Herečka a divadelní principálka Romana Goščíková exkluzivně pro Žurnál

01.07.2023

„Vedení divadla je práce časově náročná,“ říká Romana Goščíková (40), ale jedním dechem dodává, že...

[přečtěte si celý článek]


Místo výdělku o peníze přišla

09.06.2023

J. Hradec – Hradečtí policisté 14. května přijali oznámení o dalším podvodu spáchaném...

[přečtěte si celý článek]


Dítě v autě, klíčky taky, máma venku na infarkt

09.06.2023

Třeboň – Situaci, kterou nechce zažít žádná matka, řešili strážníci ve středu 19. dubna na...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Místostarosta Radim Staněk občany uklidňuje.

Publikováno: 01.05.2020

Obyvatelé hradeckého sídliště Pod Kasárny s obavami sledují, co se jim děje doslova před okny (viz předchozí článek) a minulý měsíc kvůli tomu dokonce vyvolali oficiální schůzku s místostarostou Radimem Staňkem (ODS) a několika dalšími úředníky z vedení města. Jak se na záležitost místostarosta Staněk dívá? Mohou být občané klidní?

Letos 4. března jste vstoupil do jednání s obyvateli sídliště Pod Kasárny, kteří protestují proti rekonstrukci a přístavbě zdejší bývalé restaurace. Obávají se, že zde vznikne bytový dům. Na tomto jednání se řešilo několik problémů… Odbor správy majetku města hodlá pronajmout městský pozemek o výměře 185 m² v těsné blízkosti diskutované budovy (jejímu majiteli, tedy společnosti JH Služby). Nájemní smlouva – 180 korun za metr čtvereční a rok – by měla vejít v platnost letos 1. května. Obyvatelé sídliště proti tomu 24. února podali námitku, ale odpověď stále nemají…

R. Staněk: O pronájem pozemku požádala společnost JH Služby v.o.s. Jedná se o pozemek kolem uvažované a tolik diskutované stavby, přičemž tento pozemek by tvořil bezpečnostní prostor kolem ní. Radou města byl k dnešnímu dni projednán pouze záměr pronájmu předmětného pozemku. Radě města budou samozřejmě předloženy námitky veřejnosti, na které bude po jednání rady města odpovězeno. Chtěl bych říci, že k případnému vydání územního rozhodnutí a následně stavebnímu povolení musí být splněna celá řada podmínek, ale v tomto případě se jedná již o výkon státní správy.

Paní Slavíková, úřednice odboru správy majetku města, občanům řekla, že z bývalé restaurace vznikne bytový dům. To by však nebylo v souladu s územním plánem města, který zde počítá pouze s občanskou vybaveností, rozhodně tedy ne s byty, což prý nejmenovaný úředník z odboru územního plánování potvrdil. Můžete to okomentovat?

R. Staněk: Ve veřejném prostoru asi skutečně často zaznívá, že se bude jednat o bytový dům. Těch informací, mnohdy zcela zkreslených, je spousta a já na tomto místě musím konstatovat – bohužel. Nicméně, a to bych chtěl zdůraznit, pokud by mělo být příslušným úřadem vydáno územní rozhodnutí a stavební povolení, musí být stavební záměr vždy v souladu s platným územním plánem. V současně době, podíváme-li se do Územního plánu Jindřichova Hradce, nelze zažádat o stavbu bytového domu, ta by byla bez dalšího zamítnuta. Územní plán prezentuje v době, kdy je schvalován, nějaký veřejný zájem a podléhá schválení zastupitelstva města. Je třeba poznamenat, že tento veřejný zájem se mění s tím, jak se mění potřeby občanů a města v průběhu času. Platí ale, že všechna rozhodnutí vydaná stavebním úřadem musí být v souladu s platným územním plánem.

Pan Liška ze sídliště Pod Kasárny vás vyzval, abyste ze své pozice podal proti stavbě námitku a taky chtěl vědět, jak může město nabízet k pronájmu pozemek, když ještě nebylo vydáno příslušné stavební rozhodnutí a oni doposud nemají písemné vyjádření ke svým výhradám. Jaký byl váš postup? Podal jste námitku? A jak je to s tím pronájmem před stavebním rozhodnutím?

