Jitka Smutná: Herectví nelze dělat do mírného opocení.

01.05.2024

„Nejvyšší hodnotou je pro mne životní harmonie,“ konstatuje Jitka Smutná (72) a vysvětluje: „Ten...

[přečtěte si celý článek]


Surový útok v lesíku

09.04.2024

J. Hradec – Ve Slavíkově lesíku při Jáchymově ulici se 20. února sčuchla partička tří výrostků ve...

[přečtěte si celý článek]


Opilec dovrávoral až na služebnu strážníků

09.04.2024

J. Hradec – Je mu třicet, je z Volar a v současné době se zdržuje v Kunžaku. A slušně kalí. O půl...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Nový jindřichohradecký starosta Michal Kozár odpovídá.

Publikováno: 01.01.2023

Asi jsem idealista. Věřím, že když lidi chtějí a táhnou za jeden provaz, mnohé představy lze posunout dál.

Jindřichův Hradec má od minulého měsíce nové vedení. Po určitých peripetiích a dlouhých partajních jednáních zde na čtyři roky vznikla patnáctičlenná koalice, kterou tvoří vítěz voleb ANO (5 mandátů), Nezávislí pro Hradec (5), ODS (3) a SNK-ED a NK (2). V opozici zůstalo hnutí Hradec Srdcem a rozumem (4 mandáty), STAN (3), Piráti (3) a SPD (2). Do čela radnice byl zvolen Michal Kozár (ANO) a v Radě města jsou s ním místostarostové Radim Staněk (ODS) a Bohumil Komínek (NPH) a radní Magda Blížilová (ANO), Jana Burianová (NPH), Ivo Ježek (ODS) a Josef Nejedlý (SNK-ED a NK). Připomeňme, že devětatřicetiletý Michal Kozár, právník a manažer, vedl posledních dva a půl roku pelhřimovskou nemocnici, ale roky žije v Jindřichově Hradci. Do aktuálního vydání Žurnálu poskytl starosta exkluzivní interview.

Na zdejší lokální politické scéně jste poměrně nová tvář. Pracoval jste ve výboru pro rozvoj města Jindřichův Hradec, ale zastupitel jste nebyl.

M. Kozár: Ne. Byl jsem první náhradník. Členství v tomto výboru není podmíněno tím, že člověk musí být zastupitelem. Tím musí být jen jeho předseda.

Pocházíte ze Slovenska?

M. Kozár: Ano, narodil jsem se v Košicích. Na Slovensku jsem vystudoval práva a de facto hned poté jsem se přestěhoval do Čech. Rok jsem žil v Praze a pak mě osud přivedl sem do Jindřichova Hradce. Jsem zde od roku 2009.

Zhruba od poloviny roku 2020 jste vedl nemocnici v Pelhřimově. Nahradil jste tehdy Jana Mlčáka, který ten post dočasně opustil poté, co na hradecké radnici došlo k velkým změnám, a on byl zvolen starostou.

M. Kozár: Je to tak. Pan Mlčák se nyní na ředitelské místo v pelhřimovské nemocnici vrací.

Jste právník a manažer v oblasti zdravotnictví. Jak se stalo, že jste se dal na komunální politiku?

M. Kozár: Ono to tak nějak přirozeně vyplynulo. Když jsem se do Hradce přistěhoval, bylo to živé, pulsující město. Jenže jeho puls začínal postupně slábnout a já a moji přátelé jsme to vnímali s obavami a nelibostí. Místní lidé měli čím dál tím větší potíže při hledání zaměstnání i bydlení a možností volnočasových aktivit nepřibývalo… Město zkrátka nebylo takové, jaké by podle nás mělo být. Nakonec jsme dospěli k názoru, že bychom do toho měli začít mluvit, a tak se také stalo.

Kandidoval jste za hnutí ANO. Proč zrovna za ně?

M. Kozár: Náhoda. Před čtyřmi lety mě oslovil primář hradeckého dětského oddělení Jakub Rytíř s tím, jestli bych nešel do komunálních voleb. Za hnutí ANO. A já po zralé úvaze řekl, že ano. Toto pravicové politické uskupení je mi programově sympatické.

Pokud vím, tak ani vy teď, ani svého času pan Mlčák jste funkci starosty nepřijali proto, abyste si finančně polepšili, efekt byl tuším spíše opačný. Co tedy bylo vaší motivací?

