Sabina Remundová exkluzivně pro Žurnál.

01.12.2022

„Pozornost veřejnosti a médií k naší branži patří,“ konstatuje Sabina Remundová (50). „Nic se ovšem...

[přečtěte si celý článek]


Recidivista dojel na vodku.

08.11.2022

J. Hradec – Devětatřicetiletý chmaták se odpoledne v neděli 11. září vydal do Lidlu, aby tam...

[přečtěte si celý článek]


Majitelé v lochu, hafani na útěku!

08.11.2022

Branná – Ráno 9. září vystrašili místní občany dva volně pobíhající psi, labrador a kříženec...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Obyvatelé nechvalně proslulé Šindelny dostanou nové koupelny za sedm milionů!

Publikováno: 05.01.2018

Hradecký místostarosta Bohumil Komínek vysvětluje proč a vyjadřuje se i k dalším aktuálním tématům. Kdy bude napraven havarijní stav hradecké Mlýnské ulice, poškozené sesuvem půdy? Dočkají se už zrakově postižení předláždění naváděcích pásů u přechodů pro chodce v centru města? Visí nad parkem likvidační biologický průšvih? A co se stane, až v obalovně Kohout začnou spalovat místo plynu uhelný prach? Zhorší se kvalita životního prostředí?

V polovině roku 2016 skončil zkušební provoz městské hromadné dopravy. Jak jsou občané s fungováním městské autobusové dopravy spokojeni? Donesly se k nám i názory negativní.

B. Komínek: Jízdní řád je od loňského podzimu stabilizovaný, což ovšem neznamená, že v něm nelze provádět opodstatněné drobné úpravy. Snažíme se ho skloubit s jízdními řády státními, autobusovými i vlakovými, a možnost vyjádření k němu dáváme pravidelně i místním firmám a občanům. Ptáme se, zda jsou časy spojů vyhovující nebo by bylo vhodné je posunout, jednáme též s dopravcem ČSAD Jindřichův Hradec, který nám může dávat i podněty z hlediska vlastního provozu MHD. Jedná se o neustále dynamickou záležitost. Základ zůstává stejný a detaily se příležitostně mění. Příklad… Když podnik MADETA posunul pracovními směnami a potřeboval odpovídajícím způsobem posunout čas jednoho nočního spoje, my jsme jeho požadavek vyhodnotili jako oprávněný a následně ho akceptovali. Pokud má někdo nějaké připomínky nebo podněty, může se s nimi obrátit na odbor dopravy, kde se jimi budou zabývat.

Provoz v Mlýnské ulici, narušené půdním sesuvem, je už dost dlouho omezen a zřejmě není vyloučeno, že sesuv nebude dále pokračovat. V létě jste mi řekl, že byste se s tímto problémem chtěli vypořádat ještě letos. Rok končí. Jak to tedy vypadá?

B. Komínek: Pracuje na tom majetkový odbor a odbor rozvoje města. V místě havárie jsme nechali provést několik geologických sondáží i statický průzkum, ale výsledky ještě nejsou konečné. Vhodného projektanta už samozřejmě hledáme. Není to jednoduché, já však pevně věřím, že příští rok se nám tato záležitost podaří vyřešit. Podle posledních údajů se pečlivě hlídaný sesuv nezvětšuje a místo je stabilní. Podotýkám, že se nabízí i možnost spojit opravu havárie s rozšířením komunikace, která je zde nepříjemně úzká.

Zrakově postižení se od roku 2006 dožadovali změny bezpečnostních prvků v centru města. Krajský soud jim nakonec dal zapravdu a hradecký odbor dopravy poté rozhodl, že hotovo musí být do konce roku 2017. Když se ale pořád nic nedělo, zástupce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, Aleš Klabouch, se na hradeckém právním odboru domohl finálního termínu provedení prací od 13. listopadu 2017 do 31. května 2018. Kdy to tedy vypukne?

