Hradecká úzkokolejka míří do konkurzu!

01.04.2025

Reorganizační plán pro Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) z pera pověřeného věřitele Jana Kysely...

[přečtěte si celý článek]


Nový potravinářský závod zaměstná na 240 lidí

01.04.2025

Vloni v létě jsme informovali o tom, že jihočeský koncern Rhea Holding plánuje vybudovat na...

[přečtěte si celý článek]


Masokombinát i Central Park Vajgar. Hradecký místostarosta Komínek odpovídá

01.04.2025

„Výrobní proces v novém potravinářském závodu ven žádný zápach vypouštět nebude, zde použité...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Masokombinát i Central Park Vajgar. Hradecký místostarosta Komínek odpovídá

Publikováno: 01.04.2025

„Výrobní proces v novém potravinářském závodu ven žádný zápach vypouštět nebude, zde použité technologie budou ty nejmodernější,“ rozptyluje obavy lidí hradecký místostarosta Bohumil Komínek a dodává, že dle informací od investora využití agenturních pracovníků v plánu není. V rozhovoru se vyjadřuje i k první fázi revitalizace sídliště Vajgar či k chybějícím prostorám pro prezentaci lokálních kapel.

Na hradeckém Jiráskově předměstí má vzniknout potravinářský závod na zpracování drůbežího masa a někteří místní občané se v souvislosti s tím obávají zejména dvou věcí. Zaprvé toho, že vedlejším produktem masokombinátu bude nežádoucí zápach. Investor Josef Kolář ovšem tvrdí, že tyto obavy jsou bezpředmětné a připomíná použití nejmodernějších technologií i pachovou studii, která má jeho tvrzení dokládat. Dá se tomu věřit?

B. Komínek: Určitě se tomu dá věřit. Pachová studie, která je součástí aktuální dokumentace EIA (posouzení vlivů na životní prostředí, pozn. red.), se zabývá jak základním pachem, tak pachem kumulativním a na veřejném projednání vlivů záměru na životní prostředí jsme byli paní projektantkou ujištěni, že veškerý pach, produkovaný novým závodem, bude vnímatelný maximálně na pozemku závodu, tedy v souladu s územním plánem města. Provedená pachová studie to dokladuje. A podotýkám, že hovořím o pachu vzniklém výhradně při návozu živých kuřat do závodu. Výrobní proces ven žádný zápach vypouštět nebude. Jak jste zmínil, použité technologie budou ty nejmodernější.

Druhá obava spočívá v tom, že místních lidí, kteří zde budou chtít pracovat, nebude dost a do závodu proto zamíří desítky agenturních pracovníků ze zahraničí. Přesně to se prý stalo v obdobném kombinátu ve Vodňanech, kde tito lidé, žijící zejména v ubytovnách, po pracovní době údajně nejsou právě bezproblémoví, kulantně řečeno.

B. Komínek: O této obavě vím, příslušný dotaz padl i na zmíněném veřejném jednání a pan Kolář na něj odpověděl. Řekl, že využití agenturních pracovníků v plánu není, a pragmaticky to odůvodnil tím, že použitá technologie bude diametrálně odlišná od těch, které se používají v obdobných závodech stávajících, a bude tudíž vyžadovat kvalifikovaný, respektive náležitě zaškolený personál. A ten bude v drtivé většině tvořen občany žijícími v České republice, pokud možno zdejšími nebo z přilehlého okolí. Obava z přílivu nepřizpůsobivých lidí se tedy jeví jako lichá.

Stavba závodu pana Koláře začne kdy? A kdy se počítá se jeho uvedením do provozu?

B. Komínek: V současné době je věc ve fázi získávání závazného stanoviska EIA. Investor počítá s tím, že projektová dokumentace bude hotova letos a letos bude získáno i maximum dalších potřebných povolení. Zdůrazňuji, že ta povolení bude vystavovat Jihočeský kraj. K zahájení stavby by mohlo dojít na podzim příštího roku a provoz závodu by dle pana Koláře měl být spuštěn v roce 2028.

Zvládne město tak rychle připravit řekněme nezbytné přidružené záležitosti? Mám na mysli úpravu infrastruktury, bydlení pro přibyvší lidi, navýšení kapacity školek a škol…

B. Komínek: Předpokládá se, že v závodě bude pracovat asi 240 zaměstnanců, což si může vyžádat i určité kroky ze strany města. Co se týče kapacity zdejších školek a škol, tato je nyní taková, že v umístění dětí případných přistěhovalců by problém nebyl. Z hlediska bydlení je to poněkud složitější, ale ani tady to nemusí být až tak horké. Před otevřením Obchodního centra Hvězdárna jsme se obávali, že se v Hradci a jeho okolí nenajde dostatek pracovní síly, ovšem opak byl pravdou. Ukázalo se, že lidí, ochotných za prací dojíždět, je spousta. Věřím, že v případě diskutovaného závodu tomu nebude jinak. Pokud by se sem měli lidi stěhovat ve větší míře, bytová otázka by se řešit samozřejmě musela. Město se otázkou nového bydlení zabývá dlouhodobě. Už nyní na věci pracujeme, nezávisle na záměru pana Koláře. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo zapojit i zaměstnavatele. Výstavba bytů pro zaměstnance není nic výjimečného. Tohle všechno se však může začít řešit až poté, co bude mít pan Kolář v ruce veškerá povolení a stavba závodu bude tudíž jistá.

