Hradecký místostarosta Bohumil Komínek k aktualitám v dopravě.

01.01.2025

Parkování je palčivý problém snad v každém městě a Jindřichův Hradec není v tomto ohledu výjimkou....

[celý článek zde již 01.01.2025]


Strmilovští hlasovali o větrných elektrárnách.

01.01.2025

V neděli 17. listopadu se ve Strmilově konalo avizované referendum, v němž místní občané vyjádřili...

[celý článek zde již 01.01.2025]


Lidi rozhodli. Větrníky u Strmilova nebudou.

01.01.2025

U Strmilova mělo vyrůst několik větrných elektráren. Smlouvu o třech už město podepsalo se...

[celý článek zde již 01.01.2025]


...další články

Další názorová třenice v České Kanadě! U Strmilova má vyrůst několik větrníků.

Publikováno: 01.12.2024

Už v několika letošních vydáních jsme se věnovali záměru vybudovat silniční obchvat Nové Bystřice, který dlouhodobě jitří emoce místních občanů a nemilosrdně je rozděluje na dva názorové tábory, což poklidnému životu ve městě samozřejmě neprospívá. Zastánci projektu vyzdvihují odklon nákladní dopravy z města, jejich oponenti argumentují devastací krajiny a jinými variantami řešení a ke slovu přichází petice, referendum a soudy. A v podobné situaci se nachází i Strmilov. Zde se živě diskutuje o větrných elektrárnách, jejichž vysoké stožáry by měly vyrůst v blízkosti města, což jedněm nevadí, druhým ale ano. Dodejme, že Strmilov má přibližně patnáct set obyvatel.

Média už letos na jaře informovala o tom, že jihlavská společnost Jipocar Power plánuje výstavbu několika větrných elektráren v lokalitě u Strmilova. Místní občané s tím byli seznámeni na květnovém veřejném projednávání záměru a jejich dotazy zde byly jmenovanou firmou zodpovězeny. „Vysvětlujeme a jednáme,“ sdělil její jednatel Kamil Vondráček a strmilovský starosta Martin Novák tehdy poznamenal, že projednávání se neslo v konstruktivním duchu, a doplnil, že rozhodnutí Strmilova lze očekávat nejdřív během letošního podzimu.

Bohužel vyšlo najevo, že většina místních lidí neměla o plánech radnice nejmenší tušení. A to přesto, že město už jednu smlouvu o větrných elektrárnách poměrně nedávno uzavřelo. Na veřejném projednávání starosta Novák uvedl, že zhruba před dvěma lety zahájilo město spolupráci s firmou Meridian, jejíž větrné elektrárny mají v budoucnu vyrůst poblíž České Olešné, místní části Strmilova. „V další fázi nás oslovila společnost Jipocar Power, která má zájem v budování větrného parku pokračovat,“ řekl starosta.

Estetický zásah do krajiny

vyváží peněžní kompenzace

Zatím se přesně neví, kolik tzv. větrníků tu druhá firma postaví, ani jak budou vysoké, ale mělo by jich být maximálně pět a neměly by být vyšší než 150 metrů. Starosta připustil, že vysoké betonové sloupy s trojlistými vrtulemi na konci estetickým prvkem nejsou, nicméně konstatoval, že větrné elektrárny budou pro Strmilov přínosné a zastupitelstvo spolupráci se jmenovanou společností jednohlasně schválilo.

Onen přínos spočívá v penězích, jimiž provozovatel elektrárny přispívá do rozpočtu obce, která s nimi naloží podle rozhodnutí zastupitelů. Jednatel firmy Jipocar Power Vondráček vysvětlil, že se jedná o každoroční platbu, jejíž výše se odvíjí od výkonu elektrárny. Mnozí lidé však s nelibostí poznamenávají, že finanční efekt až tak závratný nebude. Orientačním výpočtem se totiž dobrali k částce 3.000 korun na obyvatele za rok a táží se, zda ty peníze za rušivé větrníky v krajině stojí. Krásné okolí je dle mnohých k nezaplacení.

V případě, že zastupitelé smlouvu s firmou Jipocar Power posvětí, mohlo by se u Strmilova v dohledné době tyčit možná i osm vrtulových kolosů.

Oponenti záměru

píší zastupitelům

Zřejmě coby součást občanského vzdoru se na sociálních sítích před časem objevily údajné vizualizace záměru výstavby, ale jednatel firmy Jipocar Power jejich pravost důrazně odmítl. „Toto rozhodně není z naší prezentace, jedná se o podvrh,“ ohradil se a dodal, že takovéto falešné vizualizace poškozují dobré jméno společnosti.

Sdružení místních občanů, dožadujících se toho, aby rozhodování zastupitelů bylo v této věci zodpovědné, poslalo strmilovským zastupitelům otevřený dopis, v němž stojí: „Nechceme klást žádné požadavky, nechceme cokoliv diktovat. Chceme se s vámi zamyslet nad tím, co mohou větrné elektrárny na krásném horizontu našeho města přinést dobrého a co nám naopak mohou vzít. Chceme se s vámi veřejně a transparentně bavit o tom, co výstavba může udělat s atmosférou ve městě a se vztahem občanů Strmilova ke své místní vládě.“

Spoluautoři výzvy dále píší, že pokud usoudí, že je postupováno proti vůli a zájmům občanů, jsou odhodláni použít všechny zákonné nástroje a postup jimi zvrátit. Zároveň byl oznámen záměr založit proti výstavbě větrných elektráren petiční výbor.

Strmilovský starosta Novák zareagoval tím, že oponenty požádal o slušné vedení debaty a o korektnost na sociálních sítích. Jak správně říká, sprostota a nesmyslné fabulace nic neřeší. Současně spoluobčany upozornil na příkaz Evropské unie, který členské země unie k podpoře výstavby větrných elektráren zavazuje, a poznamenal, že nepředpokládá, že Strmilov bude mít při povolování větrných elektráren poslední slovo.

Tajnosti a unáhlené kroky?

Starosta Strmilova reaguje

Zastupitelé, kteří už uzavřeli smlouvu se společností Meridian (viz výše) čelí petici odpůrců větrníků, již podepsalo více než tisíc lidí a v níž občané jejich postup odsuzují a varují před unáhlenými kroky a závazky. Zakladatel petičního výboru Martin Poljak říká: „Nelíbí se nám, že vedení města jedná s investory skoro utajeně a neuvědomuje si, že podepisuje závazky, které jsou právně na vodě. Komunálním politikům by v tom měl pomoci kraj.“

Poljak zřejmě naráží na to, že se vedení města rozhodlo řešit smlouvu o spolupráci s firmou Meridian jen prostřednictvím zastupitelů a teď se má totéž stát se smlouvou se společností Jipocar Power. Starosta Strmilova je však přesvědčen o tom, že zastupitelé mají k takovému rozhodnutí mandát a obvinění z utajování záměru důrazně odmítá. „Na jaře příštího roku se legislativa ke stavbám takovýchto elektráren výrazně změní,“ upozorňuje závěrem s tím, že přípravné řízení se poté zkrátí a tyto záležitosti budou brány jako stavby ve veřejném zájmu. Dle starosty Nováka se rozhodovací role měst a obcí následně zmenší a finanční kompenzace ze strany provozovatelů zařízení taktéž.

- Svatopluk Doseděl -

(byly použity i informace z Deníku JH a Občasníku EU)