01.12.2023
V Jindřichově Hradci se v současné době projednává nová dopravní koncepce města, která se mimo...
01.12.2023
V předchozím rozhovoru s Jaroslavem Dubenským se zaobíráme tématem přetížené hradecké Vídeňské...
01.12.2023
Na dvou příměstských parcelách se má začít stavět, nového Lidlu a kruháče se zřejmě jen tak...
Publikováno: 01.07.2021
V předchozím rozhovoru se zastupitelem Jindřichova Hradce Vladislavem Burianem (SNK ED) se věnujeme i případu hradecké zastupitelky a radní Milady Petrů (HSR), která se údajně přihlásila k trvalému pobytu v Jindřichově Hradci účelově jen proto, aby zde mohla vykonávat funkci ve vedení města. Burian připomněl, že na dané téma došlo i na dubnovém zasedání zastupitelstva, kde k věci promluvil kandidát za Patrioty JH Ladislav Mátl a navrhl, aby byla záležitost pečlivě prošetřena.
Lze říct, že jste na dubnovém zastupitelstvu daný případ otevřel?
L. Mátl: Víte, já spíš věřil, že zde ten případ bude uzavřen. Tedy v souladu se zákonem. Bezmála před půl rokem jsem podal podnět k přešetření oprávněnosti vzniku mandátu paní Milady Petrů. Naplnil jsem tím svoji občanskou povinnost a poukázal na situaci, již zjevně nikdo nechce vnímat. Základní princip samosprávy nemůže být překroucen tím, že místo faktických občanů města jsou na voličské seznamy účelově zapisováni občané z měst či obcí jiných. Přespolní může být zaměstnancem, nikoli však zastupitelem.
A to je případ Milady Petrů…
L. Mátl: Zdá se. Vloni v říjnu se paní Petrů prořekla a vyšlo tak najevo, že zřejmě nebydlí v Jindřichově Hradci, nýbrž v Jarošově nad Nežárkou. A já si tehdy vzpomněl, že se před posledními komunálními volbami kdosi ptal, proč je paní Petrů na hradecké kandidátce, když má bydliště v Jarošově. Měl jsem za to, že si z osobních důvodů pořídila byt v Jindřichově Hradci a v něm od té doby bydlí. Po onom prořeknutí jsem vyhledal veřejně dostupná data a zjistil, že paní Petrů má skutečně dům v Jarošově, že byla v této obci třikrát za sebou na volební kandidátce a jedno volební období tam dokonce vykonávala funkci místostarostky.
Váš názor? Jak se najednou dostala do vedení Jindřichova Hradce?
L. Mátl: Při komunálních volbách slyší voliči na společensky prestižní profese, jako jsou doktoři, učitelé atp. a predikát „ředitelka zastoupení Jihočeské hospodářské komory“ patří k nim. Paní Petrů byla tedy zřejmě účelově postavena do první lajny (na první místo na kandidátce HSR, pozn. red.), neboť předpoklad získání mandátu byl u ní největší. Tato taktika zapůsobila a občané paní Petrů zvolili. Voliči oprávněnost zařazení jména na kandidátní listinu samozřejmě nezkoumají. Paní Petrů je tudíž zastupitelkou a radní.
Zmínil jste, že jste podal podnět k prošetření…
L. Mátl: Ano, vloni v listopadu. Ale odpověď byla dost podivná. Paní Petrů prý v Hradci pracuje, má k městu vztah atp. A proč by tedy nemohla být na radnici? Cítil jsem z toho prioritní zájem udržet stávající koaliční uskupení. Myslím si, že žádné šetření mého podnětu ve skutečnosti neproběhlo. A ta neurčitá odpověď mi opodstatněnost mých domněnek jen potvrdila. Ústavní soud ve svém nálezu říká, že je třeba pečlivě zkoumat i to, zda přihlášení k trvalému pobytu nebylo zcela účelové, a že takovým praktikám je nutno předcházet ve fázi sestavování voličských seznamů. Mluví tedy o morální odpovědnosti ve třech rovinách – u kandidáta, předsedy hnutí a zmocněnce.
Co praví volební zákon?
L. Mátl: Ve volebním zákoně stojí, že vykonavatel veřejné funkce musí mít trvalý pobyt tam, kde tuto funkci vykonává. Bohužel, trvalý pobyt můžete mít i na ohlašovně (na městském či obecním úřadu, pozn. red.). Jenže stanovisko Ústavního soudu je takové, že trvalý pobyt je formální evidenční informace, vyplývající ze zákona o evidenci obyvatel, a důležité je, kde má člověk bydliště, kde skutečně žije. V místě, kde kandiduje, musí zkrátka bydlet. Mgr. Jana Hamplová, mimo jiné školitelka samospráv, ke stanovisku Ústavního soudu dodává, že evidenční trvalý pobyt není průkazem trvalého bydlení v obci, které je jinak předpokladem zanesení do kandidátní listiny. Jinak řečeno, že pouhé formální přihlášení k trvalému pobytu nemusí být totéž, co trvalé žití v obci. Ale právě trvalé žití v obci dává dle Ústavního soudu právo v této obci volit a být zde volen.
Co tedy bude dál?
L. Mátl: Ideální by byl návrat domovské příslušnosti do právního řádu. Na jednání zastupitelstva nebyl předložen žádný výsledek šetření a mé domněnky tedy přetrvávají. Koaliční zastupitelé argumentovali tvrzením, že občané Jindřichova Hradce dali paní Petrů důvěru a paní Petrů že má k Hradci pouto a vztah. Její mandát nakonec prošel o jeden hlas. Zastupitel Stanislav Mrvka (Změna 2020) zde nicméně připomněl, že při komunálkách v roce 2018 se k bydlišti paní Petrů objevily připomínky, kterými to ovšem skončilo. Všichni strčili hlavu do písku. Po dubnovém hlasování zastupitelů (ve prospěch mandátu M. Petrů, pozn. red.) jsem svůj podnět postoupil k prošetření na Krajský úřad v Českých Budějovicích.
- Svatopluk Doseděl -