzpomíná Filip Cíl (33) na neveselé období, kdy...

[přečtěte si celý článek]


Aby mu pracky upadly!

11.04.2022

J. Hradec – Hradečtí policisté pátrají po dosud neznámém ničemovi, který 6. března (v době od 14.35...

[přečtěte si celý článek]


Svatba jak v italském filmu

11.04.2022

J. Hradec – Svatební veselí v jedné z místních restaurací se večer 12. listopadu kapku zvrtlo a...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Veterinář: Bez potravy může pes vydržet týden, bez vody zhruba tři dny.

Publikováno: 01.03.2022

O odborný názor na výše popsaný případ žízní utýraného psa jsme požádali veterinárního lékaře MVDr. Otakara Nesnídala, který svoji praxi už roky provozuje na jindřichohradeckém sídlišti Hvězdárna. Doktor Nesnídal nicméně konstatoval, že okolnosti uvedeného případu nezná, a omezil se jen na komentář obecný.

„U tohoto konkrétního případu jsem osobně nebyl, takže se k němu vyjadřovat nemohu,“ říká Dr. Nesnídal a v obecné rovině pokračuje: „Pokud pes nemá přístup k vodě, nastává u něj v rámci dehydratace k vážnému narušení zdravotního stavu a k řadě metabolických problémů a většinou to končí fatálně. Bez potravy může pes vydržet týden i déle, bez vody, zvláště v teplém počasí, zhruba tři dny. Ani včas poskytnutá lékařská péče, postavená především na rehydrataci, úhynu psa zabránit nemusí. Léčebný postup, respektive způsob záchrany zvířete je individuální a volba je na ošetřujícím veterináři. S takovýmto případem hrubého zanedbání péče o psa jsem se během své praxe každopádně nesetkal.“

Na otázku, zda by veterinární lékař neměl na případ týrání psa upozornit kupříkladu policii, Dr. Nesnídal odpovídá: „Do obecného povědomí by se mělo dostat, že podobný přístup ke svěřenému zvířeti je zcela nepřijatelný. Takovéto případy je třeba okamžitě řešit s příslušnou veterinární správou, která zajistí neprodlené vyšetření situace, uloží sankce a případ týrání zvířete eventuálně oznámí policii.“

- S. Doseděl -