Odrbaný taxikář

08.06.2021

Třeboň – V pátek 21. dubna se na strážníky obrátil taxikář z Jindřichova Hradce s tím, že do...

[přečtěte si celý článek]


Obyvatelé Lomů řeší vojenskou střelnici.

01.06.2021

Ve vísce Lomy, která je místní částí Člunku, to vře. Důvodem toho varu je vojenská střelnice,...

[přečtěte si celý článek]


Zastupitelka Člunku Palová: Byli jsme příliš důvěřiví!

01.06.2021

V předchozím článku přinášíme shrnující informace o rozruchu kolem vojenské střelnice v Lomech u...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Obyvatelé Lomů řeší vojenskou střelnici.

Publikováno: 01.06.2021

Ve vísce Lomy, která je místní částí Člunku, to vře. Důvodem toho varu je vojenská střelnice, nacházející se v těsném sousedství západní části vsi, a jejíž existence je zde velkým tématem. Již delší dobu trvající spor ohledně jejího zachování či naopak zrušení rozdělil občany na dva tábory a starosta Zdeněk Plachý, jenž stojí na straně rušičů, má dle jeho oponentů postranní úmysly a v souladu se zákonem o obcích prý rozhodně nejedná. Obecní zastupitelé zrušení střelnice sice v nedávné minulosti odhlasovali, ale následně údajně zjistili, že před hlasováním nedostali k dispozici kompletní informace, a jejich rozhodnutí by tudíž podle nich mělo být zrevidováno. Vesničané, kterým se střelnice nezamlouvá, teď podepisují petici (podepsala téměř polovina z celku), ale armáda se ohání argumentem, že si na její zdejší aktivity nikdy nikdo nestěžoval.

Vojenská střelnice funguje u Lomů desítky let a mnohým starousedlíkům její provoz vůbec nevadí. Noční střelby, palbu z kulometů i tankových děl berou jako součást koloritu vsi a hlavu si s tím nelámou. Pak je tu ovšem druhá skupina občanů, jejichž názor na věc je zcela odlišný.

Petici proti střelnici prý podepisují především chataři a přistěhovalci, což se starousedlíkům dvakrát nezamlouvá. Zdůrazňují, že jim vadí, když za ně mluví někdo jiný, navíc někdo, kdo v jejich vsi ani nemá trvalé bydliště či kořeny, a rovněž se netají se svým tušením, že za vším jsou osobní zájmy starosty a jeho příbuzných, kteří jsou vlastníky řady zdejších pozemků.

Střelnice v Lomech je v provozu od 70. let minulého století (dříve byla také tankovou, což bylo pro obyvatele horší) a armáda na ni po celou dobu údajně nezaznamenala ani jednu stížnost. Jindřichohradecký deník však minulý měsíc přinesl vyjádření bývalého velitele hradeckého 44. lehkého motorizovaného praporu podplukovníka Milana Zvirinského, který říká: „Při osobním jednání (se samosprávou obce, pozn. Žurnál) jsem si vyslechl, že nikdo z občanů (Lomů, pozn. Žurnál) nás tady nechce, protože prý střílíme od rána do večera, a to i o víkendech, lidi nemohou do lesa, starší nemají klid a děti nemůžou spát.“

Vstřícné návrhy armády

na úrodnou půdu nepadly

Přestože prý na útvar v této věci nedorazila jediná stížnost, navrhl Zvirinský několik způsobů řešení v podobě omezení střeleb, vybudování protihlukových valů, úpravy nájemného nebo zpětné finanční kompenzace. Tyto návrhy však na úrodnou půdu nepadly a soud rozhodl, že inkriminovaný pozemek musí být ještě týž měsíc vyklizen a vrácen do správy obce Člunek. V areálu střelnice se ovšem nachází i pozemky Ministerstva obrany České republiky, na nichž může armáda pochopitelně cvičit dál, a otázkou tudíž je, jakého praktického výsledku odpůrci střelnice vlastně dosáhli. Stávající velitel praporu podplukovník Jakub Kábele podotýká, že na diskutované střelnici probíhá střelecká a taktická příprava vojáků, ale areál slouží i veřejnosti a dětem. Dle jeho slov se zde střílí dva až tři dny v týdnu, a to v rozmezí od 8.00 do 15.00 hodin.

A nutno zmínit i fakt, že kompletní uzavření střelnice by vojákům značně zkomplikovalo život. Nabízela by se jim možnost finančně i logisticky náročného dojíždění do obdobného areálu například v Boleticích, ale i možnost opuštění Jindřichova Hradce a přesunu posádky jinam, a to by pro Hradec a region přínosné zřejmě nebylo.

Příznivci vojáků obviňují

starostu z prospěchářství

Ruku pro zrušení střelnice zvedli dle starosty Člunku všichni zastupitelé. Důvodem jejich svorného rozhodnutí prý byl častý hluk působený střelbou či sirénami, jenž ke klidnému bydlení na venkově nepatří, a na který si občané stěžovali. Když se obec se záležitostí obrátila na soud, vyhrála a vojáci se z pozemků Lomů přemístili na pozemky sousedního Kunžaku.

Jenže tím nic neskončilo. Dva obecní zastupitelé totiž nedávno vyrukovali s tvrzením, že starosta Plachý v této věci pravděpodobně upřednostňuje své osobní zájmy a zastupitele svým nedostatečným informováním de facto obelstil. On však toto nařčení odmítá, vymezuje se i proti nelichotivým komentářům na sociálních sítích a konstatuje, že návrhy způsobů nápravy ze strany armády řešení nepředstavují. Dodejme, že vloni v říjnu armáda obci kompenzovala poslední tři roky a problém se pokusila sprovodit ze světa prostřednictvím nové nájemní smlouvy či ustanovením věcného břemene. Soudní verdikt (viz výše) však armádní snahy zhatil.

Dodejme, že zrušení střelnice považují za nevhodné i senátor Jaroslav Chalupský (J. Hradec) a poslanec Jan Bartošek (Dačice), kteří se prý zavázali, že se řešení problému aktivně účastní. Jindřichohradeckému deníku Chalupský sdělil, že by „bylo nešťastné, kdyby se kvůli zájmům pár jedinců a mylným informacím poškodily vztahy mezi občany Člunku (resp. Lomů, pozn. Žurnál) a armádou.“

Osud střelnice není zpečetěn

Na obzoru jsou další jednání

Zastánci existence střelnice konstatují, že se zde nestřílí tak často jak tomu bylo v minulosti a zvuk sirény se prý přes zavřená okna domů v podstatě nedostane. Střelnice dle jejich tvrzení nevadila ani generacím předešlým a důvod ke stížnostem na ni prý absolutně chybí. Závěrem shrnutí případu dodejme, že bez ohledu na rozhodnutí soudu se kauza „střelnice“ má dostat k zastupitelům Člunku znovu (starosta Plachý prý zasedání zastupitelů neustále odkládá), projednávat by se měla i v Kunžaku, jehož se rovněž týká, a žádána je též schůzka zástupců armády a obce, která by mohla k vyřešení situace přispět také.

- Svatopluk Doseděl -