M. Kozár: Kvůli penězům jsem to skutečně neudělal. Asi jsem idealista, ale věřím, že když se chce, mnohé záležitosti lze posunout dál. Je k tomu ovšem zapotřebí, aby koalice táhla za jeden provaz a opozice byla alespoň trochu konstruktivní. Nespolupráce ničemu neprospěje. Takže to je moje motivace. Posun města vpřed. Některé věci už jsou připraveny z minulého období, jiné jsou teprve ve fázi úvah. Je třeba, aby se nám tady dobře pracovalo a bydlelo a nesmíme zapomenout ani na generace, které přijdou po nás. Je naprosto nezbytné zajistit pestrou škálu pracovních příležitostí, neboť kvalitní profesní mix, znamená zdravé město s budoucností. Město je tak bohaté, jak jsou bohatí jeho obyvatelé.

Nová koalice vznikala v Hradci dost složitě a termín ustavujícího zastupitelstva oddálilo i napadení výsledků voleb stranou SPD u krajského soudu. Vedení města tedy noví zastupitelé zvolili až 7. listopadu. Mohl byste povolební jednání okomentovat? Zvenčí to působilo dojmem zmateného handrkování. Včera tak, dnes úplně jinak a zítra kdoví?

M. Kozár: Na společném prohlášení se nejprve domluvili STAN, Piráti a ODS. My jsme s touto platformou jednali a od počátku říkali, že bychom rádi přibrali ještě SNK-ED a NK. Jenže komunikace nebyla úplně dobrá, drhla a pak se najednou ukázalo, že dohoda už možná není. Některými mi bylo vyčítáno, že jsem to sdělil jen v rychlosti, jenže já věděl, že se ten den nesejdeme, a tudíž jsem konal tak, jak jsem konal. Bezodkladně. Ze strany SNK-ED a NK jsem dostal informaci, že jsme udělali několik chyb, přes něž, jak se říká, nejede vlak, a bylo tedy nutné jednat rychle nanovo. Rozhodli jsme se, že budeme jednat s jednotlivými subjekty a budeme se držet volebních výsledků.

Jak jste se složením koalice spokojen?

M. Kozár: Na hodnocení je ještě brzo. Myslím si ale, že potenciál tato koalice má.

Věříte, že budete schopni konstruktivní práce a smysluplných kompromisů?

M. Kozár: Věřím.

Co očekáváte od opozice?

M. Kozár: Opozice k demokracii samozřejmě patří. Zástupci opozice budou zastoupeni v komisích i ve výborech a opoziční podněty určitě uvítáme. Diskuse k demokracii patří taky. Očekávám, že pokud opozice přijde s tím, že něco děláme špatně, vysvětlí, proč se tak domnívá, a předloží řešení jiné. Kritika bez nabídky alternativy je nekonstruktivní.

Řekl byste, že problémy Jindřichova Hradce znáte a víte, co jeho občané potřebují?

M. Kozár: Ano. A těch slabých míst je tu víc než dost. Něco postrádá mládež, něco senioři, něco sportovci, něco milovníci kultury atd. Když jsem teď zmínil kulturu... Pořád tu chybí kvalitní kulturní stánek, tedy divadlo se zázemím, splňujícím současná kritéria diváků i účinkujících.

Hlavně zde stále nemáme zastřešující městský odbor kultury.

M. Kozár: To se během tohoto volebního období změní. Koaliční smlouva se vznikem odboru kultury a cestovního ruchu počítá. Ale zpět k potřebám občanů. Našimi základními prioritami musí být zajištění pracovních příležitostí a dostupného bydlení. A s bydlením úzce souvisí i řešení houstnoucí situace na sídlištích. Mám na mysli zejména nedostatek parkovacích míst. Pokud ovšem budou budována nová, nesmí se tak stát na úkor zeleně, a to bude oříšek.

Ještě ke kultuře. Neustále vnímám tendenci dávat Hradci za příklad Třeboň nebo Telč. Co tam dělají líp?

M. Kozár: Problém vidím v tom, že my turisty nemotivujeme k tomu, aby tu zůstali přes noc. Akcí se tady koná celkem dost, otázkou je, jak je prezentujeme. To je možná to, co v Třeboni a Telči umí líp. Taky nám chybí jedna nosná myšlenka. Něco jako Okolo Třeboně nebo Prázdniny v Telči, když už se bavíme o těchto dvou městech. To jsou komplexní akce, o nichž ví celá republika. Náš městský marketing zjevně trochu pokulhává. A rovněž je třeba víc se otevřít novým nápadům. Podívejte se, jak se rozjely kulturní akce na městské plovárně nebo v parku pod gymnáziem. Na druhou stranu není možné, aby město každý nápad platilo.

Nemělo by se město otevřít i novým podnikatelským subjektům?

M. Kozár: Nepochybně ano. Nic špatného není ani na městských pobídkách. Vždyť takové pobídky se mohou mnohonásobně vrátit. Třeba tím, že zde vzniknou pozice pro padesát lidí, kteří tu budou pracovat, nakupovat a platit daně. Jsou to spojené nádoby.

