Je retardér v Kostelní ulici nezbytný?

20.08.2021

Ve vjezdu do hradecké Kostelní ulice pod kaplí sv. Maří Magdaleny přibyl nedávno bytelný...

[přečtěte si celý článek]


Houslistka Julie Svěcená speciálně pro Žurnál

20.08.2021

„Když jsem byla mladší, neustále jsem měla pocit, že musím dokázat, že jsem jen sama za sebe,“ říká...

[přečtěte si celý článek]


Prarodičům šel po mobilech a hrozil podpálením baráku!

09.07.2021

J. Hradec – Odpoledne 14. května navštívil vskutku povedený vnuk své prarodiče, žijící v rodinném...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Osobní bankrotář: Pět let životní minimum!

Publikováno: 04.11.2012

V předchozím článku jste si mohli přečíst varovný příběh o rychlé cestě od finančního standardu až na samotné dno. Text končí konstatováním, že manželský pár, který se dostal do zoufalé situace, čeká nyní na osobní bankrot, od něhož si slibuje spásu. Není ale takové očekávání liché? A co vlastně osobní bankrot znamená? Je to tlustá čára za finančními průšvihy, za níž už bude zase všechno dobré? Autorka předchozího příspěvku Ing. Karolína Bedáňová, manažerka hradecké finanční poradny, kroutí hlavou a říká: „To by bylo určitě hezké, ale takhle to bohužel nefunguje.“

 


Osobní bankrot… Co to je?


K. Bedáňová: Osobní bankrot znamená laicky řečeno oddlužení pro fyzickou osobu (nepodnikající), která do konce života není schopna splatit svoje dluhy. Dlužník podá návrh na vyhlášení osobního bankrotu k insolvenčnímu soudu a ten o jeho vyhlášení rozhodne. Pokud rozhodne o úpadku a o povolení oddlužení, čeká dlužníka pět krušných let na životním minimu.


Kde člověku osobní bankrot připraví? Ve finanční poradně?


K. Bedáňová: Ne, my klientům radíme, jak těmto situacím předcházet. Dlužníky ale můžeme případně správně nasměrovat. S osobním bankrotem poradí poradenská centra, občanská sdružení či soukromé společnosti, které se problematikou oddlužení zabývají. Zde bych si ale při výběru dala pozor. Některé tyto společnosti mohou totiž parazitovat na nevědomosti a neznalosti lidí, kteří jsou už tak ve velice těžké situaci, a mohou je dostat do ještě větších finančních problémů.


Osobní bankrot asi nebude ekvivalentem tlusté čáry, za níž bude všechno dobré…


K. Bedáňová: To bohužel ne. „Osobní bankrotář“ musí pět let vystačit s životním minimem a veškeré jeho další peníze směřují na účty věřitelů. Nesmí vlastnit ani majetek. Například nemovitost.


Jak takovéto situaci předejít?


K. Bedáňová: Každý by si měl vytvořit určitou finanční rezervu a zajištění pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti atp. A důležité je nepodlehnout tlaku konzumní společnosti a zbytečně se nezadlužovat. Reklamy nám denně říkají, že půjčovat si peníze je úplně normální. Lidé tomu často uvěří, v dobré víře si napůjčují spoustu peněz a pak zjistí, že splácení je nad jejich síly. Brát si úvěr na nový telefon nebo na dovolenou považuji za stejný nesmysl jako následné splácení úvěru úvěrem druhým. Pokud už si ale klient úvěr vezme a začne mít s jeho splácením potíže, každopádně doporučuji nedělat „mrtvého brouka“ a vždy s příslušnou společností jednat a komunikovat.


Co byste lidem poradila? Myslím v rámci praktické prevence…


K. Bedáňová: Nenechte se ovlivňovat reklamou, nevyužívejte bez rozmyslu spotřebitelské úvěry, vyhněte se kreditním kartám, nezřizujte si kontokorent, myslete a nežijte na dluh. Víte, co se říká, i méně je někdy mnohem víc.


- Svatopluk Doseděl -