Richard Tesařík exkluzivně pro Žurnál

01.08.2024

Yo Yo Band je velmi dobře známý pojem a specifické písničky téhle kapely zná snad každý. Songy jako...

[přečtěte si celý článek]


Skončili v šatlavě!

09.07.2024

J. Hradec – Neuposlechnutí důrazné výzvy úřední osoby, rušení nočního klidu a násilí proti...

[přečtěte si celý článek]


Bumerang z Budějic

09.07.2024

Třeboň – V podvečer v sobotu 8. června řešili strážníci kuriózní případ. Z autobusového nádraží se...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Hradecká kapela X-TET už je plnoletá. Chystá další cédéčko.

Publikováno: 01.01.2024

Jindřichohradecká hudební formace X-TET oslaví příští rok osmnáct let na scéně. X-TET je původně vokální skupina, v jejímž repertoáru jsou od počátku především spirituály, swingové kousky a písničky folkové. Časem přibyly i hudební nástroje a kapela v současné době zpívá v následujícím složení. Lenka Valinová, Eva Hejdová (kytara), Vendula Nováková, Viktorie Bazáková, Petr Hejda (dvanáctistrunná kytara) a Štěpán Štrupl (kontrabas), který je v tomto uskupení i aranžérem a kapelníkem. Všichni členové navíc průběžně hrají na perkuse. Minulý měsíc Žurnál kapelníka Štrupla kontaktoval a udělal s ním aktuální výroční interview.

Proč vlastně název X-TET?

Š. Štrupl: Někdy v polovině roku 2006, když jsem ještě učil na hradecké hudební škole, jsem potkal partu mladých lidí, kteří se pokoušeli o vícehlasé zpívání a zeptali se mě, jestli bych jim s tím nepomohl. Já rád souhlasil, ale vymínil jsem si, že budeme dělat americké spirituály, jež jsem vždycky dělat chtěl. S čímž zase souhlasili oni. A už tenkrát si říkali X-TET. Možná proto, že neměli pevný počet členů. První koncert jsme odzpívali téhož roku na hradeckých adventních trzích v sestavě čtyři holky a já. A na festivalu Okolo Třeboně, kterého jsme se zúčastnili v roce následujícím, nás moderátor uvedl jako pana X a jeho tety, čímž náš název jaksi potvrdil.

Veřejně vystupovat jste tedy začali už v roce, kdy jste vznikli. To je docela fofr, ne?

Š. Štrupl: Na těch adventních trzích jsme zazpívali jenom pár písniček, ale pravda je, že se to celé rozjelo rychleji, než kdokoli z nás čekal. Podotýkám, že jsme dlouho byli kapela čistě vokální, bez hudebních nástrojů.

Ale vystoupit v podstatě hned zkraje na renomovaném festivalu Okolo Třeboně? Jak se to přihodilo?

Š. Štrupl: V rámci toho festivalu tam tenkrát byla vyčleněna scéna nazvaná Houpací kůň, na kterou se mohly přihlásit začínající kapely, no a my se přihlásili, to je celé.

Měli jste a máte nějaké hudební vzory?

Š. Štrupl: Nějaký vzor má asi každý. Co se mě týče, já vyrostl na Spirituál kvintetu, takže ten bych jako svůj vzor asi označit mohl. Ale coby kapela určitě nikoho nekopírujeme. I písničky od Spirituál kvintetu zpíváme ve vlastních aranžích. Revival být nechceme.

Repertoár máte striktně vlastní, nebo písničky i přebíráte? Třeba americké…

Š. Štrupl: Po amerických originálech příliš nesaháme. Začínali jsme s upravenými písničkami zmíněného Spirituál kvintetu, jež vlastně mnohdy původně americké jsou, a časem se nám podařilo navázat spolupráci s Mildou Vokáčem, který tehdy vedl folkovou kapelu Jen tak tak a vlastních písniček měl a stále má plný šuplík. A v tom šuplíku nám umožnil lovit. Což trvá dodnes. Dá nám melodii i text a já to zaranžuji k obrazu svému.

Zpíváte výhradně česky?

Š. Štrupl: Ano. Kdysi jsme sice pár věcí v angličtině zpívali, ale brzy jsme zjistili, že čeština je pro nás lepší.

Aranže pětihlasých úprav děláš všechny ty?

Š. Štrupl: Ano.

Vokální skupinou jste byli do kdy?

Š. Štrupl: Do roku 2020. Potom přibyl Petr Hejda s dvanáctistrunnou kytarou a já se chopil kontrabasu.

Angažuješ se i v hradeckém pěveckém sboru Smetana, coby sbormistr. Ještě někdo z kapely se věnuje hudbě i mimo X-TET?

