Škrtil těhotnou partnerku a sjetý vyjel po strážnících.

07.06.2022

J. Hradec – Jednadvacetiletý konzument omamných a psychotropních látek čelí podezření ze spáchání...

[přečtěte si celý článek]


Vyšlo v dubnu: "Vláda lže!" říká čerpadlářka. "Vysoké ceny pohonných hmot vládě vyhovují."

24.05.2022

Vláda ohledně cen benzínu lže a já vám řeknu proč. Jsem spolumajitelkou malé čerpací stanice v...

[přečtěte si celý článek]


Zastávka MHD na hradecké Hvězdárně pod útokem vandalů.

01.06.2022

Vloni v březnu jsme obsáhle informovali o nepříliš dobré estetické a bezpečnostní situaci na...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Ondřej Prokopec reaguje na výroky hradeckého starosty

Publikováno: 03.06.2016

Jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka (ČSSD) se v minulém vydání vyjádřil hned k několika více či méně ožehavým tématům, a to včetně jeho údajného ovlivňování výběrových řízení v oblasti přijímání nových pracovníků městského úřadu či městských společností a blízké budoucnosti hradeckého odpadového hospodářství. Netrvalo dlouho a přišla ostrá reakce…

Tvrzení, že od svého nástupu na post starosty protěžuje při personálních konkurzech lidi, které zná ze svého dlouhodobého působení v armádě, označil Mrvka jako směšné a hloupé. „Všichni uchazeči o zaměstnání prochází výběrovým řízením,“ uvedl. „Jinak, než touto formou, jsme nepřijali ani jednoho člověka. A vojákům přece nelze účast ve výběrovém řízení zakázat? Mimochodem, minimálně polovina uchazečů z řad vojáků ve výběrových řízeních neuspěla. Důležité je, jak je člověk schopný.“

Ke spekulacím o poklesu (až ztrátě) avizovaného zájmu vedení města převzít od společnosti AVE nesporně lukrativní odpadové hospodářství sdělil starosta toto: „V tuto chvíli jsme ve fázi, kdy je vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele potřebné techniky, a kdy se jedna ze zúčastněných firem, která v tomto tendru neuspěla, obrátila na Úřad pro hospodářskou soutěž. Nám teď proto nezbývá, než čekat, jak to dopadne. Víc k tomu nyní říct nemůžu. Snad ještě jen tolik, že na počátku problému s odpadovým hospodářstvím je velmi podivná privatizace tehdejších Technických služeb města.“

Na slova starosty Mrvky nyní reaguje Ondřej Prokopec, bývalý ředitel někdejší městské společnosti MIHOS (dnes Služby města J. Hradec), jehož pohled na uvedené dvě problematiky je poněkud odlišný.

Neposkvrněné početí

je snad věrohodnější!

„To, že si vedoucí firem a úřadů vybírají coby spolupracovníky své známé, je poměrně běžné a má to své logické důvody,“ říká Ondřej Prokopec, ale podotýká, že by tu zároveň měla platit i určitá pravidla. „Například by se tak nemělo dít na úkor někoho jiného a v neprospěch firmy, respektive úřadu. Neposkvrněné početí je snad věrohodnější, než tvrzení, že pan starosta výběrová řízení neovlivňuje. Ví o tom celý městský úřad a jistě i členové Rady města a zastupitelé. Starostovo vehementní ohrazení v minulém vydání Žurnálu proto považuji za tak trochu nedůstojné. Příklad… Člověk, který měl nastoupit do Služeb města JH jako odborník na zeleň, je najednou nejlepším odborníkem na odpady, a to přestože se o toto místo ucházel člověk s odpovídajícím vzděláním a několikaletou praxí v oblasti nakládání s odpady. Což zjevně potírá všeobecně uznávanou a státem podporovanou důležitost vzdělání a praxe. Jak se věci mají, ví sice dost lidí, ovšem část z nich je vedení radnice zavázána a u ostatních už starosta nemá stejně co pokazit. Krom toho, možná devadesát procent voličů věří tomu, co je napsáno, a o věc se beztak nijak zvlášť nezajímá.“

Lukrativní rutina mohla

městu vydělávat už roky

K tématice odpadového hospodářství má Prokopec blízko. Coby bývalý ředitel městské společnosti MIHOS konstatuje: „Jedná se o zvláštní záležitost. Po technické a organizační stránce je to naprosto rutinní celoroční činnost, již provozuje i mnoho měst a obcí výrazně menších než Jindřichův Hradec. Výjimečná je však svou důležitostí a lukrativností pro ty, kdo ji provádí. Navíc, pokud tuto činnost provádí obec sama nebo prostřednictvím své firmy, může svůj zisk zmenšit ve prospěch města a jeho obyvatel. Situace v našem městě je nicméně poněkud rozporuplná. Vedení města na jedné straně poukazuje na špatná rozhodnutí svých předchůdců a na nutnost provedení náprav – v roce 2012 mluvil pan starosta v tisku o zločinu, jenž je třeba napravit – a na straně druhé vykazuje přístup natolik laxní, až by člověk řekl, že o odpadové hospodářství v podstatě nestojí. Tuto činnost přitom město mohlo převzít už v roce 2012, kdy končila pětiletá smlouva s firmou AVE.“

Převzetí byznysu je

opět vážně ohroženo

Dle Prokopce měla tenkrát jím vedená městská společnost MIHOS o převzetí odpadového hospodářství eminentní zájem, avšak město přesto vypsalo výběrové řízení pro firmy cizí. „Výběrové řízení bylo nakonec zrušeno,“ pokračuje Prokopec. „Firma AVE tehdy tuším nesplnila podmínky zadání soutěže, ale město s ní přesto uzavřelo dvouletou smlouvu s tím, že od poloviny roku 2015 budou tuto činnost vykonávat Služby města JH, z čehož ovšem opět sešlo. Nyní jsme takřka v půlce roku 2016, a co vidíme? Další proklamovaný termín převzetí odpadového hospodářství je zase v ohrožení, a to především proto, že rozhodnutí o tom, zda budou odpadové hospodářství provozovat Služby města JH, přesunulo vedení města z února 2015 až na letošní listopad. Že výběrové řízení neproběhne hladce a bez odvolání, bylo přitom, vzhledem k lukrativnosti služby, slušně předvídatelné. Služby města JH jsou teď v pozici značně nejisté a stresující a jejich vedení by mělo bohužel počítat i s tím, že odpovědnost za případné problémy, padne na jeho hlavu. Celá ta věc ve mně navozuje pocit, že si vedení města ono deklarované odstraňování zločinu chce užívat, co nejdéle. Proč, to je otázka. Já odpověď na ni neznám.“

- Svatopluk Doseděl -