Prarodičům šel po mobilech a hrozil podpálením baráku!

09.07.2021

J. Hradec – Odpoledne 14. května navštívil vskutku povedený vnuk své prarodiče, žijící v rodinném...

[přečtěte si celý článek]


Zřejmě nebyl schopen chodit, tak raději řídil

09.07.2021

H. Němčice – Řidič Škody Felicia jel 20. června ráno po trase Horní Němčice, Studená, Strmilov a...

[přečtěte si celý článek]


Riskantní zábava na hrázi Světa

09.07.2021

Třeboň – Vpodvečer v sobotu 5. června řešili strážníci partu čtrnáctiletých výrostků, kteří se...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Lidi nemají peníze a vytloukají klín klínem

Publikováno: 05.02.2013

„Tak bez peněz jako teď lidi snad ještě nebyli,“ svěřil se nám se svým názorem majitel hradecké zastavárny Karel Heřmánek a dodal: „Zejména před Vánocemi k nám nosili úplně všechno.“ Během předvánočního času prý není zvýšený zájem o služby zastavárny ničím neobvyklým, ale to, co se dělo tentokrát nemělo prý obdoby. Lidi totiž mnohdy neměli ani na nákup dárků…

 


Co lidi zastavují nejčastěji?


K. Heřmánek: Řekl bych, že cokoli, co má alespoň nějakou hodnotu. Elektroniku, notebooky, hudební nástroje, mobilní telefony, sportovní potřeby… Lidi už opravdu nemají peníze a poslední dobou u nás zkouší zastavit třeba i boty nebo oblečení.


Práce v regionu je stále méně. Přibývá zákazníků zastavárny i z tohoto důvodu?


K. Heřmánek: Nemůžu potvrdit, že je to výhradně proto, ale zástav skutečně dramaticky přibývá. A přibývá i takových zákazníků, kteří u nás zastaví třeba notebook, který pro ně má sice značnou cenu, ale oni si pro něj přesto nepřijdou a nechají ho propadnout. Na jeho zpětné vykoupení prostě nemají peníze. Nárůst nezaměstnanosti na to vliv určitě mít bude.


Jsou mezi vašimi zákazníky i lidé, na nichž finanční problémy vidět nejsou?


K. Heřmánek: Samozřejmě. I takoví lidé k nám chodí. Přijde sem třeba člověk v pěkném obleku, jeden by si řekl, že je to ředitel banky, a najednou vytáhne notebook s tím, že ho potřebuje na dva týdny zastavit. Zástavu po nás chtějí i lidi, co přijedou v autě za půl milionu. Krize zkrátka dopadla na lidi ze všech vrstev.


Dokážete odhalit kradenou věc?


K. Heřmánek: To většinou dost dobře nejde. Zákon na to ale pamatuje. Se zákazníkem proto neuzavřeme obchod, dokud nám nepředloží osobní doklady. Občanský průkaz, cestovní pas… V případě problému musí záležitost vyřešit policie.


Je zastavení věci lepší než například nebankovní úvěr?


K. Heřmánek: Řešení je to taky jen krátkodobé. Výhoda zastavárny však spočívá v tom, že pokud si člověk zastavenou věc v domluveném termínu nevykoupí zpět, nepřijde o nic jiného než právě o onu zastavenou věc. Zatímco v případě úvěrů, zejména těch nebankovních, hrozí poměrně velké nebezpečí, že finanční potíže budou narůstat a nakonec skončí třeba exekucí. Tímto způsobem lze přijít i o střechu nad hlavou.


Jak byste současnou situaci zhodnotil?


K. Heřmánek: Situace řady lidí je dnes doslova zoufalá. Nemají peníze a vytloukají klín klínem, což ale nikam nevede. Spousta z nich k tomu přitom přišla jako slepý k houslím. Ztráta zaměstnání nebo neuvážlivý úvěr rozhodně nejsou důvody ojedinělými. Tak bez peněz jako teď lidi snad ještě nebyli.


- Svatopluk Doseděl -