Hana Křížková exkluzivně pro měsíčník Žurnál

01.02.2021

„Těším se na koncerty, recitály, svoji talk-show i muzikály,“ konstatuje herečka a zpěvačka Hana...

[přečtěte si celý článek]


Opilec vyváděl na Tank Ono

07.01.2021

J. Hradec – Čtyřiadvacetiletý mladík z nedaleké vesnice se notně posilnil alkoholem a večer 3....

[přečtěte si celý článek]


Jak se tohle může dít?

07.01.2021

J. Hradec – Pracovnice odboru sociálních věcí místního městského úřadu dostaly na stůl smutný...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Horní Radouň: Pytlák z řad nimrodů polapen!

Publikováno: 06.02.2012

Myslivecký spolek v Horní Radouni si hřál na prsou hada. Jeho dlouholetý člen a funkcionář F. V. se totiž vybarvil jako bezostyšný pytlák, který svým druhům v zeleném řádně zatopil a připravil je o nemalé peníze. Do redakce Žurnálu přišel už před časem nepodepsaný dopis, jímž jsme se z důvodu chybějícího podpisu nezabývali, ovšem dnes je situace jiná a odhalené skutky F. V. ukazují, že pisatel dopisu se strefil do černého.

 


„V mysliveckém spolku v Horní Radouni docházelo v několika posledních letech k trestnému činu pytláctví, za kterým stojí člen této organizace F. V.,“ píše anonym a místo iniciál uvádí plné jméno pytláka. A pokračuje: „Nyní došlo k jeho odhalení místními myslivci a záležitost byla předána Policii ČR k vyšetření. Jedná se o několik desítek kusů upytlačené zvěře, se kterou jmenovaný spolu se svou družkou J. M. nelegálně obchodoval a kterou dodával do veřejné sítě bez veterinárních osvědčení.“


Po mravenčí práci


policistů spadla klec


Minulý měsíc jsme požádali o vyjádření tiskové mluvčí hradeckých policistů Hany Millerové, která nám sdělila následující informace: „Jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality poskládali střípky mozaiky a na základě jejich intenzivní operativní práce nakonec spadla pomyslná klec, v níž uvízl třiašedesátiletý pytlák a myslivec v jedné osobě. Podezřelý muž v době od května do 10. srpna 2011 – v rozporu se zákonem o myslivosti – neoprávněně přechovával dvanáct kusů ulovené srnčí zvěře. Tuto zvěř označil pomocí již použitých plomb, vyplnil lístky o původu zvěře a ulovenou zvěř bez trofeje postupně dodal do výkupny v Počátkách. Výkupčí od podezřelého muže vykoupil deset srnců za 11.880 korun, zbylé dva kusy srnčí zvěře mu vrátil zpět. Podezřelý myslivec způsobil svému sdružení škodu nejméně 166.800 korun. Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování přečin pytláctví precizně zadokumentoval a myslivec-pytlák převzal 22. listopadu sdělení obvinění. Nyní je muž trestně stíhán na svobodě, ale v případě soudem prokázané viny mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.“


Pytlák řádil roky,


míní nimrodi


„Pan F. V. byl dlouholetým členem našeho spolku a byl i naším funkcionářem,“ říká myslivec z Horní Radouně a zároveň zdůrazňuje, že si nepřeje být jmenován. „Ten člověk je mstivý a já o potíže nestojím,“ dodává nimrod na vysvětlenou.


Pytlácké rejdy prý odhalil výkupčí zvěře v Počátkách a svou roli sehrálo údajně i svědectví dvou členů radouňského mysliveckého sdružení, kteří v počátecké výkupně nepoctivého kolegu načapali.


„Policie panu F. V. prokázala nekalou činnost jen v roce 2011, výkupčí Jan Škeřík nám ale řekl, že od něj bral zvěřinu už v roce 2007,“ líčí náš zdroj a pokračuje: „Výkupna zvěřiny má povinnost uchovávat plomby jen půl roku. Starší pytlačení a umisťování falešných plomb už tudíž pytlákovi nikdo neprokáže.“


A jak to vlastně s plombováním zvěře je? „Je to prosté,“ říká náš myslivec. „Jakmile střelíte kupříkladu srnce, musíte na něj podle zákona okamžitě dát plombu a vyplnit lístek o původu zvěře. Tyto evidované plomby fasují myslivci od hospodáře sdružení nebo od osoby jím pověřené. Pan F. V. lepil na střelená zvířata plomby, které už byly použité, a takto zaplombovanou zvěřinu prodával. Soud ve věci zatím ještě nerozhodl a tento pán je proto de facto stále členem našeho sdružení, ale zbrojní průkaz ani lovecký lístek už nemá.“


Co se způsobené škody týče, je to prý ještě horší než uvádí policisté. „Těch 166.800 korun, to je jen chovná hodnota srnčí zvěře,“ objasňuje myslivec. „K té ale musíte připočítat třeba i cenu trofejí. Celková škoda se tedy bude blížit čtvrt milionu korun. A je otázka, jestli ty peníze někdy uvidíme. Pán, o němž je řeč, včas převedl majetek na syna a než škodu splatí z důchodu, to může trvat. Nehledě na to, že soud ještě verdikt nevyřknul.“


Jan Škeřík ví,


zatím ale mlčí


„Mám specializovaný maloobchod a zhruba deset let se zabývám výkupem zvěřiny od mysliveckých sdružení,“ uvedl koncem minulého roku Jan Škeřík z Počátek a dodal: „S něčím takovým jsem se za tu dobu setkal poprvé. Vyjadřovat se k tomu ale nemůžu. Čeká mě ještě podávání nějakých svědectví a já podepsal, že o případu zatím mluvit nebudu. Řeknu jen, že vše prozradily padající přilepené plomby.“


Pan F. V. je po telefonu nedostižitelný. „Už asi tři nebo čtyři měsíce má vypnutý telefon,“ konstatuje J. Škeřík a uzavírá: „Pokoušel jsem se ho dovolat i za přítomnosti policisty, ale marně. Když na něj chlapi z jeho mysliveckého sdružení uhodili, tak svůj telefon zřejmě definitivně zrušil.“


- Svatopluk Doseděl -