20.08.2021
Dům číslo 62 v Nežárecké ulici koupilo město od soukromého subjektu před více než rokem, kdy reálně...
20.08.2021
Ve vjezdu do hradecké Kostelní ulice pod kaplí sv. Maří Magdaleny přibyl nedávno bytelný...
20.08.2021
„Když jsem byla mladší, neustále jsem měla pocit, že musím dokázat, že jsem jen sama za sebe,“ říká...
Publikováno: 01.03.2013
Sportovní areál v centru Jindřichova Hradce funguje takřka od nepaměti. Je zde tělocvična, kuželna, tenisové kurty, atletická dráha, fotbalové hřiště, zimní stadion… Některá zdejší sportoviště jsou v majetku města, jiná patří tělovýchovným jednotám Sokol a Slovan, ale všechna potřebují totéž – peníze. Na provoz, údržbu i rozvoj. Vedení posledně jmenované TJ Slovan otevřeně přiznává, že na nějakou modernizaci finance rozhodně nemá, ovšem nad svými sportovišti (tělocvična, kuželna a kurty) hůl v žádném případě neláme a naopak vymýšlí, jak ze zapeklité situace ven. Konstruktivní nápad výkonného výboru Slovanu narazil bohužel na nepochopitelně vlažný přístup ze strany vedení města a zastavil se na mrtvém bodě, na němž ke škodě místních sportovně založených občanů stojí dodnes. Bližší informace nám poskytl předseda TJ Slovan Otakar Kinšt.
Sportoviště Slovanu už jednou málem prodány byly, je to tak?
O. Kinšt: Ano, málem. Část svých pozemků se tehdejší výkonný výbor TJ Slovan rozhodl prodat tuším v roce 2009. Jednalo se o kuželnu a antukové kurty u Tyršova stadionu. Zbavit se sportovního areálu v centru města se však mnohým z nás nechtělo a nově zvolenému výboru se veskrze komerčnímu prodeji nakonec podařilo zabránit. Zájemců o tyto lukrativní pozemky bylo několik, cena byla totiž poměrně nízká.
Kdyby k prodeji bývalo došlo, sportoviště by zanikla?
O. Kinšt: Mohlo by se to stát. Podle územního plánu města může totiž na tomto místě být ledacos. Čerpací stanice, parkoviště, sklady… Cokoli, co je maximálně jednopatrové. Dle územního plánu je toto jediné omezení. Tahle možnost se nám nelíbila a prodej jsme proto stopli. Následně jsme (výbor TJ Slovan) si nechali zpracovat nástin projektu na vylepšení sportovišť a předali jej na město. V srpnu 2011 jsme tamtéž poslali i návrh, aby veškerá sportoviště v majetku TJ Slovan převzalo město, a připojili i naše důvody a cenovou nabídku.
Co bylo dál?
O. Kinšt: Během následujícího půlroku jsme městskému úřadu poskytli různé požadované podklady a proběhla dokonce i nějaká jednání. Bohužel, z vedení města nám dodnes nikdo neodpověděl. Ani kladně, ani záporně. Nerozumím tomu.
Vaše sportoviště jsou dnes v havarijním stavu?
O. Kinšt: Ne. Jak tělocvičnu, tak kurty a kuželnu lze provozovat de facto bez zásahu ještě několik let a naše představa je taková, že majitel sportovišť by během té doby mohl obstarat peníze a za ně pak vše postupně zrekonstruovat. Podotýkám, že při získávání peněz má město oproti tělovýchovné jednotě šance mnohem větší.
Znovu se ptám: Co bylo dál?
O. Kinšt: Abychom záležitost posunuli dál, poslali jsme letos v lednu Radě města další dopis, respektive jakousi upomínku, a zajímali se, jestli máme dodat ještě nějaké podklady. V dopise jsme navrhli i schůzku, ale opět bez odezvy. Výbor TJ Slovan už to trochu zlobí. Rozhodně totiž nejde o zanedbatelný majetek a rozhodně jej nevyužívá zanedbatelné množství lidí.
Pokud by vaše sportoviště byla převedena na město, co by se změnilo?
O. Kinšt: Pro lidi nic. Naše sportoviště by se stala majetkem města a spravovaly by je Služby města JH. Stejně jako ostatní městská sportoviště. Zimní stadion, sportovní halu, fotbalové hřiště Na Piketě, plavecký bazén…
Řekl jste, že hodnota předmětného majetku není zanedbatelná. Můžete být konkrétní?
O. Kinšt: Majetek, o němž je řeč, má hodnotu kolem 40 milionů korun. Městu jsme jej však nabídli za cca desetinu této částky.
Věříte, že by město sportoviště skutečně zachovalo?
O. Kinšt: Aby sportoviště nezanikla, aby byla naopak modernizována a aby tu místo nich nevzniklo něco jiného, to všechno už by museli ohlídat občany zvolení městští zastupitelé. Čemu každopádně věřím je to, že převod sportovišť na město by byl jednoznačně v zájmu zdejších lidí. O sportoviště by nepřišli a navíc by se mohli dočkat jejich výrazné modernizace. A doba tomu všemu nahrává.
Jak to myslíte?
O. Kinšt: Město v současné době peníze má, nehledě na to, že od roku 2015 půjdou evropské peníze i směrem ke sportovištím. Chce to jen dvě věci: koncepci a zájem.
- Svatopluk Doseděl -