R. Staněk: Město je ze zákona účastníkem územního řízení a v tomto případě je i tzv. pozemkovým sousedem, což znamená, že bude i účastníkem stavebního řízení. V rozsahu těchto zákonných mantinelů pak lze skutečně vznášet připomínky a námitky. V tento moment ale takováto řízení neběží. Opakuji, město samo od sebe nenabízí pozemek k pronájmu, obrátil se na nás stavebník, který připravuje dokumentaci za účelem vydání příslušných povolení. Již jsem uvedl, že potenciálně pronajatý pozemek by tvořil bezpečností prostor kolem budoucí stavby, jedná se tedy o jednu z mnoha podmínek, které jsou vyžadovány k získání těchto povolení. Jinak řečeno, je tu provázanost mezi vydáním stavebního povolení a pronájmem pozemku. Smluvní podmínky, bude-li záměr pronájmu realizován, by měly reflektovat skutečnost, že nemusí dojít k vydání stavebního povolení.

Co říkáte na názor, že za tímto developerským záměrem je snaha majitele budovy o rychlé zbohatnutí formou tzv. obchodu s chudobou?

R. Staněk: Odpovím trochu obšírněji. Příprava současného územního plánu trvala šest let a v účinnost plán vstoupil v roce 2014. Tehdejší rozhodování bylo ovlivněno nedostatkem pracovních příležitostí a tato skutečnost se promítla do územního plánu, to znamená, že se vyvinula snaha zajistit výrobní zóny. V případě bytů a stavebních parcel pro rodinné domy byla situace opačná než dnes, kdy je poptávka skutečně obrovská. Investoři pochopitelně na tuto poptávku reagují a obracejí se na město či příslušné orgány státní správy s dotazy stran realizace svých záměrů. Tito investoři, kteří zde mnohdy chtějí investovat nemalé finanční prostředky, si získávají informace a mapují situaci. Bohužel se množí případy, kdy od svých aktivit upouštějí hned na začátku, neboť jsme dospěli do situace, kdy je za vším ihned viděn nekalý podnikatelský záměr, vámi zmiňovaný obchod s chudobou. Na jednání Zastupitelstva města Jindřichův Hradec vloni zazněla z řad veřejnosti poznámka, že bytovou výstavbu má realizovat stát, nikoliv soukromý sektor, tedy podnikatelé. Tyhle pro mě nemilé poznatky z praxe jsou odrazem neodpovědného rozdmýchávání emocí. Odpověď uzavřu řečnickou otázkou… Investujete několik milionů korun do kompletní přestavby objektu, abyste zde potom obchodoval s chudobou? Navíc když je tato zavrženíhodná činnost ze strany státu postupně omezována?

Na objektu bývalé restaurace se nedávno objevil leták, upozorňující na trestní minulost stávajícího majitele. Víte o tom? A co na to říkáte?

R. Staněk: Touto informací nedisponuji, a proto prosím ode mě neočekávejte, že se k tomu budu vyjadřovat.

Na březnové schůzce s občany jste slíbil, že se s vlastníkem objektu v brzké době spojíte a zjistíte, za jakých podmínek by byl ochoten odprodat budovu městu zpět. Stalo se?

R. Staněk: Ano, mluvil jsem s ním po telefonu. Domluvili jsme se na schůzce, která však z důvodu vládních opatření kvůli pandemii bohužel neproběhla. Dohodli jsme se, že si zavoláme znovu a dojednáme termín nový. Ještě doplním, že v nedávné době rozhodlo zastupitelstvo města o odkupu objektu v Nežárecké ulici, okolo něhož se vyskytly tytéž obavy. V Hradci bychom takových budov našli jistě víc a panují oprávněné obavy, zda tímto postupem neotevíráme pomyslnou Pandořinu skřínku. Ale to se vracím k už jednou řečenému.

Mělo by město pro budovu využití? Hovoří se o potřebě jeslí…

R. Staněk: Určitě. Možností využití se nabízí více a nad prioritami rozvoje města by se samozřejmě vedla široká diskuse.

- Svatopluk Doseděl -