Druhá etapa rekonstrukce Václavské skončila. Nový kabát je fajn, ale mouchy se najdou.

02.11.2020

Druhá etapa rekonstrukce hradecké Václavské ulice minulý měsíc zdárně skončila. Město za ni...

[přečtěte si celý článek]


Městský úřad Jindřichův Hradec vysvětluje.

02.11.2020

V předchozím textu informujeme o třech záležitostech, týkajících se druhé etapy rekonstrukce...

[přečtěte si celý článek]


Neskutečná drzost bývalého tajemníka Karla Přibyla

02.11.2020

Lze doložit, že činnost stavebního odboru Městského úřadu J. Hradec byla protizákonná, a to...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Nový starosta Jindřichova Hradce k ožehavým tématům

Publikováno: 21.01.2011

„Při sestavování letošního městského rozpočtu budeme muset šetřit skoro všude,“ konstatuje hradecký starosta Ing. Stanislav Mrvka s tím, že určité možnosti úspor, byť nepopulárních, se nabízí i v citlivé oblasti personální. „Od svého nástupu do funkce jsem neorganizoval propuštění žádného zaměstnance úřadu, což ovšem neznamená, že k nevyhnutelným personálním změnám nedojde,“ dodává Mrvka a obratem zdůrazňuje, že se rozhodně nejedná o žádný rozmar vedení úřadu, nýbrž o důsledek faktu, že vláda drasticky „utáhla kohouty“ a nepříjemně překvapeným městským samosprávám vzkázala, ať dělají, co umí.

 


Na postu starosty jste přibližně měsíc. Jak jste se ve funkci aklimatizoval?


Ing. Mrvka: - Aklimatizace v takovéto funkci nemůže být nikdy úplně jednoduchá. Já do toho spadnul rovnýma nohama, což ale bývá mnohdy nejlepší způsob začátku něčeho nového.


Jak proběhlo „předání stolu“?


Ing. Mrvka: - Panem Matouškem? Korektně a profesionálně. Stejný je ostatně i náš vzájemný vztah. Karel Matoušek je členem Rady města a i proto jsme spolu v pravidelném kontaktu.


Co říkáte na názor, že na volebním úspěchu hradecké ČSSD má značnou zásluhu jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je rovněž sociálním demokratem?


Ing. Mrvka: - Je to tak. Hejtman Zimola je výrazná osobnost a jeho podpora byla pro mě velmi důležitá. Zúčastnil se i naší kampaně a mě nezbývá, než mu poděkovat. Jeho podíl na našem úspěchu je opravdu velký.


Někteří vaši političtí oponenti nicméně tvrdí, že na ně hejtman Zimola vyvíjel tlak až nepřiměřený.


Ing. Mrvka: - To musí vědět oni. Já podobné výroky beru s rezervou a v tuto chvíli se k nim tedy nechci vyjadřovat. Jen bych řekl, že se jistě jedná o hodně nadnesenou zprávu.


Mám dokonce informaci o jakýchsi „výhružných“ esemeskách ze strany hejtmana Zimoly...


Ing. Mrvka: - K tomu se mi taky těžko vyjadřuje. Já o žádných takových esemeskách neslyšel a domnívám se, že pravda bude někde úplně jinde.


V jakém finančním stavu jste město převzal?


Ing. Mrvka: - V dobrém. Jindřichův Hradec má financování zdravé. Minulé vedení města na tom má jistě značnou zásluhu, ale je třeba vzít v úvahu, že za vlády ODS byly i tzv. tučné roky, tedy roky, kdy se prodával městský majetek a peníze v městské kase utěšeně přibývaly. Jisté nicméně je, že město hospodařilo dobře. Vyrovnaný rozpočet ovšem hodláme udržovat i my. Při sestavování letošního rozpočtu proto budeme muset šetřit skoro všude. Investice do rozvoje města však pokud možno omezovat nechceme.


Lze dobrý finanční stav Hradce přičíst na vrub ODS?


Ing. Mrvka: - Přisuzovat zásluhy jedné politické straně by v tomto případě bylo neseriózní. Členové minulé Rady města byli z různých politických stran a na dobrém hospodaření měli svůj podíl všichni. S rozumnými návrhy a nápady přicházela ostatně i opozice.


