01.05.2022
Sídliště Vajgar, jež je významnou rezidenční částí Jindřichova Hradce, bylo uvedeno do života v 70....
01.05.2022
„Rok a čtvrt jsem dělal, co se zrovna namanulo,“ vzpomíná Filip Cíl (33) na neveselé období, kdy...
11.04.2022
J. Hradec – Hradečtí policisté pátrají po dosud neznámém ničemovi, který 6. března (v době od 14.35...
Publikováno: 05.11.2015
Jednoznačně největším tématem současnosti je uprchlická, lépe řečeno migrantská krize, která jitří emoce a v lidech vzbuzuje nemalé obavy. V televizi či na internetu denně vídáme davy táhnoucí Evropou směrem k vysněnému Německu, vídáme jejich chování, které se nám mnohdy vůbec nezamlouvá a sledujeme rovněž nepříliš konstruktivní a smysluplné kroky našich i zahraničních politiků. A na základě všech těchto vjemů se do nás pozvolna začíná zakusovat strach. V jindřichohradeckém regionu je hned několik hlavních hraničních přechodů, je tu řada přechodů pro pěší a přes drátů zbavenou hranici zelenou může přejít kdokoli. Srnec obecný, rakouský houbař, islámský terorista… Kdokoli. Jak to tedy v našem regionu vlastně vypadá? Aktuální informace poskytla mluvčí cizinecké policie České republiky Kateřina Rendlová.
Je jihočeská policie připravena na případný příchod většího množství migrantů?
K. Rendlová: Česká policie obecně je připravena na všechny varianty. Včetně velkého počtu příchozích migrantů. Konkrétně jindřichohradecký region je však zcela mimo migrační trasu. Za celou dobu, kdy platí nová opatření, zde nebyl zajištěn ani jeden běženec a lze očekávat, že i nadále tomu nebude jinak. Trasy průchodu migrantů Českou republikou se nemění. Policie každopádně připravena je a na aktuální situaci bude určitě reagovat.
Dohled nad státní hranicí ale vykonáváte?
K. Rendlová: Jistě. Avšak, kde přesně naše hlídky jsou a v jakém počtu, to od počátku nespecifikujeme. Bylo by to netaktické. Mohu jen říci, že česko-rakouské příhraničí monitorujeme a kontrolujeme ve zvýšené míře.
Pro případ, že by šlo do tuhého… Jsou v pohotovosti armádní posily?
K. Rendlová: Předesílám, že to, co se stalo v Maďarsku, se zde stát nemůže. Maďarsko je hraniční země, která se potýká s náporem běženců, překračujících vnější schengenskou hranici. My jsme vnitřní schengenský stát a naše situace je tudíž docela jiná. Samozřejmě, pokud by bylo třeba střežit kvůli návalu migrantů celou státní hranici, armáda povolána bude, tento scénář připraven je. V tuto chvíli to však aktuální není.
V regionu, o němž je řeč, jste dle vašich slov zatím žádné nelegální migranty nezadrželi. Kdyby se tak ale stalo, jak mají policisté postupovat? Co mají se zadrženými dělat?
K. Rendlová: Policisté musí postupovat v souladu se zákonem. Migranty v první fázi zajistí, provedou s nimi příslušné policejní úkony, ztotožní je, zjistí, odkud k nám cestují, zda už někde požádali o azyl atd. Primární snahou je vrátit cizince buď do země, z níž k nám přicestoval, nebo do země, ve které požádal o azyl. Návratových procedur je několik a policie vždy vykonává ty, jež u konkrétního člověka přichází v úvahu. Vzhledem k tomu, že ve vašem regionu zatím (23. září, pozn. red.) k takovémuto překročení hranice nedošlo, je diskuse o speciálních ubytovacích prostorách bezpředmětná. Pokud by k masivnějšímu příchodu migrantů došlo, policie si s jejich umístěním poradí. I na to existuje scénář.
Spolupracujete s rakouskými kolegy?
K. Rendlová: Ano. Ovšem ne tak, že by spolu policisté komunikovali přes státní hranici. Spolupráce probíhá na bázi mezinárodní policejní spolupráce. Jedná se zejména o výměnu důležitých informací.
Lesnaté pohraničí je plné malých osad, samot a chat. Mají tamní obyvatelé důvod k obavám?
K. Rendlová: Vzhledem k tomu, že ve vašem regionu zatím žádný migrační pohyb není, obavy na místě nejsou. Nehledě na to, že policie věnuje této lokalitě zvýšenou pozornost a migranti tudy nechodí. Navíc, migranti nejsou kriminálníci, co zde hodlají páchat trestnou činnost. Jsou to lidé, kteří naším územím chtějí jen projít, a to pokud možno nepozorovaně a bez povšimnutí. O kontakt s místními lidmi tedy absolutně nestojí.
- Svatopluk Doseděl -