B. Komínek: Už to vypuklo. Projektovou dokumentaci jsme měli připravenu v srpnu 2017 a již jsme také vybrali firmu, která tuto investiční akci provede. Na Masarykově náměstí, v Klášterské ulici a v ulici Růžové budou předlážděny naváděcí pásy u přechodů pro chodce a na uvedeném náměstí dojde v rámci této akce i k úpravě zastávek MHD. První práce očekávám ještě do konce roku, ale záleží samozřejmě na počasí. O tom, že se vše stihne do konce května, však pochybnosti nemám.

Kolik to město bude stát?

B. Komínek: Zhruba milion korun. Pro úplnost podotýkám, že materiál, jímž nyní budeme materiál stávající nahrazovat, nebyl v době rekonstrukce Masarykova náměstí a přilehlých ulic k dispozici, a reklamaci vodících pásů tudíž uplatnit nelze.

Je něco nového se zámeckým pivovarem?

B. Komínek: Vyklízecí práce v pivovaru už proběhly, zastřešení objektu by mělo být hotovo do konce roku a dojde i k jeho statickému zajištění. V letošním roce jsme vyzvali občany a návštěvníky našeho města, aby navrhli, jak a k čemu by budova mohla v budoucnu sloužit. Po obdržení jejich námětů schválila Rada města pracovní skupinu, která již tyto návrhy začala zpracovávat a nejpozději začátkem příštího roku by měla přijít s nějakým smysluplným nápadem. Pokud všechno půjde dobře, architektonickou soutěž bychom mohli vyhlásit ještě v roce 2018 a projektová dokumentace by se mohla řešit v roce následujícím.

Je známo, že mnozí obyvatelé Šindelny, nechvalně proslulého bytového domu pro nepřizpůsobivé spoluobčany, se ke svému bydlišti nechovají právě nejlépe. A město sem teď přesto hodlá investovat další nemalé peníze, konkrétně 7.000.000 korun bez DPH. Za ně tu má vzniknout 24 koupelen. Nebudou to v tomto případě peníze vyhozené?

B. Komínek: Předesílám, že situace na Šindelně je i díky práci našeho sociálního odboru výrazně lepší než bývala. Doba, v níž žijeme, přináší i nové hygienické normy a my se jim musíme přizpůsobit. A právě proto je třeba provést na Šindelně určité změny a opatření. Dosud tu byla jedna společná koupelna na každém patře, tedy jedna pro čtyři byty, což se nyní změní. Podotýkám, že výmysl samosprávy to není. Dvouetapová rekonstrukce by měla skončit v létě příštího roku.

Na jednu koupelnu tedy vychází 300.000 korun. To už přece zavání luxusem? Nešlo by to úsporněji?

B. Komínek: Ono to takhle jednoduše spočítat nejde. Na patrech dnes není rozvedena voda ani odpad a na každém patře proto dojde k dispoziční změně. A z 24 bytů jich po rekonstrukci zbyde jen 18. Jedná se samozřejmě o rozvod vody studené. Teplou si nájemníci budou muset ohřívat jako doposud. Během akce navíc částečně opravíme i přízemní sokly.

Když byla letos dokončena první etapa revitalizace parku, dostalo se veřejnosti ujištění, že v dalším kácení se v dohledné době pokračovat nebude, jestli vůbec někdy. Koncem listopadu se ale v parku kácelo zase. Proč?

B. Komínek: Ano, řekli jsme, že v kácení se pokračovat nebude, ale neřekli jsme, že park přestaneme monitorovat a udržovat. Park je tedy nadále kontrolován jak Službami města, tak odborem životního prostředí, a při jedné kontrole vyšlo najevo, že tři stromy nejsou v dobrém stavu a je třeba je odstranit. Koneckonců, jako stromy v ohrožení byly tyto stromy vyhodnoceny už před lety. Domnívám se, že proti jejich poražení nemohou mít nic ani odpůrci kácení. A občané, u jejichž domů inkriminované stromy rostly, zákrok dokonce přivítali. Měli totiž ze stromů obavy, a vcelku oprávněné.

Jeden z pokácených stromů padl kvůli tomu, že byl napaden virulentní chorobou. V republice není tato choroba ojedinělá. Skutečně neexistuje preventivní či léčebná metoda?

B. Komínek: Podle odboru životního prostředí de facto ne. Žádný postřik ani nic podobného nezabírá. Pokud se tato choroba objeví, je to prostě malér. V budoucnu bychom tu tedy měli vysazovat především takové stromy, jež tahle bakterie nenapadá.