Co z vašeho hlediska „hoří“ v Hradci nejvíc?


Ing. Mrvka: - Tenhle výčet by byl dost dlouhý. Potřebujeme například vyřešit strukturu městského úřadu. Finanční prostředky na jeho činnost, jež jsme tento rok dostali od státu, jsou totiž opravdu silně omezeny. Dostali jsme o 6,4 milionu korun, tedy o 17 procent méně než vloni, což je číslo zcela mimo vládní sliby, v nichž byla řeč o cca pětiprocentním snížení státní dotace. Fakt, že vláda ponechává dofinancování na městských samosprávách, považuji za neseriózní. V tomto ročním období nás jinak pochopitelně pálí údržba komunikací a musíme učinit i kroky, které budou mít dopad na oblast kultury, cestovního ruchu atp.


Před komunálními volbami jste řekl, že v případě volebního úspěchu neplánujete na úřadě žádné „čistky“. Platí to stále?


Ing. Mrvka: - Platí. Od svého nástupu do funkce (24. 11. 2010, pozn. red.) jsem neorganizoval propuštění žádného zaměstnance, což ovšem neznamená, že k nevyhnutelným personálním změnám nedojde. Dojde k nim, ale bude to čistě důsledek zmíněného snížení finanční podpory ze strany státu. K této reorganizaci dojde zřejmě k letošnímu 1. únoru.


Co konkrétně tajemník úřadu Ing. Karel Přibyl, člen ODS?


Ing. Mrvka: - Pro mě je především důležité, aby zdejší zaměstnanci byli profesionálové. A s panem tajemníkem Přibylem nemám po této stránce žádný problém.


V personálním kádru ale rezervy najdete...


Ing. Mrvka: - Budeme muset. Věřím, že se nám podaří zajistit, aby nedošlo ke zhoršení našich služeb a obyvatelstvo, že nic nepocítí. Jednoduché to ale určitě mít nebudeme.


Nezvažujete personální audit?


Ing. Mrvka: - Tento návrh samozřejmě padl, ale nakonec jsme usoudili, že personální audit je zbytečně drahé řešení. Pomocí zdravého rozumu a bychom to měli zvládnout zadarmo.


Minulá radnice vyrukovala se změnou územního plánu a s následným záměrem vybudovat severní a západní obchvat města. Je teď tato vize odložena u ledu nebo ji budete pilovat dál?


Ing. Mrvka: - Tuto záležitost už jsme v minulosti připomínkovali. Severozápadní obchvat se nám jeví jako zcela zbytečný a investice do něj jsou podle nás vyhozené peníze.


Jak se hodláte vyrovnat s přibližně tři roky trvajícími připomínkami zrakově postižených vůči bezbarierovému systému na Masarykově náměstí?


Ing. Mrvka: - Požadavkům zrakově postižených rozumím a lidsky je chápu. V tomto okamažiku však nejde o vůli, ale o peníze. Pokud by se teď přistoupilo k nějakému razantnímu předlážďování náměstí, mohlo by se totiž také stát, že město bude muset vrátit značnou sumu peněz. Řešení tu určitě je, ale musíme postupovat opatrně, aby nedošlo k ohrožení velkých finančních prostředků. Základní problém vidím v tom, že po dokončení rekonstrukce Masarykova náměstí začaly platit jiné normy, než ty, které platily před a při jejím projektování. Pravda také je, že vzájemná komunikace mohla být intenzivnější. Nicméně vzít teď odpovídající balík peněz a náměstí za ně předláždit, to je věc, kterou asi nikdo neočekává. Hradečáci by nám za to určitě nepoděkovali.


Obyvatelé Radouňky se už roky dožadují vybudování místní kanalizace, ale odezva z městského úřadu je prý negativní. Je to tak?


Ing. Mrvka: - Není. Kanalizace v Radouňce je projektově připravena, je na ni vydáno stavební povolení a je potvrzena i dotace ze Státního fondu životního prostředí. Zahájení realizace stavby je naplánováno na letošní rok a hotovo by mělo být v roce 2012. Dodávám, že jde o investici kolem 80 milionů korun.


