Žena pohrozila, že skočí pod vlak a odešla do noci.

09.05.2023

Třeboň – První březnový den začal pátráním po 46leté ženě z Prasetína, která během svého pobytu v...

[přečtěte si celý článek]


Úzkokolejka: Může být letní sezóna zachráněna?

01.05.2023

I v březnovém Žurnálu jsme se obsáhle věnovali problematice společnosti Jindřichohradecké místní...

[přečtěte si celý článek]


Hradečtí zastupitelé rozdělovali veřejné peníze!

01.05.2023

Ve středu 22. února se v sále jindřichohradeckého Kulturního domu Střelnice uskutečnilo 5. zasedání...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Hradečtí zastupitelé rozdělovali veřejné peníze!

Publikováno: 01.05.2023

Ve středu 22. února se v sále jindřichohradeckého Kulturního domu Střelnice uskutečnilo 5. zasedání městských zastupitelů. Na jeho programu byla i debata o návrhu na poskytnutí individuálních dotací z rozpočtu města, projednaném příslušnou komisí 9. ledna tohoto roku. Suma jednotlivých dotací bude činit bezmála 2,5 milionu korun. Je zajisté pochopitelné, že záležitost, v níž jde o veřejné peníze a privátní subjekty, je pořád velmi ostře sledovaná.

Návrh na odhlasování všech individuálních dotačních titulů naráz se hned zkraje dočkal opozičního protinávrhu. Zastupitel Jaroslav Chalupský (HSR) navrhl hlasovat o jednotlivých dotacích odděleně a jeho návrh podpořil Vít Pošvář (STAN) s tím, že by bylo vhodné vrátit se k praxi, kdy jednotlivé dotace byly do rozpočtu zařazeny položka po položce. Tento systém byl dle Pošváře přehlednější a přijatelnější. Návrh ovšem přijat nebyl. Z 27 zastupitelů bylo pro něj 12, proti hlasovali 2 a hlasování se jich zdrželo 13.

Hospic sv. Kleofáše

dostal míň, než chtěl

Poměrně živá diskuse se pak rozpoutala kolem výše dotace pro obecně prospěšnou společnost Hospicová péče sv. Kleofáše, která poskytuje domácí péči nevyléčitelně nemocným lidem a jejich rodinám v třeboňském a jindřichohradeckém regionu.

Zastupitel Jan Mikeš (STAN), jenž s krácením této konkrétní dotace nesouhlasí, argumentoval slovy: „Oproti jiným žádostem je zde míra krácení dotace vysoká. Důležité je, proč hospic o navýšení dotace ze 100 na 180 tisíc žádá. Je to velice dobře doložitelné. Každý den péče o pacienta – převážně jsou onkologičtí – stojí 3.050 Kč. Zdravotní pojišťovna hradí z této částky 1.621 Kč (54 %) a 1.429 Kč denně musí tedy hospic platit z jiných zdrojů. Vloni se tento hospic staral o 21 pacientů a my bychom mu měli přiznat částku v plné požadované výši. Tato žádost totiž svým významem z ostatních dost vyčnívá. Mimo zdravotní pojišťovny musí hospic najít 500 tisíc ročně, takže to není tak, že by město mělo celý tento rozdíl pokrýt. Požadovaných 180 tisíc není ani polovina potřebné částky a krácení dotace skoro na půlku se mi jeví jako hodně razantní. Dotace jiné jsou přitom kráceny jen v nižších desítkách procent. Jak výpočet dotace pro hospic vypadá? Na první pohled mi to nepřijde srozumitelné.“

A k Mikešovi se připojil Chalupský: „Hospic je služba občanům a časem ji může potřebovat každý. Minulý rok jsme tady hlasovali o tom, zda podpoříme pomoc drogově závislým, a nerozpakovali se odhlasovat milion korun. Teď se bavíme o necelých 200 tisících. Dejme jim to, aby byli schopni rok 2023 zvládnout.“

Nicméně zastupitelé nakonec rozhodli jinak a hospic sv. Kleofáše se musel spokojit s dotací ve výši 100.000 Kč, což je stejná částka, jaká mu byla městem přiklepnuta v roce minulém.

Sv. Kleofáš reaguje

otevřeným dopisem

Na webu obecně prospěšné společnosti Hospicová péče sv. Kleofáše se minulý měsíc objevilo následující oficiální prohlášení (redakčně kráceno):

Město Jindřichův Hradec jsme žádali o 180.000 Kč, přičemž jsme vycházeli z údajů loňského roku, kdy jsme poskytli péči 21 obyvatelům Jindřichova Hradce po dobu 230 dnů. Hospicová péče je částečně hrazena ze zdravotního pojištění, to pokryje přes polovinu nákladů, zbylých přibližně 46 % musíme získat jinde. A jedním z finančních zdrojů jsou dotace od měst a obcí. Radní Jindřichova Hradce naši žádost zkrátili o 44 % a přes protinávrh opozice zachovat příspěvek v plné výši, schválilo zastupitelstvo zkrácení dotace na 100.000 Kč.

