Sabina Remundová exkluzivně pro Žurnál.

01.12.2022

„Pozornost veřejnosti a médií k naší branži patří,“ konstatuje Sabina Remundová (50). „Nic se ovšem...

[přečtěte si celý článek]


Recidivista dojel na vodku.

08.11.2022

J. Hradec – Devětatřicetiletý chmaták se odpoledne v neděli 11. září vydal do Lidlu, aby tam...

[přečtěte si celý článek]


Majitelé v lochu, hafani na útěku!

08.11.2022

Branná – Ráno 9. září vystrašili místní občany dva volně pobíhající psi, labrador a kříženec...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Kácení v hradeckých Husových sadech ustalo. Nad parkem teď i tak visí smrtelné nebezpečí.

Publikováno: 05.01.2018

Městský park přišel nedávno k nelibosti mnohých o jednu svou třetinu. Část Husových sadů mezi Masarykovým náměstím a Kostelní ulicí je de facto pryč a místo vzrostlých dárců stínu zde nyní máme betonové prostranství, jež se některým lidem líbí, ale oku jiných zase příliš nelahodí. Vedení města se nechalo slyšet, že k dalšímu kácení v parku směrem od Kostelní ulice k soše Jana Husa (naplánovaná etapa 2 a 3) v dohledné době nedojde, jenže v polovině minulého měsíce tu k zemi padly další tři kmeny. Proč? Jde snad radnice proti svým slibům? Zřejmě ne. Ani bojovníci za zachování parku to tentokrát netvrdí. Obávají se však, že situace může být velmi zlá a park může teoreticky zmizet i bez přičinění byrokratů.

„Každý z těchto tří stromů byl nemocný a jeho pokácení bylo opodstatněné,“ říká Lenka Navarová, zástupce spolku Mařížký park, jehož členové se zasazují o to, aby hradecké Husovy sady zůstaly v rozumné míře takové, jaké jsou. „Dva stromy byly proschlé, což by nebylo tak zlé, ovšem jeden – až dosud rostoucí v blízkosti budovy městského úřadu – byl dle vyjádření odboru životního prostředí poražen proto, že jej s velkou pravděpodobností napadla slizotoková nekróza jírovců (kaštanů, pozn. red.) a hrozilo reálné nebezpečí, že se od něj tato virulentní choroba bude šířit dál a napadne jírovce další, včetně mladých, nově vysazených.“

Rychlý radikální řez!

Nepřišel příliš pozdě?

Tento strom byl tedy pokácen tzv. z hygienických důvodů. A z hygienických důvodů lze údajně kácet okamžitě, bez předchozího správního řízení, proti čemuž zřejmě nemůže nikdo nic mít. Vzorky z pravděpodobně napadené dřeviny byly poslány na odbornou expertízu, která ukáže, jestli byl poplach planý či nikoliv. Pokud ovšem bude výsledek této expertízy pozitivní, vyvstane otázka, zda už není pozdě. Není už virulentní choroba rozšířena po celém parku?

Prevence a léčba nemožná

Pomůže pan doktor mráz?

„Tato virulentní choroba se vyskytuje po celém světě, v České republice jí byly napadeny stromy třeba v Olomouci,“ konstatuje L. Navarová a pokračuje: „Skutečně neexistuje preventivní nebo léčebná metoda? Na odboru životního prostředí mi bylo řečeno, že způsob, jak proti šíření nekrózy preventivně zasáhnout, odborníci neznají. Domnívám se, že pozitivní úlohu by mohl sehrát mráz. Jedná se o bakterii, napadající stromovou kůru, a mráz by ji mohl zlikvidovat.“

Dvě teorie, ovšem

čistě konspirační

V souvislosti s výše popsanou situací se nabízí dvě konspirační teorie, na jejichž sílu však redakce Žurnálu příliš nevsází. Spiklenecká teorie č. 1: Nepřišla by tato likvidační choroba vedení města vhod? Nevyřešila by za ně nepříjemný problém? Nebyla by záminkou pro omluvitelné vykácení parku? Proti této teorii nicméně hovoří fakt, že nekróza nepostihuje jen vzrostlé stromy, nýbrž i stromy mladé, jako ty, co byly v parku vysázeny v rámci první etapy jeho revitalizace. Spiklenecká teorie č. 2: Neuchytila se bakterie v hradeckém parku, protože byla vykácena jeho přední část a tím pádem došlo ke změně prostředí? Po celou dobu se nic neděje, a když je třetina stromů pryč, objeví se nekróza. Je to jenom náhoda nebo trest ze strany přírody? A nebyla sem choroba zavlečena prostřednictvím nové výsadby bůhvíodkud? Nestane se tak revitalizace likvidací?

Navarová: Nekácet,

spíš pečlivě chránit!

„Slizotoková nekróza jírovců je choroba, která, jak už její název napovídá, napadá jen jírovce, a kácení jiných dřevin kvůli ní je tudíž naprosto zbytečné,“ upozorňuje L. Navarová a uzavírá: „Pokud by se hradecký park bakterii ubránil nebo jí v lepším případě napaden vůbec nebyl, byla by obrovská škoda jej vykácet. Naopak by bylo záhodno pečlivě ho chránit a každé kácení opravdu důkladně zvážit. A toto je výhradně na zodpovědnosti lokálních politiků, kteří by si měli uvědomit, že komunální volby se blíží a park může být předvolebním tématem vpravdě nezanedbatelným.“

- Svatopluk Doseděl -

 

Místostarosta Jindřichova Hradce Bohumil Komínek se k tématu vyjadřuje v rámci následujícího rozhovoru.