01.11.2021
Předseda osadního výboru jindřichohradecké místní části Buk Václav Picka se v předchozím...
08.10.2021
Třeboň – Diskotéky v Music Clubu Beseda v centru města vyvolávaly během léta všelijaké reakce....
08.10.2021
Branná – Jindřichohradečtí policisté z oddělení hospodářské kriminality společně s policisty...
Publikováno: 04.10.2013
Všude dobře, doma nejlíp, říká se a zhusta tomu tak i bývá. Co když se ale domov změní v hotovou líheň potíží, jež postupně vygradují až do stavu takřka neobyvatelného? A co jestli se jedná o relativně nový byt v majetku města? Kdo se postará o nápravu a postaví do pozoru dodavatelskou firmu? Jeden by logicky očekával, že investor, tedy město, ovšem v Dačicích, jak se zdá, může být tento předpoklad dosti jalový. Případ místní rodiny Čásových je toho zřejmě neveselým důkazem…
Výstavba městského bytového domu čp. 161 až 165 v ulici Nivy na předměstí Dačic (směrem k J. Hradci) začala v roce 2001 a první nájemníci se do luxusně působící bytovky nastěhovali na podzim roku následujícího. Jeden ze zdejších mezonetových bytů s venkovní terasou si pronajal i kardiolog Ladislav Čása a v létě 2005 se tu s manželkou Ivanou (rovněž lékařka) začal zabydlovat. Dnes žijí v bytě i dvě děti (3 a 6 let) a jejich rodiče jsou přesvědčeni o tom, že kvalita jimi užívaného bytu neodpovídá ani výši nájemného ani normám zdravého životního prostředí.
„Zpočátku se žádné větší potíže nevyskytovaly, ale během letošní dlouhé a extrémně vlhké zimy vyšly najevo závady vskutku fatální,“ konstatuje dr. Čása. „Už vloni před Vánocemi se zdálo, že do bytu začíná zatékat, ale naštěstí šlo jen o vlhkost, která zase brzy zmizela. Byla to však předzvěst výrazně větších problémů.“
Výhrady ke kvalitě svého bytu mají dle dr. Čásy skoro všichni nájemníci, nicméně většina z nich už prý rezignovala a s neutěšeným status quo se smířila. Dr. Čása je ovšem z jiného těsta a za své peníze požaduje adekvátní kvalitu.
Čása: udělali
z nás pitomce!
„Plíseň, velké díry u okenních parapetů či skrz neodizolovaný strop viditelná konstrukce střechy. To jsou závady, které jsou snadno prokazatelné,“ říká dr. Čása s tím, že následkem ošizené izolace nelze byt ani pořádně vytopit. „Cihlový štít domu (tvořící stěnu venkovní terasy, pozn. red.) je pobit prkny a mezerami mezi nimi je vidět, že zeď je bez jakékoli izolace a dokonce i bez omítky,“ pokračuje dr. Čása a chmurně dodává: „Ten dům je nehorázně odfláknutý. Letos v únoru jsem proto napsal na dačický městský úřad a požádal o nápravu.“
Následně prý do bytu Čásových přišla městská úřednice Martina Bénová a přivedla s sebou architekta Dvořáka, který má projekt inkriminované bytovky „na svědomí“. A co ti dva během inspekce zjistili? Údajně nic. „Udělali z nás pitomce,“ zlobí se dr. Čása. „Dům je prý v pořádku, jen my špatně topíme a nesprávně větráme. Neuvěřitelné!“
Odborník s termovizí
jen hlasitě lamentoval