Vaším velkým tématem je rybník Vajgar. Jakou máte vizi?

M. Kozár: Jsme jedním z mála měst, jež mají ve svém centru takovou krásnou vodní plochu. A v podstatě ji nevyužíváme. Maximálně když zamrzne, chodíme na ni bruslit nebo si po ledě zkracujeme cestu. Rybník je zanesen a bude nutné ho odbahnit. A když už bude za tímto účelem vypuštěn či jen upuštěn, proč toho nevyužít a něco zde nevybudovat? Pokud však v tu chvíli nebudeme mít připraveny příslušné projekty, desítky let už tu možnost mít nebudeme. Uměl bych si představit vycházkové molo podél břehu nebo i další umělý ostrůvek, který by ovšem musel být vybudován tak, aby mohl být lidmi využíván coby místo unikátní vyhlídky na panorama města. A možnost lávky pro pěší, spojující nábřeží s protějším břehem, taky není zcela pohřbena. Každá uvedená záležitost by pochopitelně vyžadovala konzultaci s městským architektem a urbanistou, o veřejné diskusi nemluvě.

Lze očekávat povolební personální změny v řadách městských úředníků?

M. Kozár: Nejsou v plánu. Nehledě na to, že městští úředníci spadají vesměs pod tajemníka.

Co budete požadovat po místostarostech a radních?

M. Kozár: Aby se plně soustředili na práci a byli zodpovědní a výkonní. Musíme dokázat, že naše koalice je postavena správně a je plně funkční.

Městská pokladna je na tom dobře. Počítáte s masivnějším investováním?

M. Kozár: V městské pokladně je něco přes 600 milionů korun, což nám umožňuje realizaci investičních akcí bez nutnosti úvěrů, jež jsou dnes nepříjemně drahé. I vzhledem k neskutečné inflaci, která peníze na bankovních účtech doslova požírá, předpokládám, že investovat budeme, ale rezervy určitě nevyčerpáme. Z větších akcí mohu zmínit například čističku odpadních vod, což bude investice za zhruba 260 milionů.

V listopadovém vydání Žurnálu se věnujeme tématu ukončení činnosti JHMD. Bývalí ředitelé firmy, Šatava a Čajánek, i starostové dotčených měst se vyslovili v tom smyslu, že definitivní konec hradecké úzkokolejky by byla velká škoda. Vidíte nějakou možnost záchrany?

M. Kozár: Domnívám se, že záchrana úzkokolejky zcela vyloučena není, ale jednoduché by to nebylo. Dluh, který by nový provozovatel musel zaplatit, je obrovský. Jeho uhrazení z našeho městského rozpočtu vůbec nepřichází v úvahu, tolik peněz zase nemáme. Ale pokud by byl zájem ze strany Jihočeského kraje, Kraje Vysočina a měst a obcí, něco by s tím nejspíš udělat šlo. Problém je v tom, že zatím nemáme informace o stavu společnosti, a vyjadřovat se k věci je tudíž obtížné. Za úspěch bych považoval i to, kdyby se úzkokolejku podařilo oživit alespoň během letní sezony. Jindřichův Hradec na tom zájem má.

V diskusi pod jedním internetovým článkem se objevil následující příspěvek: „Doufám, že nový starosta konečně zařídí na sídlišti Vajgar praktického lékaře, kterého minulý starosta zařídit nedokázal.“ Zařídíte ho?

M. Kozár: Je třeba zdůraznit, že město není zřizovatelem zdravotních služeb. Tyto služby zabezpečují zdravotní pojišťovny. Město může pouze vytvořit motivační podmínky. Mám na mysli byty pro lékaře nebo prostory pro jejich ordinace. Násilím k nám ale nikoho dostat nemůžeme. Tento problém nicméně nemá jen Jindřichův Hradec, měst s nedostatkem lékařů je mnohem víc. A řeč je o praktických lékařích, zubařích i specialistech.

Za chvíli jsou tu Vánoce. Chtěl byste občanům něco vzkázat či popřát?

M. Kozár: Všem přeji, aby si Vánoce užili v klidu a pohodě, ideálně v kruhu rodinném. Aby se v dnešní vskutku nelehké době odpoutali od nepříjemných informací a vjemů a aby se alespoň na chvíli zbavili stresu a odpočinuli si. Období, jež nás čeká, jednoduché nebude a všichni během něj budeme potřebovat pevné nervy a dostatek sil. Věřím, že se nám podaří překonat je a dožít se lepších časů, které tam jistě někde jsou a čekají.

- Svatopluk Doseděl -