Š. Štrupl: Hejdovi provozují hudební školu a Vita Bazáková učí na základní umělecké škole, toť vše.

Předpokládám, že nekoncertujete jen v rámci regionu…

Š. Štrupl: Koncertujeme po celé republice. A vystupujeme prakticky kdekoliv. Na venkovním i vnitřním pódiu, v klubech, v kostelech nebo třeba v rámci vernisáží. Zahrajeme všem, kdo si nás přijdou poslechnout.

Co považujete za vaše dosavadní největší úspěchy?

Š. Štrupl: Několikrát jsme se dostali do finále Porty a máme za sebou i několikerou účast na dalších, neméně významných festivalech. Folková růže, Okolo Třeboně, Prázdniny v Telči, Mohelnický dostavník, Trampský širák…

Jak funguje vaše spolupráce s městem Jindřichův Hradec?

Š. Štrupl: Tuším v roce 2008 jsme zde začali pořádat hudební festival Zpívání nad Nežárkou a asi devět let to fungovalo bezvadně. Pak ale přišla doba, kdy už jsem akci ze svého financovat nemohl, a ač nerad se rozhodl pořádání festivalu ukončit. V tu dobu však z nějakého důvodu skončil hradecký festival Folková růže a zástupci města za mnou přišli s tím, jestli by můj festival nemohlo město převzít. A já velmi rád souhlasil. Zpívání nad Nežárkou to zachránilo. Dramaturgii festivalu nechali na mě, což mi taky vyhovovalo, a já se snažil, aby program stál pokaždé za to. Tahle spolupráce fungovala pět let, ale nedávno mi bylo bohužel oznámeno, že šestnáctý ročník festivalu už se konat nebude. Místo něj prý bude jen jeden folkový koncert s hvězdou, od níž si město slibuje větší zájem veřejnosti. Přitom já na festival vždy vyjednal taky umělce zvučných jmen, navíc za příznivé ceny, a lidi chodili v počtu hojném. Moc tomu nerozumím a trochu mě to mrzí.

Zpátky k pozitivnímu. V minulosti jste vydali dvě cédéčka, je to tak?

Š. Štrupl: Je. Když nám bylo pět let, tak jsme vydali cédéčko Jen pár dní a po dalších pěti letech vzniklo cédéčko Šepotání. Obě jsou z doby, kdy jsme ještě neměli kytaru ani kontrabas, takže jsou čistě vokální.

K vašim osmnáctinám připravujete cédéčko třetí…

Š. Štrupl: Přesně tak. Osmnáctiny si připomeneme cédéčkem, které bude obsahovat nejméně dvanáct písniček, jak vokálních, tak s nástrojovým doprovodem. S nahrávacím studiem už jsme na termínu domluveni. Nahrávat začneme začátkem příštího roku a skončit bychom měli na jaře. V hudebním vydavatelství s námi také počítají a my všichni věříme, že nejpozději na začátku léta 2024 bude cédéčko na světě. Autorem obalu je náš kamarád malíř František Matula, ale s názvem alba si ještě tak trochu pohráváme. Zatím vede část textu jedné z vybraných písní.

Vydání vlastního cédéčka obnáší nemalé finanční náklady, a vy jste se proto rozhodli vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku byste svůj záměr realizovali. Můžeš to přiblížit?

Š. Štrupl: Sbírka běží na internetové adrese www.donio.cz/x-tet-cd a částka, již bychom rádi vybrali, odpovídá výši nákladů a činí 130.000 korun. Tyto peníze by stačily na vylisování hudebních nosičů, zpracování grafiky i výrobu bookletu. A taky na finanční pokrytí času stráveného v nahrávacím studiu, hudební režii a mixáž. Kromě věnování libovolné částky lze přispět i formou koupě produktů z kapelní nabídky. Je tu možnost předplatit si nové cédéčko, třeba i s věnováním, máme krásná, ručně malovaná trička a rovněž ručně malované tašky, magnetky… Nabízíme i objednání soukromého koncertu.

Můžeme X-TET ještě letos někde vidět a slyšet?

Š. Štrupl: V našem regionu vystoupíme 9. prosince během adventního koncertu v kapli kostela sv. Jana Křtitele.

Máte už něco naplánováno na rok příští?

Š. Štrupl: Téměř jistě nás čeká jarní jihočeské kolo Porty a určitě uspořádáme hudební křest nového cédéčka, ideálně v Jindřichově Hradci. Mimochodem, už teď víme, že na tuto akci přijede i náš kamarád Vojta Kiďák Tomáško. Rýsují se i nějaké festivaly a tak podobně. Více informací najdou zájemci zavčasu na facebooku a na kapelních stránkách www.x-tet.cz.

- Sváťa Doseděl -