Slavonický starosta Blažek kácení stromů hájí.

01.05.2021

K široce diskutovanému kácení městských stromů ve Slavonicích se vyjádřil i starosta města Hynek...

[přečtěte si celý článek]


Discgolf v Mertových sadech? Navarová versus Komínek – názory se různí.

01.05.2021

V minulém vydání jsme v rámci reportáže o prosincovém vandalském činu na hradeckém kostele sv....

[přečtěte si celý článek]


Spoluzakladatel bulvárního Blesku Jan Bauer píše jednu knihu za druhou.

01.05.2021

Napsal knížku s Milošem Zemanem, stříleli po něm sovětští vojáci, psal reportáže z Palachova pohřbu...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Discgolf v Mertových sadech? Navarová versus Komínek – názory se různí.

Publikováno: 01.05.2021

V minulém vydání jsme v rámci reportáže o prosincovém vandalském činu na hradeckém kostele sv. Jakuba přinesli i komentář Jana Mikeše, kastelána Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec, v jehož správě kostel sv. Jakuba je. Dle kastelána trpí státem chráněná památka tím, že její okolí, tedy lesopark Mertovy sady, je dlouhodobě v neutěšeném stavu. „Jedná se vlastně o jednu z nejzanedbanějších hradeckých lokalit, a tato skutečnost zjevně svádí k tomu, aby byl objekt opakovaně poškozován. Prosincový případ sprejerství rozhodně není první, ale tentokrát se pachatele naštěstí podařilo dopadnout. Náklady na odstranění graffiti byly vyčísleny zhruba na 30.000 korun.“
Během pěti let by mělo dojít ke stavební obnově kostela, avšak kastelán Mikeš konstatuje, že nemá smysl začínat s tím dřív, než se změní podoba okolního lesoparku. „V této neudržované lokalitě se neustále sdružují různé partičky, jež zde dělají nepořádek, konzumují alkohol, aplikují si drogy atp.,“ vysvětluje a dodává: „Kdyby byl kostel opraven dřív, než bude tento problém vyřešen, vypadal by brzy stejně jako dnes. Jinak řečeno, tím, že kostel dostane novou fasádu, potíže nezmizí.“

L. Navarová dosadbu chválí,

ale poukazuje i na nebezpečí

A 16. března dorazil do redakce Žurnálu de facto navazující text místní aktivistky Lenky Navarové, která se problematikou hradecké městské zeleně zabývá a své postřehy průběžně publikuje i prostřednictvím našeho měsíčníku. Její redakčně upravený názor přinášíme níže.

V parku (Mertovy sady, pozn. red.) jsou k vidění první kolíky, které vyznačují místa výsadby nových stromů a jsou opatřeny jejich označeními. Nejvíce se zde objeví jedlí, jež nahradí smrky, které byly po napadení kůrovcem v minulých letech pokáceny, z celkového počtu 234 stromů jich bude 69. Dále zde bude vysazeno 53 buků, 41 dubů, 27 lip, 18 kaštanů a dvěma jedinci bude zastoupen jasan. Jen škoda, že nedojde také na úpravu vyšlapaných cest.

Krušnohorská firma PKH – EKO, vybraná coby dodavatel, by práce měla zvládnout do konce letošního dubna. Pokud rozmanitost druhů stromů přispívá k jejich zdárnému vývoji, můžeme jim popřát, aby si spolu rozuměly, prospívaly a přinesly hodně radosti a spokojenosti nám i budoucím generacím.

Horší zprávou je, že v dosazované části parku má být zachován provoz discgolfu v celém dosavadním rozsahu šesti stanovišť. Připomínám, že se jedná o hru, v rámci níž se na několikametrovou vzdálenost hází létajícími talíři do řetězových košů. V trasách letu vržených talířů je dosadba stromů vynechána a v případě 40 stromů počítá projekt s jejich pletivovou ochranou proti poškození. Náklady na toto opatření činí více než 25.000 korun.

Touto částí parku denně prochází desítky lidí, bydlících nad Bratrskou ulicí a využívajících Naxerovu lávku přes Nežárku. Hrají si zde děti, lidé se tu prochází, odpočívají na lavičkách a všichni riskují zásah letícím talířem. Řada občanů až přehnaně upozorňuje na nebezpečí pádu větve, ačkoli u zdravého a ošetřovaného stromu je toto nepředvídatelné. A riziko zásahu létajícím talířem má být opomíjeno a tolerováno? Díl odpovědnosti přitom padá na hlavu majitele pozemku a herního vybavení.