Přijít o místní část není dobré pro žádné město, i z finančního hlediska. Jak se hodláte postavit k Otínu, jehož někteří obyvatelé o odtržení od J. Hradce usilují?


Ing. Mrvka: - Už před volbami jsem dával jednoznačně najevo, že stoprocentní pravda není v tomto případě ani na jedné straně, nýbrž že je tradičně někde uprostřed. Výhrady otínských vesměs chápu. Často měli pravdu, ale tato pravda byla nezřídka zaviněna špatnou komunikací. Vstříc Otínu však město vychází. Vzniklo tu nové dětské hřiště, bylo zprovozněno veřejné osvětlení u kulturního centra na Jitce, snažíme se, aby co nejdříve došlo k realizaci chodníku v lokalitě Na Palásku a také k opravě zdevastované komunikace, vedoucí napříč starým Otínem. A těch aktivit je víc. Otínští by ale měli pochopit, že naše finanční zdroje jsou omezené a nelze udělat všechno najednou.


Národní muzeum fotografie... Už nějaký čas se hovoří o tom, že tato instituce není pro město přínos, nýbrž přítěž. Finanční pochopitelně. Jaký je váš názor? Neuvažujete o variantě, že by se město tohoto muzea zbavilo?


Ing. Mrvka: - To dost dobře nejde. Zásadní otázkou je, jak budou během let v inkriminovaném muzeu růst provozní náklady. Zrekonstruování historického objektu je chvályhodné, je však třeba zhodnotit jeho následný provoz, zejména to, jak bude drahý. V tomto okamžiku končí udržitelnost rozvoje přízemních prostor objektu a bylo by nanejvýš vhodné, aby se i tato část začala využívat komerčně. Na tom se ale musí shodnout správní rada muzea. Jisté je, že město muzeum donekonečna financovat nemůže a my proto v této věci budeme jednat i s Krajem. Nehledě na to, že označení Národní muzeum fotografie znamená přece, že se jedná o instituci národní, neměl by se tedy o ni starat i stát? Domnívám se, že ano.


V hradecké nemocnici už podalo výpověď 30 lékařů. Tento počet představuje 30 procent z celkového počtu tamních lékařů. Jak byste to okomentoval?


Ing. Mrvka: - Rozhodně mě to netěší. Provoz naší nemocnice je ale záležitost Kraje a já, coby starosta města, do věci zasahovat nemohu. Věřím nicméně, že v tomto případě zvítězí zdravý rozum. Zásadní problém spočívá v tom, že dnes není srovnáno financování nemocnic státních a nemocnic krajských. Pokud by toto financování srovnáno bylo, žádný problém tu nemáme. Když se podívám na financování lékařů krajských nemocnic, zjistím, že tito lékaři jsou dokonce mírně nad průměrem. Nicméně tok finančních prostředků přes bodové hodnocení zdravotních pojišťoven není vůči krajským nemocnicím odpovídající. Na rozdíl od toku peněz do nemocnic státních.


Jak to s tím vítězstvím zdravého rozumu myslíte?


Ing. Mrvka: - Víte, odejít za prací do zahraničí je z finančního hlediska určitě zajímavé, ale v úvahu je třeba vzít i fakt, že životní náklady v zahraničí jsou mnohem vyšší než u nás. Nehledě na to, že takový člověk opustí svůj domov. A nebýt dlouhodobě doma není vůbec nic příjemného. Zvláště, když má člověk rodinu. I proto si myslím, že řada lékařů svůj odchod ještě přehodnotí. Pokud by však k jejich houfnému odchodu přece došlo, dovedu si představit, že by muselo dojít k omezení či redukci některých nemocničních provozů. Dopadlo by to tedy zase na ty, kdo to celé vůbec nezavinili.


Máme tu rok 2011. Co byste vzkázal svým Hradečákům?


Ing. Mrvka: - Kromě pevného zdraví bych všem rád popřál, aby pro ně nastávající rok nebyl příliš těžký, ale naopak pohodový. Všem také přeji, aby byl Jindřichův Hradec dobrým místem pro život. Osobně pro to udělám maximum. A nebuďme na sebe zlí. To totiž vůbec k ničemu nevede.


- Svatopluk Doseděl -