Saša Rašilov exkluzivně pro Žurnál

20.08.2023

„Současná politická kultura je otřesná,“ konstatuje Saša Rašilov (51) a dodává: „Měla by se alespoň...

[přečtěte si celý článek]


Rozjetá slečna řádila jako tajfun

07.07.2023

J. Hradec – Ve čtvrtek 4. května před desátou večer bylo rušno v jedné z náleven na náměstí Míru....

[přečtěte si celý článek]


Ctitele nezájem vyvolené neodradil. Došlo i na šutry

07.07.2023

Třeboň – Sedmačtyřicetiletý muž z Třeboně zatoužil po o deset let mladší ženě, rovněž místní, a...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Nová tělocvična u 2. Základní školy v J. Hradci?

Publikováno: 01.07.2020

Hradecká radnice hodlá postavit novou tělocvičnu u základní školy číslo dvě v Janderově ulici lemující městský park Husovy sady. Tato škola přitom tělocvičnu má, byť už ne zrovna nejmodernější, a děti v ní v rámci školní výuky normálně cvičí. Tělocvična nová má vyrůst na parcele, která historicky patřila k domu rodiny Hazukových, jejíž stávající členové s výstavbou uvedeného objektu zásadně nesouhlasí. Po roce 1950 vlastníci o pozemek přišli a v letech devadesátých se pak se zástupci města dohodli, že o navrácení pozemku usilovat nebudou a ponechají jej škole pro venkovní aktivity dětí. A takto je pozemek využíván stále. Žádnou stavbu na něm někdejší vlastníci nikdy nechtěli a záměry města dle jejich názoru se zmíněnou dohodou kolidují.

„Budoucí podoba sportovišť se v Hradci řeší dlouhodobě,“ říká hradecký radní Bohumil Komínek a navazuje: „Tělocvična, o níž je řeč, by měla být využívána základními i středními školami. Hlavně tedy gymnáziem a obchodní akademií, která nemá tělocvičnu vůbec. Z našeho průzkumu vyplynulo, že s využitím kapacity nové tělocvičny by nebyl problém ani v odpoledních hodinách, a proto jsme si nechali zjistit, zda by se v této lokalitě nenašel prostor, kde by školní tělocvična mohla vzniknout. Podnět pro budování této tělocvičny byl už v roce 2012, kdy proběhlo setkání ředitelů středních a základních škol, které vznik tělocvičny iniciovaly. Malá tělocvična stávající by přitom mohla sloužit pro poněkud opomíjené pracovní vyučování, tzv. dílny, o něž škola přišla v letech minulých prodejem dřívější družiny. Ve své době to mělo opodstatnění, ale dnes je tato výuka zase podporována. A jako optimální prostor pro novou tělocvičnu se následně ukázal městský pozemek, o němž se teď vede diskuse. Byla zpracována prostorová studie, která měla ukázat, jestli se sem tělocvična vůbec vejde, a v roce 2019 schválili zastupitelé zadání projektové dokumentace. Protože se v tom roce nepodařilo vysoutěžit firmu, vyhovující našim podmínkám, byl stejný požadavek schválen v rámci rozpočtu roku letošního. Jisté je, že kdyby se tělocvičnu podařilo vybudovat do zahájení plánované rekonstrukce tělocvičny TJ Slovan, bylo by to jedině dobře. Pozemek je v majetku města, v územním plánu zastupitelé i občané souhlasili s jeho využitím pro dnes diskutovanou stavbu a zdálo se, že akci nic nebrání. Pak se ale ozvali sousedé a vyrukovali s cca 30 let starou dohodou. Tato dohoda však není k nalezení a věc bude nakonec možná muset vyřešit soud. Zadání zpracování projektové dokumentace je každopádně zcela legitimní a v souladu s požadavky zastupitelstva.“

Inkriminované usnesení?

Komínek: Ani ano, ani ne

„Vloni 30. října projednávalo Zastupitelstvo města Jindřichův Hradec financování zakázky Zpracování projektové dokumentace (za 1 milion korun) k výstavbě zmíněné tělocvičny,“ konstatuje Aleš Hazuka s tím, že před tímto zasedáním zastupitele e-mailem o problematice osobně informoval. Diskuse k tématu prý byla velmi živá a zástupci města byli opozicí dotazováni, zda má město komplexní plán na výstavbu a rekonstrukci městských sportovišť. Dle Hazuky se dostalo i na argument, že pozemek pod plánovanou tělocvičnou patřil k sousednímu pozemku, jehož majitelé svolili s jeho užíváním, nikoliv však s postavením nové tělocvičny. Návrh nakonec neprošel a zpracování projektu schváleno nebylo. Jenže do registru veřejných zakázek byla tato věc zadána už 17. října, tedy ještě předtím, než se na program zastupitelstva dostala.