Jindřichův Hradec prý možnost zahrát si discgolf zpopularizovala. To máme ve městě vážně tak málo zajímavých a atraktivních míst vhodných k trávení volného času, že se návštěvníkům musíme podbízet zrovna touto cestou?

Závěrem podotýkám, že poškozování stromů je zákonem zakázáno a že i starší stromy s letitou kůrou poškozenou od disků jsou v Mertových sadech na mnoha místech k nalezení.

B. Komínek: Každý hráč je za

svůj hozený disk odpovědný

Na základě příspěvku Lenky Navarové oslovila redakce Žurnálu hradeckého zastupitele Bohumila Komínka, který s nápadem discgolfu v Mertových sadech před lety přišel a na jeho realizaci poté i efektivně pracoval. Komínek se vyjádřil jak na téma této volnočasové aktivity, tak k Mertovým sadům jako takovým. Jak už bylo řečeno, v této části městského parku jsou vykolíkována místa výsadby nových stromů, což je pozitivní, ale co další úprava lokality? Dočkáme se například i zlepšení zdejších vyšlapaných pěšin a cest?

„V rámci rozvoje Mertových sadů se s úpravou pěšin dlouhodobě počítá,“ říká Komínek s tím, že práce, jež pohyb přes lesopark usnadnily, zde v minulosti už proběhly. „Výsadbu a jiné úpravy si tento park určitě zaslouží. I proto, že do něj discgolf přilákal lidi, kteří sem v minulosti nechodili.“

Jenže právě přítomnost discgolfu se Lence Navarové dvakrát nezamlouvá. Poukazuje na to, že výsadba bude kvůli této hře mírně omezena a za ochranu čtyřiceti ze stávajících stromů zaplatí město cca 25.000 korun.

„S touto částkou je v rámci vysoutěženého projektu skutečně počítáno,“ potvrzuje Komínek a pokračuje: „Je dobře, že se s ochranou nově vysazených stromů počítá dopředu. Nehledě na to, že tato ochrana (pletivo, pozn. red.) přece strom nemusí chránit jen před letícím diskem.“

Příspěvek paní Navarové však zahrnuje i obavu z toho, že vržený disk může představovat nebezpečí také pro lidi, kteří parkem denně prochází, že je zkrátka trefí a zraní.

„První pravidlo u discgolfu zní: Nikdy neházej, pokud bys diskem mohl ohrozit zdraví osob, zvířat či způsobit škodu,“ reaguje Komínek. „Je to uvedeno na informačních cedulích v celém areálu i v provozním řádu sportoviště. Každý hráč je za svůj hozený disk zodpovědný zrovna tak, jako jsou pejskaři zodpovědní za své psy a cyklisté za způsob a případné následky své jízdy. Vím, že i špičkoví discgolfisté, kteří své disky opravdu ovládají, vždy počkají, než procházející člověk uvolní jak dráhu letu disku, tak možná místa jeho dopadu. A podotýkám, že žádný úraz v souvislosti s discgolfem v Jindřichově Hradci neevidujeme.“

Zastupitel Komínek konstatuje, že prvních devět „jamek“ zdejšího discgolfového hřiště bylo instalováno v roce 2014 a dalších devět přibylo v roce 2017. V rámci rozšíření hřiště proběhla dle Komínka i revitalizace náletových dřevin a nízkého porostu, čímž došlo k pročištění části parku u kostela sv. Jakuba a pozemek se tak stal smysluplně využitelným.

Diskový golf se v Hradci ujal

a v covidové době přišel vhod

„Zájem o discgolf rostl do loňského roku konstantním způsobem a po celé zemi je dnes skoro 120 veřejných hřišť, která vznikla během posledních deseti let,“ sdělil Komínek s tím, že rozhodnutí vybudovat hřiště i v Hradci (v republice jako jedenácté) bylo dobré. „Dnes nám tu funguje klub, v jehož řadách jsou i hráči skutečně kvalitní, máme více než deset trenérů s licencí a na našem hřišti už proběhla i řada soutěží s mezinárodní účastí. Pandemie covid-19 zapříčinila přímo raketový nárůst zájmu, neboť se jedná o jeden z mála sportů, jež je možno provozovat v podstatě neustále. Největší zájem je mezi dospívající mládeží a rodinami s dětmi. V době uzavření tělocvičen, bazénů či fitness center je vyhledáváno jakékoliv sportovní vyžití a jistě budete souhlasit s tím, že pohyb na čerstvém vzduchu je nejlepším způsobem, jak posilovat imunitu i pozitivní mysl. Zejména v dnešní době by se proto venkovní sportování mělo rozvíjet a nikoli omezovat.“

- Svatopluk Doseděl -