V Jemnici pan Kolář se svým identickým záměrem neuspěl. Kvůli negativnímu výsledku referenda. Tamní lidé jeho závod odmítli. V Hradci nikdo referendum vyvolat nechtěl?

B. Komínek: Nevíme o tom. Případné referendum nepřišlo ani na přetřes na veřejném projednání záměru. Řekl bych, že pan Kolář zúročil své zkušenosti z Jemnice a ledasčemu předchází a dělá vše pro to, aby ukázal, že jeho závod nebude pro Jindřichův Hradec negativem, nýbrž jasným přínosem.

V pondělí 17. února se za účasti pana Koláře a dalších zainteresovaných lidí uskutečnilo již zmíněné veřejné projednání vlivů záměru na životní prostředí. Jak dopadlo?

B. Komínek: Na tomto jednání mohly zaznít veškeré podněty či připomínky, byl představen celý záměr i oponentní posudek, který k dokumentaci EIA patří, dozvěděli jsme se, že tato dokumentace je zpracována smysluplně a nyní je třeba vyčkat na rozhodnutí krajského úřadu. Výsledek schůzky považuji za pozitivní.

Vypukla avizovaná revitalizace sídliště Vajgar. Začalo se pracemi na vzniku tzv. Central Parku v de facto nezastavěné lokalitě mezi Řečičkou, pátou základní školou a silničním průtahem sídlištěm. Můžete záležitost přiblížit?

B. Komínek: Tato akce vychází ze zastupiteli schválené studie Změň Vajgar, do jejíž přípravy se mohli zapojit i občané. A první fází je právě Central Park Vajgar. Obnáší to úpravu zeleně, vybudování chodníků, cyklostezky, volnočasových prostranství, dětských hřišť, parkovacích ploch… Už se objevily výhrady proti kácení zdejších stromů, ale jde o to, že v této vegetační době si musíme připravit půdu pro práce naplánované na celý rok. Pokud bychom s kácením čekali do podzimu, kdy se také smí kácet, letošní plán prací na revitalizaci by nemohl být splněn. S vysazením zeleně nové projekt pochopitelně počítá. Stejně jako s novým osvětlením a mobiliářem.

Cyklostezka má vést kudy?

B. Komínek: Naváže na cyklostezku od Otína, která nyní končí u podchodu pod hlavní silnicí mezi kruhovými objezdy (u McDonald´s a u Kuniferu, pozn. red.), tedy u tzv. Vajgarské myší díry, a bude pokračovat směrem k páté základní škole a kolem trojstřediska a podniku Hříbek zamíří k silničnímu průtahu sídlištěm, u něhož v rámci první fáze skoční.

V tzv. podkově mezi paneláky nejstarší části sídliště plánujete vybudování podzemního parkoviště a odpočinkové zóny na povrchu nad ním…

B. Komínek: Toto je samostatný projekt, který je sice také součástí studie Změň Vajgar, ale o jeho realizaci se nyní stále jedná.

Některé místní kapely upozorňují na fakt, že v Hradci není k dispozici sál pro konání menších hudebních akcí. Nešlo by pro tento účel využívat sál ve zdejším Domě dětí a mládeže? Údajně až tak vytížen není. Koneckonců oblíbené čaje o páté s bigbítovými kapelami se v sedmdesátých letech konávaly právě tady.

B. Komínek: Předesílám, že Dům dětí a mládeže spadá pod Jihočeský kraj, nikoliv pod město. A způsob využití zdejšího sálu je čistě na rozhodnutí paní ředitelky Štufkové. Ale pokud vím, o pořádání akcí, o nichž hovoříte, tu velký zájem není. Dům dětí a mládeže je aktivní a v jeho sále se něco děje po celý týden. Informace, že není vytížen, je tedy mylná. Není vyloučeno, že pro konání multižánrových koncertů menšího rozsahu bude možno využívat sál v areálu právě rekonstruovaného zámeckého pivovaru. A možná, že se tam najde i prostor jiný. Bude záležet i na tom, jak se k věci postaví ten, kdo bude mít objekt pivovaru v pronájmu. S názorem, že hudební klub pro zhruba osmdesát až sto lidí v Hradci chybí, souhlasím a určitě bych takový projekt rád podpořil.

Bytový dům v Nežárecké ulici čp. 62, který město před časem koupilo od kontroverzního podnikatele Miloše Vorlíčka z Kladna, stále čeká na rekonstrukci. Ale údajně už se zde začíná něco dít.

B. Komínek: To, že se s objektem musí něco podniknout, je jasné od chvíle, kdy ho město koupilo. Bytová situace ve městě není optimální a my bychom rekonstrukcí tohoto domu chtěli přispět k jejímu zlepšení. Formou tzv. startovacích bytů. Připravujeme zadání vypracování projektové dokumentace a zvažujeme žádost o dotaci. Bez využití dům určitě nenecháme.

- Svatopluk Doseděl -