08.02.2022
Třeboň – Ve čtvrtek 2. prosince odpoledne se na recepci lázní Aurora objevil silně opilý hoch....
01.02.2022
Pes, nejlepší přítel člověka. Říká se. Jenže ne každý člověk je nejlepším přítelem psa. Chování...
01.02.2022
U veterinární kontroly psí chovné stanice v Plavsku asistoval i starosta obce František Boček,...
Publikováno: 01.02.2022
Pes, nejlepší přítel člověka. Říká se. Jenže ne každý člověk je nejlepším přítelem psa. Chování některých lidí je skutečně nepochopitelné a záležitost, která minulý měsíc praskla v Plavsku u Stráže nad Nežárkou, je zřejmě přesně ten případ. Rozum nad ním zůstává stát a (nejen) pejskařům při jeho sledování stoupá krevní tlak. Ve čtvrtek 9. prosince dorazili do Plavska inspektoři z jihočeské veterinární správy a v domku na okraji vsi učinili nález vpravdě otřesný. Místní starší chovatelka psů svou živnost provozovala údajně takovým způsobem, že to takřka padesát jorkšírů málem nepřežilo. Co přesně se vlastně stalo je zatím v šetření. Pozoruhodným se jeví fakt, že na krajně nevyhovující podmínky, v nichž psi žijí, upozornil veterinární správu chovatelčin syn.
Inspektoři Státní veterinární správy Jihočeského kraje, kteří 9. prosince navštívili uvedenou chovnou stanici, zde objevili 47 zubožených jorkširských teriérů přežívajících v podmínkách vskutku úděsných. Mezi zvířaty, jež kontroloři ihned odebrali, bylo 16 štěňátek a nalezeni byli i čtyři psi mrtví. Dle mluvčího veterinární správy Petra Vorlíčka se jednalo konkrétně o dva dospělé kusy a dvě štěňata. Jednoho psa bez šance na přežití musel prý utratit přizvaný veterinář a příčinu uhynutí psů určí pitva provedená na státním veterinárním ústavu. Odebraná zvířata skončila v psích útulcích v Táboře, Praze, Olomouci a v Kostelci nad Černými lesy. Na záchranné akci se podílelo i město Jindřichův Hradec a vedení obce Plavsko a zapojili se též lidé z odchytové služby a psích útulků.
Stav psů a chovné stanice lze prý popsat několika slovy. Pejsci podvyživení, drápky přerostlé, srst od exkrementů. Podlaha pokálená, žrádlo a voda k pití nikde. A velmi pravděpodobně smrad a zima jak v morně. Z praktického hlediska byla záležitost vyřešena poměrně rychle, za což patří dík i provozovatelům útulků, jejichž pracovníci zubožené psy v mimořádně krátké době převzali a poskytli jim kvalitní náhradní ubytování, které si pejsci nepochybně zaslouží. Jak se věc vyvine z hlediska trestní odpovědnosti chovatelky, se teprve ukáže.
Výstřel do vlastních
řad pejsky zachránil
Jak už bylo řečeno v úvodu, neutěšenou situaci nahlásil veterinární správě chovatelčin syn, který zřejmě pochopil, že takhle to dál nejde. Jeho (onoho času hospitalizovaná) matka je v současné době v domácím léčení a tvrzení veterinářů se pokouší vyvrátit. Na svém facebookovém profilu zveřejnila řadu příspěvků (už jsou smazány), v nichž uvádí, že v době její hospitalizace se měl o psy postarat právě syn, ale tento že péči nezvládl. Když ještě byla v chovné stanici osobně přítomna, psi prý byli v naprostém pořádku. Žena apeluje na veřejnost, aby nevěřila všemu, co se v novinách a na facebooku dočítá.
Za zmínku stojí i fakt, že tato žena má na chov zvířat vystaven živnostenský list a chovu a prodeji malých plemen psů se věnuje od roku 2014. Lidé ze vsi prý o ženině podnikání věděli a ze štěkotu, vycházejícího z domu, usuzovali, že psů žije uvnitř víc než je zdrávo, ovšem o tom, že je to takhle zlé, tušení neměli. Zubožení pejsci měli žít v obytném přízemí i na půdě a na internetu byli nabízeni takřka do poslední chvíle. A cena za štěňata tzv. s papíry nebyla nikterak nízká.
Zanedbání a neléčení
Dlouhodobý problém
S obrannými výroky chovatelky ovšem nekorespondují nářky některých jejích klientů, kteří konstatují, že pes, jehož kupovali, byl před prodejem vybaven příslušnou dokumentací, včetně očkovacího průkazu, měl aplikován čip a budoucí potíže nic nevěstilo. Důsledky zanedbané péče prý však mnohdy dlouho utajeny nezůstaly a po aktuálním odhalení vyvstávají u majitelů obavy, zda tyto negativní důsledky nemohou vyjít najevo později.
Jindřichohradecký deník citoval Hanu Dědochovou, ředitelku Útulku Olomouc, do něhož z Plavska putovalo 18 psů: „Nevím, jak dlouho paní pobývá v nemocnici, ale zdá se, že je to problém dlouhodobějšího charakteru. Podle inzerce vydělala na štěňatech dost peněz na to, aby si v případě, že se o psy nemůže postarat, mohla zaplatit pomoc.“
Charakter dlouhodobé patálie potvrzuje v hradeckém deníku i provozovatel českobudějovické odchytové služby Animal Rescue Vladimír Kössl: „Psům chyběly zuby, měli olysalou srst a přerostlé drápy. Psi trpěli parazity i ušním svrabem. To všechno je důsledek dlouhodobého zanedbání a neléčení.“
S chovatelkou je nyní vedeno správní řízení, do jehož ukončení zůstanou její zvířata ve výše uvedených útulcích a jejich adopce novými majiteli zatím možná není.
- Svatopluk Doseděl -