Paní Šárka Lorencová tedy na portále www.darujme.cz založila darovací výzvu „Když nepomůže město, pomohou lidé, kteří v něm žijí“, usilující o vybrání neodsouhlasených 80.000 Kč. Pro nás je to informace o tom, že občané Jindřichova Hradce dění kolem hospice sv. Kleofáše sledují a do jeho podpory se aktivně zapojují.

Velmi rychle pak následovala jednání ředitelky hospice Ireny Kalné a jindřichohradeckého starosty Michala Kozára (ten dva a půl roku před svým zvolením do čela hradecké radnice vedl pelhřimovskou nemocnici a v oboru se tudíž dobře orientuje, pozn. red.), k čemuž sama ředitelka uvádí: „Pan starosta Kozár mě mile překvapil nabídkou prostor pro půjčovnu kompenzačních pomůcek a pro kontaktní místo hospice v lokalitě sídliště U Nádraží. V lednu, při naší první schůzce jsem ho žádala o pomoc při řešení problémů s parkováním a sháněním vhodných prostor pro půjčovnu. Uvedená nabídka je odpovědí na mé požadavky. Za vstřícný přístup jsem velmi vděčná a věřím, že spolupráce mezi hospicem a městem bude ku prospěchu občanů Jindřichova Hradce pokračovat.“ (podepsána Petra Pfeiferová)

Dotace pro privátní sektor?

Názory zastupitelů se různí

Rušno bylo na témže zastupitelstvu i okolo dotací pro místní soukromá kulturní zařízení. Ledaskdo totiž zastává názor, že městské finanční podporování těchto subjektů není zdaleka tak opodstatněné jako například podpora zdravotnického zařízení (hospic), a zastánci tohoto pohledu na věc jsou i v řadách zastupitelů. Proti nim ovšem stojí názorová skupina druhá.

Zastupitel Chalupský k tomu říká: „Podle mě tu jde o převod veřejných peněz do soukromého sektoru, což je vždycky ošemetné. Vadí mi, že nevíme, co přesně si za ty peníze kupujeme. Je to v rovině: Tady máte peníze a udělejte za ně nějakou kulturu. Jenže co to bude konkrétně, nevíme, neznáme vyúčtování… Jedná se o soukromý subjekt, který vybírá vstupné a funguje na komerční bázi. Když to srovnám třeba s hospicem, je to v nepoměru. V podobné situaci jsme byli i vloni. Těmto soukromým subjektům tehdy sice dotace přidělena nebyla, ale peníze dostaly z nadačního fondu. Což pro mě bylo překvapením. Nevěděl jsem, že nadační fond slouží i k tomu, aby se z něj posílaly peníze kupříkladu do Kulturního centra Jitka. Tohle správná cesta není.“

Vždy je vhodné, když na kritiku naváže nabídka alternativy. Chalupský v této věci nadhodil následující: „Není přece problém připravit kalkulaci na konkrétní akci. Třeba na koncert rockové kapely. Pořadatel ví, kolik je prodáno lístků, jakou očekává návštěvnost, kolik stojí kapela, jakou předpokládá tržbu na baru atd. Když mu to ekonomicky nevychází a on chce Hradečákům akci přesto dopřát, může město požádat o finanční podporu. A my o tom můžeme jednat a akci případně podpořit. Kulturní akce tady pořádá více subjektů a plošnou podporou jen některých z nich ty ostatní znevýhodníme. Dát 200 tisíc privátnímu pořadateli (KC Jitka, pozn. red.), aniž bychom věděli, co za ně Hradečáci dostanou a jestli o to vůbec mají zájem, to se mi nelíbí a s přidělením dotace tudíž nesouhlasím.“

Nejedlý: 200 tisíc pro

KC Jitka? Adekvátní

Starosta Michal Kozár (ANO) kontroval konstatováním, že o dotaci může požádat kterýkoli pořadatel kulturních akcí, a poté se slova ujal zastupitel Josef Nejedlý (SNK ED a nez.): „Je dobře, že město podporuje kulturu napříč žánry. Podporuje i operu na zámku a divadelní představení, která se nezaplatí, protože honoráře umělců přesahují vybrané vstupné. Dotace pro Kulturní centrum Jitka ve výši 200 tisíc korun je naprosto adekvátní (provozující spol. Jiholen žádala o 350.000 Kč, pozn. red.). Ročně se zde konají desítky akcí a podat dopředu žádost o dotaci na nějakou konkrétní je technicky nemožné. Někdy je plno, jindy je návštěvnost slabá. Oněch 200 tisíc vyúčtuje pořadatel na akce, které si na sebe nevydělají. Někteří lidé chodí na koncerty vážné hudby a na operu, ale je tu i silná základna lidí, co chodí na hudbu rockovou. A rockové akce se konají právě v Kulturním centru Jitka. Letos sem jeho provozovatelé pozvali i renomované kapely Kryštof, Walda Gang, Harlej a další. A těch 200 tisíc nepokryje honorář ani jedné z nich. Dotace 200 tisíc na zhruba třicet akcí za rok se někomu zdá příliš velká? O schválené dotaci v požadované výši 100 tisíc na koncerty na plovárně (žadatelem je spol. DOKORA, pozn. red.) platí totéž.“

 

- Svatopluk Doseděl -

(záznamy vyjádření městských zastupitelů jsou redakčně upraveny)