Uvedený verdikt vyprovokoval dr. Čásu k akci. „Objednal jsem si odborníka z firmy, zabývající se měřením pomocí termovize, a ten, když k nám přišel, jenom kroutil hlavou,“ líčí dr. Čása a pokračuje: „Zaujaly ho už kovové venkovní dveře do bytovky. Takové se prý dávno nepoužívají. V bytě pak změřil teplotu a vlhkost a taky se nestačil divit. Podotýkám, že měření prováděl brzy ráno. Děti spaly, okna byla zavřená a v bytě jsme od večera schválně sušili vyprané prádlo. A ten člověk přesto naměřil jen asi 39procentní vlhkost, což je vlhkost opravdu malá. Následným měřením odhalil nedostačující či dokonce chybějící izolaci jak na střeše domu, tak na venkovních stěnách. Chodil po bytě, měřil a já jen slyšel, jak hlasitě lamentuje. Na zjištění netěsnosti oken žádný přístroj ani nepotřeboval, ty díry u parapetů by našel i slepý. Odborné dobrozdání včetně záznamu z termokamery jsem poslal na městský úřad a materiál jsem adresoval starostovi Vlastimilu Štěpánovi, místostarostovi Janu Bartoškovi, všem členům Rady města a všem městským zastupitelům.“
Starosta píše: Nevětráte
a příliš zaléváte kytky
Odpovědi se dr. Čása dočkal za necelý měsíc. Napsal mu osobně starosta Štěpán. V dopise stálo, že během šetření v bytě Čásových, k němuž došlo 12. března 2013, nebylo zatečení střechou zjištěno. Účastníci šetření se údajně shodli na tom, že příčinou vzniku plísní je nevhodné užívání bytu, konkrétně nesprávné vytápění a větrání, přílišné zalévání květin (!) a sušení prádla v bytě. Z cédéčka se záznamem termovizního měření je prý navíc zřejmé, že v bytě není zřetelná lokální porucha izolací. S pozdravem starosta.
„Tuším, že hned následující týden se konalo dubnové veřejné zasedání městského zastupitelstva,“ navazuje dr. Čása s tím, že nájemníků problematické bytovky se v hledišti sešlo jen šest. „Znechucení ostatních už asi přešlo v apatii. Na tomto zasedání jsem každopádně zjistil, že mnou poskytnuté výsledky termovizního měření starosta radním ani zastupitelům vůbec neukázal. Věc řešil jen s paní Bénovou, s jejím kolegou a s architektem Dvořákem. A ti tři se shodli na tom, že chyba je na naší straně. Nevětráme, netopíme a snad i příliš dýcháme.“
Komise navrhuje
potupné řešení
Opoziční zastupitel Lubomír Kloiber se prý dr. Čásy a jeho sousedů zastal a navrhl, aby byla ustanovena nezávislá komise, která by parametry domu na Nivách proměřila a zjistila jak to s tamními izolacemi vlastně je. Tato komise později skutečně sestavena byla, ovšem její postup se dr. Čásovi dvakrát nezamlouval a nezamlouvá se mu dodnes.
„Ti lidé do našeho bytu vůbec nepřišli,“ krčí rameny dr. Čása. „Asi se jen podívali na plány, zjistili, že odpovídají tehdejším normám a to jim stačilo. Zopakovali mi, že netopím a nevětrám a prý pro nás vytvoří návod na správné použití bytu. Což mi přišlo dost potupné. Jediné pozitivum spočívalo v rozhodnutí o provedení dalšího termovizního měření, ale až v zimě. Výsledku se samozřejmě neobávám. Druhé měření musí dopadnout stejně jako měření první.“
Případného soudu
se dr. Čása nebojí
Závěrem… Dr. Čása nekompromisně požaduje utěsnění oken a opravu izolace. Nejen coby lékař si je totiž jist, že pobyt v bytě, v němž se tvoří plíseň a který nejde vytopit, je zdravý škodlivý. A stejně tak si je jist, že si nepřeje, aby v takto nezdravém prostředí bydlela jeho rodina. Ví, že je v právu, ale čistě pro jistotu se obrátil na svou právničku, která vedení města písemně oznámila, že její klient požaduje nápravu věci do konce letošního září.
„Jsem přesvědčen o tom, že případný soud nemůžu prohrát,“ míní dr. Čása a připomíná: „Že je záruční doba stavby dávno prošvihnutá a město tudíž bude muset opravy zaplatit ze svého, to mě příliš nezajímá. O problémech jsou zdejší úředníci informováni už dlouho a skutečnost, že k nim dosud přistupovali vlažně, je pouze jejich problém.“
- Svatopluk Doseděl -