01.04.2025
Reorganizační plán pro Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) z pera pověřeného věřitele Jana Kysely...
01.04.2025
Vloni v létě jsme informovali o tom, že jihočeský koncern Rhea Holding plánuje vybudovat na...
01.04.2025
„Výrobní proces v novém potravinářském závodu ven žádný zápach vypouštět nebude, zde použité...
Publikováno: 01.04.2025
Vloni v létě jsme informovali o tom, že jihočeský koncern Rhea Holding plánuje vybudovat na hradeckém Jiráskově předměstí potravinářský závod na zpracování drůbežího masa. Kombinát má vzniknout na pozemku naproti areálu likérky Fruko-Schulz, a přestože bude zdejší provoz plně robotizovaný, měl by zaměstnat zhruba 240 lidí různých profesí.
Na uvedený pozemek jsme se hradeckého starosty Michala Kozára dotazovali už v listopadu 2023, kdy jeho budoucnost přišla na přetřes poprvé. Starosta nám tehdy sdělil: „Pozemek v majetku města není, ale na možnosti jeho využití už se nás přišli zeptat tuším tři podnikatelé. My jsme všem ukázali územní plán a s jeho regulemi je seznámili, nic víc. Investorům, kteří konají v souladu s územním plánem, diktovat nemůžeme. V tomto konkrétním případě máme ještě velmi málo informací, ale je jisté, že kdyby tu vznikly nové pracovní příležitosti, byli bychom jedině rádi. Investory všeobecně zapuzovat určitě nebudeme.“
Od té doby uběhlo dost času a věci jsou nyní už v pohybu. V uvedené lokalitě má vzniknout velká průmyslová hala koncernu Rhea Holding významného podnikatele v zemědělství Josefa Koláře.
Ekologie i stovky
pracovních pozic
Sám Kolář k věci řekl: „Cílem je finalizovat produkci a nabídnout zákazníkům kvalitní české potraviny dohledatelného lokálního původu za využití nejmodernějších technologií. Takovýto systém je zároveň šetrnější k životnímu prostředí, neboť díky pěstování plodin, výrobě krmiv, chovu na vlastních farmách a zpracování ve výrobnách v regionu vzniká minimální uhlíková stopa. Na rozdíl od dovozů všeho na velké vzdálenosti. A pozitivem bude i vytvoření stovek pracovních míst. Od kvalifikovaných profesí dělnických po vrcholový management.“
Nový závod má zahrnovat veškeré výrobní procesy. Od naskladnění živých kuřat přes jejich porážku, porcování a balení až po expedici chlazených či mražených produktů. V závodě má být zaměstnáno asi dvě stě čtyřicet lidí včetně pracovníků administrativy a údržby, přičemž výroba bude probíhat ve dvousměnném provozu pět dní v týdnu.
Záměr s územním
plánem nekoliduje
V tzv. zjišťovacím řízení se k věci mohli vyjádřit jednotlivci, spolky i instituce. „Pro město i tuzemský trh to bude přínos,“ uvedl Kolář. „Zpracovávaná drůbež bude čistě z našich chovů, žádný dovoz. Náš závod bude pátým podobným masokombinátem v České republice.“
Linka by měla zpracovat 10 000 kuřat za hodinu, což ročně představuje produkci 70 000 tun kuřecího masa. V jižních Čechách funguje podobný masokombinát ve Vodňanech, kde mají linku na zpracování 12 000 kuřat za hodinu.
Pozemek, na němž má závod vzniknout, se nachází v průmyslové zóně, v současné době má charakter zemědělské půdy a záměr jeho využití s územním plánem města nekoliduje. Hlavní hala bude zabírat plochu 100 krát 200 metrů a v areálu závodu bude i administrativní budova, parkoviště, síť komunikací, podniková prodejna a další zázemí. Pozemek už patří investorovi a letos by měla být stavba zahájena.
V Jemnici Kolář neuspěl
Hradec záměr podporuje
Obdobné plány měl Kolář i v Jemnici, jenže tamní aktivisté ze spolku Za dobrý život na Jemnicku je v referendu odmítli a zablokovali. Podle jejich názoru jde o gigantický provoz ohrožující životní prostředí. Bývalý starosta Jemnice Jiří Tříska se za spolek vyjádřil v tom smyslu, že provozovny tohoto typu by se měly rozmělnit do několika provozů menších, jež by neblokovaly ornou půdu a neničily životní prostředí. Zastánci kombinátu mu ale oponují tím, že jde o ekonomicky udržitelný vývoj.
Své si k záměru v rámci zjišťovacího řízení řekla i Státní veterinární správa. Ta konstatovala, že tak velký provoz musí kontrolovat veterinární tým, který ke své práci potřebuje speciální zázemí.
Z vyjádření hradeckého starosty Kozára vyplývá, že město Kolářovu záměru fandí. „Co se týče negativní stránky věci, jsme si vědomi toho, že se jedná o průmysl, který přináší určitou zátěž, jako je doprava a hluk, avšak závod vznikne v průmyslové zóně, kde se s podobným provozem počítá,“ konstatuje starosta. Město prý se stavbou nemá problém, přesto však požádalo o kompletní prověření jejího vlivu na okolí. Část místních občanů se totiž obává, že nový kombinát bude produkovat i nežádoucí odpady a zápach. Projekt proto znovu skončil na Kraji a investor musel zajistit veřejné projednání dokumentace vlivů záměru na životní prostředí. K tomuto projednání došlo 17. února v prostorách Městského úřadu Jindřichův Hradec a jeho výsledek byl pozitivní.
Kolářovi žádní
troškaři nejsou
Mladá fronta Dnes informovala o tom, že Josef Kolář podniká se svou manželkou a jejich firmy působí na Vysočině, jižní Moravě, v jižních Čechách i na Slovensku. Obhospodařují na 22 000 hektarů zemědělské půdy a chovají 3 200 kusů dojnic, 2 200 prasnic a 850 000 kuřat. Vlastní též pole na pěstování krmiva a masné produkty pocházejí výhradně z jižních Čech a z Vysočiny.
- Svatopluk Doseděl -
(Tématu se věnujeme i v rozhovoru s hradeckým místostarostou Komínkem.)