09.04.2024
J. Hradec – Známý lokál v Komenského ulici vyprodukoval v sobotu 3. února, jen pár minut před třetí...
09.04.2024
Třeboň – Průjezd náklaďákem s dlouhým a plně naloženým přívěsem ulicí Na Chmelnici se šoférovi (69)...
07.03.2024
V roce 2022 zadal Jihočeský kraj zpracování dokumentace v souvislosti s dlouho plánovaným silničním...
Publikováno: 01.11.2022
Někdejší startovací věž na Kuniferu, která pamatuje dobu, kdy tato komunikace jednou ročně posloužila jako závodní okruh pro silniční motocykly, je už dlouhé roky pustá, působením povětrnostních vlivů chátrá a u příjezdu do Jindřichova Hradce žádnou parádu rozhodně nedělá. Nevyužívaná budova i úzký pozemek, na němž stojí, patří Zdeňku Hroníčkovi, ale výrazně větší pozemek sousední (směrem k rybníku Kunifer) je městský. Nezvažovalo město možnost, že by pozemek od pana Hroníčka koupilo, připojilo jej k tomu svému a zdejší objekt následně opravilo či zbouralo? Odpovídá tisková mluvčí hradeckého městského úřadu Eliška Čermáková.
„Bývalá startovací věž na Kuniferu je v majetku pana Hroníčka, který v nedávné době získal do svého vlastnictví i dva drobné pozemky navazující,“ píše tisková mluvčí s tím, že žádná oficiální nabídka na odkup těchto nemovitostí nebyla v orgánech města projednávána. „Co se týče sousedního pozemku města, ten je předmětem dlouhodobého pronájmu firmě SportPark R&F, která zde v současné době buduje sportoviště. Konkrétně se jedná o sportovně-rekreační areál SportPark JH se zaměřením na fotbalgolf. Součástí areálu bude zázemí se sociálním zařízením a s menším občerstvením. Společnost SportPark R&F zastupují jednatelé Miroslav Fiedler a Jiří Rotta.“
A za kolik město pozemek soukromému investorovi pronajímá? A na jak dlouho nájemní smlouva je? Eliška Čermáková konstatuje: „Nájemní smlouva je uzavřena na dobu určitou od 1. 11. 2021 do 31. 10. 2031. Roční nájemné bylo stanoveno dohodou pro první rok ve výši 26.656 Kč a v následujících letech ve výši 37.319 Kč. Nájemné bude každoročně navyšováno o inflaci.“
Město se finančně neúčastní
V tiskové zprávě z Rady města z letošního 28. února si lze přečíst, že městští radní schválili projektovou dokumentaci pro vybudování fotbalgolfového hřiště na pozemcích města u místní části Otín, pronajatých firmě SportPark R&F. Sportovně-relaxační areál by měl být uveden do provozu ještě tento rok. Jmenovaná společnost jej vybuduje na vlastní náklady a bez nároku na finanční vyrovnání, a to ani poté, co nájem skončí. „Myšlenka vybudování SportParku je založena na volnočasových aktivitách se zaměřením na pohyb v přírodě,“ vysvětlil jednatel společnosti Jiří Rotta. „Hlavní sportovní aktivitou bude fotbalgolf, areál bude veřejnosti volně přístupný a vstupné se bude platit až za hraní na hřišti.“
Fotbalgolf dobývá Evropu
A copak že to ten fotbalgolf vlastně je? Jedná se o poměrně mladý sport, který se zrodil v roce 2004 ve Švédsku a v Dánsku a přes Německo se roku 2013 dostal až k nám. Jak už název napovídá, netradiční sport spojuje fotbal a golf. Fotbalgolfová hřiště mají zpravidla 18 jamek, hraje se s fotbalovým míčem a cílem je dostat jej do jamky o průměru od 55 do 65 centimetrů. Jsou tu přírodní i umělé překážky, tedy podobně jako u minigolfu. „Město takové projekty samozřejmě vítá, protože nejen že se jedná o aktivity spojené s pohybem na čerstvém vzduchu, ale půjde i o místo, jež nabídne nejen občanům našeho města všech věkových skupin smysluplné využití volného času“ doplnil místostarosta Jindřichova Hradce Radim Staněk.
- Svatopluk Doseděl -