09.06.2023
Třeboň – Dvě hodiny po půlnoci 5. dubna, při běžné kontrole parkovišť ve Sportovní ulici, narazila...
01.06.2023
Insolvenční správkyně zkrachovalých Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) i členové věřitelského...
01.06.2023
Jindřichohradecká úzkokolejka je bezesporu fenomén a ke zdejšímu regionu vždy patřila jako k...
Publikováno: 06.03.2020
Pozemky a budovy jsou aktiva, s nimiž moudrý hospodář nakládá velice obezřetně. Jednou prodané se totiž získává zpět těžko (či draze) a mnohdy už to nejde vůbec. A pokud nový vlastník dostane do ruky všechny trumfy a následně se rozhodne nehledět napravo ani nalevo a vytřískat pro sebe maximum, může se vlastník původní dostat do situace vpravdě prekérní. Jeden takový případ nyní řeší v Kamenici nad Lipou. Oním bývalým vlastníkem je samo město a majetkem, o němž je řeč, je nemovitost u veřejného přírodního koupaliště, jehož dosavadní fungování je prý ve vážném ohrožení. Kdo je za tento stav zodpovědný? Přimhouřil někdo oko nad porušením územního plánu, nebo jedná proti právu investor? Jde o politováníhodný šlendrián, nebo je to tak, jak se v Kamenici šušká?
„Kamenice nad Lipou má dlouhodobý problém s pozemky, neboť zastavitelné pozemky de facto nevlastní,“ konstatuje zdroj blízký vedení města a pokračuje: „Kdo si zde chce postavit dům, má neřešitelný problém. Pracovních příležitostí je tu dostatek, průmyslová zóna se vedení města povedla, ale bohužel tady není kde bydlet. Za prací sem dojíždí lidé z širokého okolí, koneckonců i z Jindřichova Hradce, ale město se začíná pozvolna vylidňovat. Pozemky k výstavbě rodinných domů zkrátka nejsou a nabídka bytů je tristní.“
A s pozemky úzce souvisí i dění kolem bezprostředního okolí místního přírodního koupaliště. Město od 90. let vlastnilo a pronajímalo zdejší budovu, sloužící jako hotel a zázemí pro návštěvníky, ovšem posledních cca 10 let objekt nevyužívalo a tento pochopitelně chátral. Přilehlé pozemky, vyjma městského pozemku před budovou, měly jiné vlastníky, ale veřejnost je mohla k rekreaci a přístupu ke koupališti bez problémů používat. Město zde navíc pořádalo tradiční pálení čarodějnic a akce obdobné. V územním plánu je lokalita zanesena jako lokalita určená pro občanskou vybavenost, a když se vedení města před necelými pěti roky rozhodlo, že se chátrající budovy vzdá a prodá ji, nemělo se na způsobu jejího využití měnit vůbec nic. V souladu s územním plánem měla i nadále sloužit výhradně k účelům rekreačním.
Namísto domova důchodců
bytovka. Územní plán nanic?
„Novým majitelem se stal pražský investor, jehož záměrem bylo vybudovat zde domov důchodců, což s územním plánem města nekolidovalo a pro město by to bylo přínosné,“ říká náš zdroj. „Ve stejnou dobu byly na prodej i pozemky přilehlé a zmíněný investor je koupil taky. Podotýkám, že jejich celková cena se pohybovala v řádech stovek tisíc korun. Bohužel, novému majiteli se z nějakého důvodu nepodařilo na domov seniorů získat dotaci, a tak se rozhodl, že z budovy udělá bytový dům. To už v rozporu s územním plánem bylo, avšak město záměr přesto posvětilo. Možná to radnice považovala za moudrý tah, jak jsem řekl, o byty je v Kamenici nouze. Jenže bytový dům už je hotový, byty v něm jsou rozprodány, ale lidi z Kamenice je nevlastní, nabídka zjevně směřovala jinam. Radnice byla tedy vstřícná zbytečně, bytovou situaci tento její krok k lepšímu nezměnil.“
Investor chce u koupaliště
stavět dál. Město zaváhalo?
Náš zdroj upozorňuje, že v nejbližší době má dojít k projednání změny územního plánu města, čehož prý využil stávající vlastník inkriminovaného pozemku a požaduje takovou úpravu, jež by mu u koupaliště umožnila výstavbu dalších dvou či jednoho bytového domu. „Majitel pozemku nevyvrátil domněnku, že jestliže mu další výstavba umožněna nebude, svůj pozemek oplotí a přístup ke koupališti ze své strany tak znemožní. K vodě se sice dá dostat i ze strany druhé, ale ten tenhle přístup je špatný, lidi tudy většinou nechodili. Město to mělo udělat úplně jinak. Budovu si mělo ponechat, zrekonstruovat ji a sousední pozemky za slušné peníze koupit. Nad koupalištěm by tak získalo absolutní kontrolu. Rekreační areál by bývalo mohlo rozšířit a zvelebit, nebo by pozemek mohlo rozdělit na stavební parcely a tyto výhodně prodat. Nemluvě o tom, že by tam mohlo postavit bytovky taky, ovšem vlastní. Teď můžou radní a zastupitelé jenom koukat.“
Míč teď mají zastupitelé
Za koho do něj kopnou?
K provedení stavby související se změnou využití pozemku u koupaliště došlo před změnou územního plánu, takže to, co se tu událo, je v podstatě nezákonné. Kdo to dovolil? Zní otázka. A dostal za to něco? Jak se ve městě šušká…
„Kamenice tím velmi utrpěla,“ míní náš zdroj. „Pochybení přitom nevidím jen na místním odboru výstavby, vidím je i ve vedení města. Nekompetentnost, diletantství a šlendrián! Bude-li územní plán změněn v souladu se zájmy majitele pozemku, stane se město v této věci naprosto bezbranným. A předpokládám, že až budou zastupitelé rozhodovat o tom, zda nátlaku podlehnou či ne, většina z nich se bude chtít vyhnout potížím a záměru investora půjde vstříc. Nehledě na to, že určitě nebudou chtít upozorňovat na svou neschopnost, jíž je toto důsledkem. Zbavit se takhle nemovitosti v krásné lokalitě moc chytré není a nevyužít možnosti výhodné koupě pozemků vhodných k rekreaci i bydlení jakbysmet. Některá pochybení napravit nejde, většinou je však alespoň možné nepokračovat v chybování dál.“
- Svatopluk Doseděl -