„Zpracování příslušné projektové dokumentace za milion korun bylo již v rozpočtu města pro rok 2019 a tato věc je součástí v prosinci schváleného městského rozpočtu pro rok 2020,“ vysvětluje radní Komínek. „Toho 30. října, tedy ještě před schválením rozpočtu, bylo v zastupitelstvu předkládáno více investičních akcí na rok 2020. To proto, abychom měli možnost vysoutěžit lepší cenu, než kdybychom soutěžili až na jaře 2020. Tuto zkušenost jsme získali v minulosti. Některé body byly tehdy (30. října 2019, pozn. red.) zastupiteli schváleny, jiné odloženy, a mezi těmi odloženými byla projektová dokumentace k tělocvičně u 2. základní školy. Tato akce ovšem nebyla ani zamítnuta. Při hlasování jen nebylo potřebných 14 hlasů pro a nikdo nepodal pozměňovací návrh. Podstatné je vždy jednání o rozpočtu, a bylo tomu tak i tentokrát. A že je potenciální zakázka zapsána do registru veřejných zakázek dřív, než Rada města rozhodne o zadání, to není možné. Musíme být transparentní a o soutěži musíme zavčasu informovat.“

Hazuka má pochybnosti

Jak mu je radní vyvrací?

Aleš Hazuka má o úředním postupu určité pochybnosti a tvrdí, že 6. května 2020 městští radní rozhodnutí zastupitelů obešli a zadání zpracování projektové dokumentace k výstavbě tělocvičny schválili sami, ovšem už ne za milion, nýbrž za 759 tisíc bez DPH, tedy za cenu, o níž radní rozhodovat mohou. Výběrové řízení prý poté proběhlo a zakázka byla svěřena společnosti Atelier M.A.A.T. z Tábora.

„Takhle to určitě nebylo,“ hájí Komínek počínání radnice. „V rozpočtu města je na tuto věc vyčleněn zastupitelstvem schválený milion korun s daní, což v podstatě odpovídá panem Hazukou uváděné částce po odečtení DPH. Rada tedy udělala přesně to, co odhlasovali zastupitelé. Rozpočtové částky ve schvalovaném rozpočtu města jsou uváděny vždy s DPH. Vše je v naprostém pořádku.“

Statisíce vyhozené oknem?

Komínek se toho neobává

Bývalí vlastníci, zastupovaní Alešem Hazukou, nicméně považují postup vedení města za nepřijatelný. „Podotýkám, že před jednáním Rady města, k němuž došlo letos 6. května, jsem většinu radních opět upozornil, že situace kolem pozemku, na němž chtějí stavět tělocvičnu, je a nadále může být problematická, neboť budeme právní cestou usilovat o jeho navrácení,“ říká Hazuka a pokračuje: „Vedení města přesto nepočkalo, až se záležitost vyjasní a uvolňuje statisíce na projektovou dokumentaci, která taky může být úplně zbytečná a peníze za její zpracování vyletí oknem.“

„Soud samozřejmě může rozhodnout v náš neprospěch, ale s tím musíme počítat,“ připouští Komínek a dodává: „Jinak bychom nepostavili nikdy nic. Nějací nespokojení lidé a odpůrci záměru se vyskytnou téměř vždycky. Nyní však v této věci žádné riziko nepodstupujeme. Na vlastním pozemku s vlastním přístupem připravujeme něco, co je v souladu s územním plánem i v souladu s rozhodnutím zastupitelů. Rada města se nemůže řídit tím, že někdo něco říká. Je třeba doložit důkazy a přes instituce, které mají oprávnění ve věci rozhodnout, učinit kroky, jež by rozhodnutí zastupitelstva a rady změnily. Do té doby je zapotřebí řešit vše dle usnesení orgánů města.“

Vleklý spor může

plány zkomplikovat

Dne 8. května vydává radnice oficiální tiskovou zprávu o bodech projednaných a schválených na Radě města 6. května, avšak o schválení zadání zpracování oné projektové dokumentace zde není ani slovo. Hazuka se ptá proč a Komínek odpovídá: „Obsah tiskových zpráv je tvořen na základě poptávky novinářů. A projektová dokumentace v přípravné fázi je nejspíš příliš nezajímala. Takových dokumentací je mnoho.“

Aleš Hazuka opakovaně upozorňuje, že stane-li se jeho rodina opět vlastníkem předmětného pozemku, stavbu tělocvičny zde nepovolí. Coby vlastníci sousedícího pozemku proti stavbě argumentují tím, že je vysoký objekt bude v užívání pozemku limitovat – zastínění, hluk atp. Spor se tedy může táhnout roky, což by mohlo být pro město komplikací.

- Svatopluk Doseděl -