Žurnál, coby účinný předvolební billboard. Napříč politickým spektrem!

08.07.2022

Komunální volby 2022 se uskuteční ve dnech 23. a 24. září a měsíčník Žurnál je opětovně připraven...

[přečtěte si celý článek]


Prodej pozemků v Kamenici nad Lipou. Radnice cenu hájí, oponentům se nelíbí.

12.08.2022

Kamenice nad Lipou prodává některé své pozemky. Z jakého důvodu? Představují pro město ekonomickou...

[přečtěte si celý článek]


Developeři údajně nakoupili až příliš lacino. První muži Kamenice nad Lipou odpovídají.

12.08.2022

V předchozím článku se věnujeme problematice aktuálního prodeje městských pozemků v Kamenici nad...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Zubaři nejsou a další lékaři chybí taky. Na Jindřichohradecku tomu není jinak.

Publikováno: 01.07.2022

Nářky na téma kritického nedostatku zubařů a dalších specialistů zaznívají ze všech koutů republiky. Lékaři prostě nejsou a Jindřichohradecko včetně samotného Jindřichova Hradce není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Může v této svízelné situaci nějak pomoci město? Odpovídá hradecký starosta Jan Mlčák, který dvě nemocnice roky vedl, včetně té hradecké, a tato problematika je mu tudíž blízká.

V Jindřichově Hradci chybí zubní lékaři. Má město možnost nějakých pobídek? A jestli ano, hodlá je použít?

J. Mlčák: Zubní lékaři chybí v celé republice a Jindřichohradecko v tomto ohledu nikterak nevybočuje. Zajištění zubních lékařů je především starostí zdravotních pojišťoven, jež mají povinnost péči zajistit. Město na to má jen malý vliv. Situaci ale samozřejmě sledujeme a jakéhokoli příchozího zubního lékaře rádi podpoříme v řešení bytové situace, případně nabídneme pomoc s hledáním prostor pro ordinaci atp.

Budova zubního střediska v Denisově ulici se pomalu vyprazdňuje. Zdejší zubaři vesměs končí. Co s objektem bude? Pokud vím, město jej koupit nechce.

J. Mlčák: Město dostalo od společnosti Dental centrum nabídku na odkup domu v Denisově ulici. Majitelé jej chtějí prodat za 35 milionů korun. Znalecký posudek, který si město nechalo zpracovat, však uvádí cenu 21 milionů. Z toho důvodu městští radní odkup bývalé zubárny nedoporučili. Dne 27. dubna o odkupu rozhodovali zastupitelé a tento bod nakonec odložili s tím, že město má s majiteli objektu vést další jednání. Co s budovou bude dál, je záležitostí společnosti Dental centrum. Město se spolupráci s ní určitě nebrání, ale má velmi omezené možnosti, jak do tohoto podnikání zasáhnout. V současné době fungují v objektu tři zubní ordinace.

Pro místní lidi je obtížné sehnat i lékaře jiné. Mají plno a noví nejsou. Ředitel krnovské nemocnice vyčlenil místnosti na další ordinace, vybavil je, sehnal praktiky z jiných měst a stáhnul i mediky ze školy. Jenže zřizovatelem krnovské nemocnice je město, zatímco zřizovatelem nemocnice hradecké je kraj. Může v této věci dojít mezi nemocnicí, krajem a městem ke kooperaci, která by situaci vyřešila?

J. Mlčák: Postup, kdy jsou lékaři a medici „přetahováni“ z jiných míst, může situaci v dané lokalitě dočasně zlepšit, ale zároveň zhorší stav v lokalitě jiné. Pokud celostátní problém nebude řešen systémově ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami, lékařskými fakultami a Českou stomatologickou komorou, žádného zlepšení se nedočkáme. Zřizování ambulancí praktiků v nemocnici, která je primárně zaměřena na poskytování lůžkové péče a specializovanou ambulantní péči, také není dobré řešení, spíše jde o poslední možnost řešení současné všeobecné personální krize ve zdravotnictví. Město Jindřichův Hradce podporuje místní nemocnici každoroční půl milionovou finanční dotací a poskytováním bytů pro lékaře a zdravotnický personál, jedná se zhruba o 10 bytů. Město je v tomto ohledu připraveno k jakékoli spolupráci jak s nemocnicí, tak s Jihočeským krajem. Pomoci mohou rovněž místní poslanci či senátoři, zastupující náš region, a také zástupci jindřichohradeckých občanů, působících v dozorčí radě nemocnice.

- Svatopluk Doseděl -