V podstatě tedy vše kromě kaštanů.

B. Komínek: Ano, bakterie napadá jírovce, abych použil správnou terminologii.

Vzorek napadeného stromu byl poslán na expertízu. Kdyby se ukázalo, že se skutečně jedná o uvedenou virózu, znamenalo by to, že zasaženy mohou být teoreticky všechny kaštany v parku?

B. Komínek: Čistě teoreticky ano. Odborníci ale tvrdí, že když jsme podezřelý strom porazili takhle pohotově, riziko rozšíření bakterie by mělo být minimální.

Nabízí se poněkud konspirační teorie… Nepřišla by choroba městu vhod? Coby záminka pro omluvitelné vykácení parku?

B. Komínek: Nesmysl. To rozhodně ne. Park se snažíme udržovat v takovém stavu v jakém je. Jestliže však odbor životního prostředí nazná, že některé stromy jsou pro své okolí nebezpečné, musíme situaci bezodkladně řešit. To snad pochopí každý.

Co si myslíte o možnosti, že se bakterie v parku vyskytla v souvislosti s vykácením jeho první třetiny? Do té doby tady ta bakterie nebyla. Je to jen náhoda? Nemůže být důvodem jejího výskytu radikální změna prostředí?

B. Komínek: Na tuhle otázku odpovědět neumím. To už by chtělo znalosti odborníka, a ty já nemám.

Je tu prý i možnost, že sem byla choroba zavlečena prostřednictvím přivezených stromů z nové výsadby. Jejich původ mohl být v oblasti bakterií zasažené.

B. Komínek: Možné je samozřejmě všechno. Počkejme na výsledky expertízy. Snad ještě nebude tak zle.

Příští rok se budou konat komunální volby. Stane se park předvolebním tématem? Bude jeho ochrana zařazena do volebních programů politických stran a hnutí?

B. Komínek: Myslím, že ne. Park je pro tuto chvíli stabilizován a minimálně pro příští rok se v něm s žádnými zásadními změnami nepočítá. Předvolebním tématem tedy nejspíš nebude. O kácení navíc nerozhoduje volená samospráva, nýbrž odbor životního prostředí.

V obalovně Kohout na jižním okraji města dojde ke změně technologie a místo plynu se tu začne takřka stoprocentně spalovat uhelný prach. Neobáváte se dopadu na životní prostředí? Vysoký komín, popílek, spad, sirný zápach… Z posudku Ministerstva životního prostředí (MŽP) vyplývá, že touto změnou druhu paliva nedojde sice k překročení emisních limitů, ale k navýšení emisí oproti stávajícímu stavu ano.

B. Komínek: My jsme o tom byli informováni a jako účastník řízení se k tomu můžeme i vyjádřit, zakazovat však nemůžeme nic, to může udělat jen příslušný orgán státní správy. Z hlediska ochrany ovzduší věřím, že se o tom ještě povede odborná diskuze, s níž se město následně seznámí. Pak budeme vědět víc.

Co znamená formulace v posudku MŽP „vliv na ovzduší a na hlukovou situaci lokality bude významný, leč akceptovatelný“?

B. Komínek: Předpokládám, že to znamená, že uvedená změna kvalitu života v dané lokalitě neohrozí. Ale jak to bude s tou akceptovatelností, to vážně nevím. Jak jsem řekl, město se může vyjadřovat, avšak zakazovat či povolovat může pouze stát. Jedinou podmínkou, již jsme si dali, bylo to, že nechceme, aby se touto technologickou změnou v Hradci zhoršila kvalita ovzduší.

Šušká se o tom, že se v nadcházejících komunálních volbách budete ucházet o post starosty. Je na tom něco pravdy?

B. Komínek: Taky jsem to slyšel. (smích) Ale vážně… Touto otázkou se budu zabývat až v příštím roce. Hodně bude záležet i na tom, jak se k věci postaví stávající starosta Stanislav Mrvka. Pokud se o post starosty nebude ucházet on, budu o tom více uvažovat.

- Svatopluk Doseděl -