07.01.2021
J. Hradec – Zemědělský brigádník od Prešova to dotáhl až do Jindřichova Hradce a po dvou dnech...
04.01.2021
Úředně stopnutá výstavba diskutovaného polyfunkčního domu na sídlišti U Nádraží, chystaná...
04.01.2021
„Pandemie covid-19 nás pochopitelně postihla, ale museli jsme se s tím vyrovnat,“ říká ředitel...
Publikováno: 07.07.2011
Hlavní reportáž z hradecké nemocnice, kterou jsme zveřejnili v květnovém čísle (nyní též na www.krasneclanky.cz), způsobila v nemocnici menší poprask. Bohužel, jak jsme se dozvěděli od dobře informovaného zdroje, k vyřešení nastalé situace zatím nedošlo a na povrch místo toho vyplaval klasický zástupný problém, spočívající ve zcela nepodstatné a zbytečné otázce, kdo celou kauzu kolem oddělení primáře Markalouse rozvířil. Kritizovaný primář ušního, nosního a krčního oddělení (ORL) MUDr. Bohumil Markalous je údajně přesvědčen o tom, že za vším stojí vedení zdejšího dětského oddělení a vzhledem k tomu, že nepsané pravidlo bílých plášťů praví, že jeden lékař proti druhému lékaři zásadně nejde, podařilo se mu prý v nemocnici vytvořit atmosféru dusnou až přímo explozivní.
Z reakcí na uvedenou reportáž vyplynulo mimo jiného to, že výhrady k chování primáře oddělení ORL hradecké nemocnice zaznívaly už v letech minulých a hrozba pracovního zařazení sem, že je pro zdravotní sestry hotovou noční můrou. Proto jsme kontaktovali bývalého ředitele tohoto zdravotnického zařízení Ing. Jana Mlčáka (ve funkci do února 2010), který je dnes na témže postu v nemocnici v Pelhřimově, a položili mu následující otázky: Co říkáte na situaci na oddělení ORL v Hradecké nemocnici? Zaznamenal jste za svého působení nějaké potíže s tímto oddělením? Je pravda, že počet odchodů zdravotních sester byl na oddělení ORL podezřele vysoký? Co je pravdy na tom, že primář Markalous propustil ze svého oddělení během osmi let přes třicet zdravotních sester? Doslechl jste se někdy, že důvodem propuštění nebyla mnohdy neschopnost sestry, nýbrž třeba její vzhled?
Ředitel Mlčák se však k těmto otázkám nevyjádřil s tím, že zodpoví pouze otázky, týkající se jeho současného působiště. Následovala tedy druhá série otázek, tentokrát poněkud hypotetických: Jak byste konflikt dvou primářů a řadu stížností na chování jednoho z nich řešil ve Vaší nemocnici? Pokud by se na jednom oddělení Vaší nemocnice začalo množit propouštění sester, ověřil byste si, co za tím je? V případě, že by v novinách vyšel článek kritizující některé oddělení Vámi vedené nemocnice, nekontaktoval byste lidi, kteří s kritikou do novin přišli?
E-mailová odpověď přišla obratem, ale byla stručná: Vámi popisované problémy ředitel nemocnice většinou řeší pomocí svých zástupců – tedy prostřednictvím náměstka pro léčebně preventivní činnost a hlavní sestry nemocnice. Osobní projednání stížností na kvalitu péče se mi jeví jako nejúčinnější metoda.
Redakce Žurnálu považuje tuto metodu rovněž za optimální a pevně věří, že k témuž závěru dospěje i současný ředitel hradecké nemocnice JUDr. Jaroslav Vohnout, že všem účastníkům dramatu popřeje sluchu a v jemu svěřené instituci nastolí pořádek a klid.
- S. Doseděl -