Minulost bukovské hospody je problém bývalého vedení, budoucnost bude řešena po volbách.

01.11.2021

Předseda osadního výboru jindřichohradecké místní části Buk Václav Picka se v předchozím...

[přečtěte si celý článek]


Diskotéky v centru Třeboně mají strážníci pod kontrolou.

08.10.2021

Třeboň – Diskotéky v Music Clubu Beseda v centru města vyvolávaly během léta všelijaké reakce....

[přečtěte si celý článek]


Pytlák šel po trofejích

08.10.2021

Branná – Jindřichohradečtí policisté z oddělení hospodářské kriminality společně s policisty...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Nové kolumbárium prý vítěz tendru nestavěl. Porušila firma ARSTAV smlouvu?

Publikováno: 04.10.2013

Podivné. Jak jinak okomentovat situaci, kdy firma, která vyhraje výběrové řízení, obratem přenechá zakázku firmě, jež v témže tendru skončila až jako druhá? A když se navíc ukáže, že vítězná firma byla o desítky tisíc dražší než ona firma, co skončila v závěsu za ní? Je košer, když zakázku získá dražší firma a ve skutečnosti ji přitom provede firma levnější? Co se stane s rozdílem částek? Kde ty peníze skončí? Výběrové řízení, o němž je řeč, vypsalo letos město Jindřichův Hradec. Počínali si jeho představitelé po otevření nabídkových obálek moudře? Nebo se nechali zbytečně oškubat?

 



Během letošních letních prázdnin došlo k realizaci plánované úpravy hradeckého městského hřbitova, v rámci jejíž první etapy bylo vybudováno tzv. kolumbárium, tedy stavba pro důstojné ukládání pohřebních uren.



Vedení města obeslalo pět hradeckých stavebních firem, z nichž se do soutěže nakonec přihlásily tři: Kostka JH, ARSTAV a STAVOJIH. Nejnižší cenu nabídla firma STAVOJIH (1.206.000 Kč) s tím, že reálná lhůta realizace je 50 dnů. Naopak cenu nejvyšší nabídla firma ARSTAV (1.281.000 Kč), lhůta realizace zde však byla poloviční, přesně 26 dnů. Pro úplnost dodejme, že firma Kostka JH přišla s nabídkou 1.243.000 Kč a 52 dnů. Firma STAVOJIH byla tedy o 75.000 Kč levnější než ARSTAV, ovšem nebylo jí to nic platné. Coby dodavatele stavby zvolilo město dražší firmu ARSTAV, údajně kvůli kratší lhůtě realizace.



Podezřelé šachy



a bouda na město?



Zdroj blízký radnici, jemuž se okolnosti výběrového řízení příliš nezamlouvají, říká: „Firma ARSTAV sice výběrové řízení vyhrála, ale zakázku nakonec neprovedla. Kompletně ji totiž přenechala firmě STAVOJIH, tedy firmě, která v tendru skončila jako druhá. A firma STAVOJIH zakázku následně provedla. Co je to za fintu, to nevím. Nechápu to. Dle mého názoru porušila firma ARSTAV zákon. Přepustit zakázku jiné firmě, de facto jako subdodávku, je sice možné, ale vítězná firma musí minimálně dvacet procent zakázky provést sama. A to se v tomto případě nestalo. Firma ARSTAV předala firmě STAVOJIH zakázku úplně kompletní a sama se na pracích nepodílela vůbec. Těmhle šachům v režii firmy ARSTAV nerozumím.“



Na tom, že firma STAVOJIH zakázku převzala, nevidí náš zdroj nic špatného, práce se neodmítá. Pozastavuje se však nad tím, proč město zakázku nedalo levnější firmě STAVOJIH rovnou. A shrnuje: „Stavbu tedy provedla lacinější firma za cenu firmy dražší. Z čehož mi logicky vyplývá, že město zaplatilo zbytečně bezmála osmdesát tisíc korun. A takové peníze se na chodníku neválí.“



Komínek: ARSTAV povolení



subdodavatele nežádal



„V případě tohoto konkrétního výběrového řízení nebyla nejdůležitější jen cena díla, nýbrž i lhůta jeho realizace,“ říká hradecký místostarosta Bohumil Komínek (ČSSD). „Procentuálně vyjádřeno: 80 procent důležitosti tvořila nabídková cena, 20 procent lhůta realizace. V tomto výběrovém řízení podala nejvhodnější nabídku firma ARSTAV (1.281.666 Kč, lhůta 26 dní). Firma STAVOJIH nabídla cenu díla o 75.637 korun nižší, ale její termín realizace byl 50 dnů. Dle stanovených hodnotících kritérií se tudíž nabídka firmy ARSTAV ukázala jako výhodnější. Podotýkám, že u menších zakázek je tento způsob hodnocení a výběru nabídek běžný. Všechny zakázky, jež město vypisuje, prochází kontrolou výběrové komise pro zakázky a na doporučení této komise je následně nejvhodnější nabídka schvalována v Radě města.“



O tom, že by vítězná firma ARSTAV získanou zakázku přenechala v plném rozsahu firmě STAVOJIH, místostarosta Komínek dle svých slov informace nemá. „Každou subdodávku, která není uvedena v nabídce do výběrového řízení, musí dodavatelské firmě schválit Rada města a kompletní přenechání zakázky není možné vůbec, to by znamenalo její zrušení a vypsání nového výběrového řízení,“ konstatuje Komínek a pokračuje: „Ze strany firmy ARSTAV však na město žádost o povolení subdodavatelské firmy nedorazila. Mohu nicméně konstatovat, že během kontrolních dnů na místě stavby kolumbária se pracovník odboru rozvoje domlouval vždy se zástupci firmy ARSTAV, což také dokládá stavební deník uložený ve spisu na zmíněném odboru městského úřadu.“



A co kdyby nějaká městem vybraná dodavatelská firma město obešla a se subdodavatelskou firmou se dohodla bez jeho vědomí? „Pak by postupovala proti podepsané smlouvě o dílo mezi městem a zhotovitelem,“ míní Komínek. „Byl by to důvod k výpovědi smlouvy nebo k udělení sankcí z této smlouvy vyplývajících. Vítězná firma zadavatele zakázky obejít nesmí. Informace, týkající se firmy ARSTAV a nedávných prací na hřbitově, jsou pro mě nové a určitě si je prověřím. Aby práci pro město prováděla jiná firma než firma, která zakázku získala soutěží, je nepřijatelné. Znovu však opakuji, slyším to poprvé a nechci předbíhat a vynášet předčasné výroky ani soudy.“



- Svatopluk Doseděl -