01.11.2021
Předseda osadního výboru jindřichohradecké místní části Buk Václav Picka se v předchozím...
08.10.2021
Třeboň – Diskotéky v Music Clubu Beseda v centru města vyvolávaly během léta všelijaké reakce....
08.10.2021
Branná – Jindřichohradečtí policisté z oddělení hospodářské kriminality společně s policisty...
05.11.2013
Jakub Vágner (32), syn známého basisty Karla Vágnera, je jedním z nejuznávanějších rybářských odborníků v Evropě. Rybařit začal už v pěti letech, ale jeho rybářský osud se naplnil až mnohem později. Jakub studoval pražskou státní konzervatoř (obor kontrabas), studia však k nelibosti svého otce zanechal a jako první Čech se začal mediálně prosazovat ve sportovním rybaření, což byla tehdy oblast de facto neznámá a coby zdroj obživy tudíž i značně riskantní. Jakubovi to nicméně vyšlo. Dnes publikuje v mnoha odborných časopisech a jeho dobrodružné rybářské dokumenty můžeme sledovat i na prestižních televizních kanálech Discovery a National Geographic. Možná právě kvůli svému závratnému úspěchu je ovšem trnem v oku mnohých svých kolegů, z nichž někteří na něm nenechají nit suchou a kritickými slovy vůči jeho činnosti vpravdě nešetří.
05.11.2013
Sanitka… Člověk nikdy neví, kdy ji zrovna on bude potřebovat. Způsobí si úraz, postihne ho infarkt či jiný nebezpečný záchvat a už se žhaví linka 155. Je to zkrátka hned. A co se od sanitky, respektive od její posádky očekává? Že svižně přijede, postiženého ošetří a případně ho co nejrychleji odtransportuje do špitálu. Ano, tak by to mělo vypadat pokaždé, ovšem mnohdy je tomu bohužel jinak. Jde o lidské zdraví, samozřejmě, jde ale taky o prachy…
05.11.2013
Běžná praxe: Pacienti, transportovaní do nemocnice, jsou cestou jednou i vícekrát překládáni ze sanitky do sanitky. Třeba u čerpacích stanic. Proč tomu tak je? Jedná se o systém skutečně optimální? MUDr. Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, vysvětluje: „Snažíme se, aby sanitky nejezdily daleko a jejich posádky byly neustále tzv. na place a byly připraveny okamžitě vyrazit a zachraňovat životy.“
09.10.2013
J. Hradec – Personál Penny Marketu vyhmátl v pondělí 8. září dvojici, důvodně podezřelou z nákupu za pět prstů. Poté, co mladý muž s přítelkyní prošli kolem pokladny, byli pracovnicemi marketu požádáni o předvedení obsahu tašky, což se jim nezamlouvalo. Páreček se nejprve uchýlil k verbálnímu vyhrožování, ale následně přešel k útoku fyzickému, konkrétně k úderům a kopancům. Přivolaní strážníci došli na základě výpovědí k závěru, že jde nejspíš o čtyřiadvacetiletého mladíka z Jindřichova Hradce a jeho o čtyři roky mladší přítelkyni, a přestože byla způsobená hmotná škoda nepatrná, postoupili věc orgánům činným v trestním řízení. Ti dva totiž kradli za použití násilí, a to už je (slovy mládežníků) trochu jiný level.
- Robert Rozumný -
09.10.2013
J. Hradec – Odpoledne 1. září došlo v jednom z panelových domů na sídlišti Vajgar k žárlivé scéně jak z italského filmu. Jednapadesátiletá žena tu zazvonila u dveří své sousedky, a když jí tato otevřela, vtrhla do kvartýru a za účelem nalezení svého přítele jej hbitě proslídila. Chlapa ale nenašla a tak se zdekovala. Ne však na dlouho. Po několika minutách se totiž o zvonek sousedky opřela znovu, a poté, co jí bylo otevřeno, napadla majitelku bytu údery hrncem, který si s sebou přinesla v igelitce. Následně byt opět prohledala (včetně obligátních skříní) a po zjištění, že tam její přítel skutečně není, odkráčela středem. Případ nyní řeší městští policisté.
- Čeněk Trpký -
09.10.2013
Třeboň – V úterý 13. srpna večer se přesně po roce opakovala kuriózní situace vyvolaná excelentním výkonem mladé herečky, která během divadelního představení v zámeckém parku volala o pomoc tak dokonale a hlasitě, že několik vyděšených turistů v doslechu neprodleně zavolalo na linku 156. Když se přispěchavší strážníci ujistili, že život ženy není v ohrožení, dohodli se s ochotníky na tom, že další představení upraví tak, aby nemuselo docházet ke zbytečným výjezdům.
- Antonín Kočka -
04.10.2013
Všude dobře, doma nejlíp, říká se a zhusta tomu tak i bývá. Co když se ale domov změní v hotovou líheň potíží, jež postupně vygradují až do stavu takřka neobyvatelného? A co jestli se jedná o relativně nový byt v majetku města? Kdo se postará o nápravu a postaví do pozoru dodavatelskou firmu? Jeden by logicky očekával, že investor, tedy město, ovšem v Dačicích, jak se zdá, může být tento předpoklad dosti jalový. Případ místní rodiny Čásových je toho zřejmě neveselým důkazem…
04.10.2013
„Vedení města nemá sebemenší zájem o prošetření věci, natož o zjednání její nápravy,“ komentuje dačický městský zastupitel Lubomír Kloiber (SNK Změna pro Dačice) situaci kolem městského bytového domu v ulici Nivy. Kloiber je dlouholetým oponentem místní vládnoucí garnitury a její aktuální přístup k nájemníkům zmíněné bytovky ho zvedá ze židle.
10.09.2013
Novinář není soudce, novinář přináší informace. Nezaujaté. Úsudek si pak dělá čtenář. A jelikož každá mince má dvě strany, je třeba, aby novinář čtenáře seznámil s oběma. V opačném případě může být tvorba úsudku poněkud problematická. Proto, když směrem k někomu zazní ostrá kritika a měsíčník Žurnál tuto kritiku zpracuje a připraví do tisku, redakce vždy nabídne dostatečný prostor i tzv. druhé straně barikády, aby tato mohla na kritická slova v témže vydání reagovat a prezentovat názor svůj. V případě bytového domu v dačické ulici Nivy, o němž informujeme v tomto čísle, tomu nebylo jinak. Dne 29. srpna jsme oslovili v reportáži kritizovaného starostu Dačic Vlastimila Štěpána a e-mailem mu k tématu poslali jedenáct dotazů. Do uzávěrky zářijového vydání (poledne 3. září) jsme však odpovědi přes několikery urgence neobdrželi. Nutno ovšem konstatovat, že o bojkot se nepochybně nejedná. Starosta Štěpán nám totiž sdělil, že na naše otázky rád odpoví, ale vzhledem ke složitosti problematiky a v zájmu naprosté přesnosti že potřebuje více času. Optimální je sice otisknout názory obou táborů v jednom čísle, přesto ovšem postoj dačického starosty respektujeme a pevně věříme, že vám rozhovor s ním přineseme v Žurnálu příštím.
(sd)
04.10.2013
Podivné. Jak jinak okomentovat situaci, kdy firma, která vyhraje výběrové řízení, obratem přenechá zakázku firmě, jež v témže tendru skončila až jako druhá? A když se navíc ukáže, že vítězná firma byla o desítky tisíc dražší než ona firma, co skončila v závěsu za ní? Je košer, když zakázku získá dražší firma a ve skutečnosti ji přitom provede firma levnější? Co se stane s rozdílem částek? Kde ty peníze skončí? Výběrové řízení, o němž je řeč, vypsalo letos město Jindřichův Hradec. Počínali si jeho představitelé po otevření nabídkových obálek moudře? Nebo se nechali zbytečně oškubat?