Palba zbožím mezi regály

07.01.2022

Třeboň – Tříčlenná partička chlapců (11 až 12 let) z Majdaleny a Domanína pojala oslavu státního...

[přečtěte si celý článek]


Jindřichův Hradec: Městské byty nejsou a soukromí investoři budí v lidech obavy

01.01.2022

Z médií už nějaký čas slýcháme, že se Česká republika nachází v bytové nouzi. Nestaví se prý byty...

[přečtěte si celý článek]


Zprávy od Městské policie J. Hradec? Bývávalo!

01.01.2022

Mnohý čtenář Žurnálu zřejmě zaregistroval, že už delší dobu nezveřejňujeme krátké zprávy o...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Pavel Plášil: Pořád nad námi visí smrt!

Publikováno: 06.06.2014

Stalo se to v úterý 1. dubna, ale žádný apríl to nebyl. Krátce před devátou hodinou ranní prošel Pavel Plášil zadním vchodem svého řadového domku a zůstal stát, jako když do něj hrom uhodí. Kdyby býval opustil domov jen o několik minut dřív, zřejmě by opravdu schytal takovou dávku elektrického proudu, kterou by asi nerozběhal…

 



Pavel Plášil bydlí s rodinou v poklidné hradecké lokalitě Na Řečičce, rozkládající se mezi sídlištěm Vajgar a hlavním tahem České Budějovice – Brno. Jenže právě letos 1. dubna tu moc klidno nebylo.



„Mohlo být tak tři čtvrtě na devět a já zrovna odcházel z domu dům s tím, že pojedu do práce,“ vzpomíná P. Plášil a pokračuje: „Jakmile jsem ale vyšel na terasu, uviděl jsem, že se napříč naší zahrádkou a bazénem táhne silný drát. Když mi vzápětí došlo, co se stalo, přeběhl mi po zádech mráz. Elektrické vedení, vedoucí nad místními domy a zahradami, spadlo ze stožárů a pouštělo do země 22 kilovoltů! Být někdo na trávníku nebo v bazénu, měl by to nejspíš za sebou.“



A co vlastně stalo? Pat a Mat se zase jednou chopili nářadí a pustili se do práce, jejíž efekt byl jak se patří destruktivní.



„Majitel zahrady za potokem se z nějakého důvodu rozhodl pokácet strom, rostoucí na jeho pozemku, a úkolem prý pověřil dva mě neznámé chlapy,“ líčí stále ještě dopálený Plášil. „Bohužel to však zjevně žádní odborníci nebyli. Buď nevzali v úvahu, že je strom vyšší než sloupy elektrického vedení nebo ho jen špatně položili, nevím. Poražený strom každopádně padnul do drátů, které jeho váhu neudržely, urvaly se a skončily v trávě na našich pozemcích. Týkalo se to asi čtyř zahrad řadových domků a několika zahrad na druhém břehu potoka. Ohroženi byli navíc i řidiči, co tou dobou projížděli po českobudějovické, respektive brněnské výpadovce. Elektřinou nabitý drát visel totiž údajně metr a půl nad jejím povrchem.“



Úřednický šlendrián?



Pavel Plášil se živí prací s vysokozdvižnou plošinou a o problematice tudíž povšechné informace má. „Na těch stožárech jsou neizolované dráty, vedoucí napětí 22 kilovoltů,“ říká. „Pro případ jejich spadnutí by tu proto mělo být vyměřeno ochranné pásmo, ale nic takového tady není. Stožáry vedení zde stály dřív, než tu vznikly stavební parcely, takže se nabízí otázka, kdo stavební povolení vydal. Ten dotyčný, když už to udělal, měl totiž bezpodmínečně zajistit, aby dráty v případě havárie nikoho neusmrtily.“



P. Plášil dle svých slov okamžitě zavolal policii i hasiče a to, že všichni na místo během několika minut dorazili a začali konat, jej utvrdilo v přesvědčení, že se skutečně jednalo o malér vpravdě prvotřídní.



„A nejhorší je, že to vůbec nemusí být průšvih poslední,“ míní Plášil. „V inkriminovaném místě rostou ještě dva vysoké stromy a hrozí, že pokud přijde větší vítr a tyto stromy jeho poryvy nevydrží, může se situace opakovat. Třeba se to nestane nikdy, jistě, ale může se to klidně stát zítra. Řešit by se to tedy mělo preventivně. Až proud někoho zabije, bude už jaksi pozdě.“



Řešení se nabízí,



bude ovšem vůle?



Dle Plášila se nabízí tři varianty řešení. První spočívá v přeložení vedení za silnici, do prostor bývalého vojenského cvičiště, druhou možností je použití dobře izolovaného vodiče a jako třetí se nabízí varianta uložení drátů do země. „Všechno bude lepší, než to, co je teď,“ krčí Plášil rameny a chmurně uzavírá: „Hrozba smrti nad námi neustále doslova visí.“



S názorem Pavla Plášila můžeme jistě jen souhlasit, prevence by v tomto případě byla opravdu mimořádně vhodná. Otázkou ovšem je, zda se k preventivnímu opatření někdo kompetentní odhodlá. Vzhledem k tomu, že se prý nikdo ani nezajímal, jestli havárií dotčeným lidem nevznikla nějaká újma či hmotná škoda, lze o nějaké zásadnější aktivitě dost pochybovat.



Policie zafungovala,



ale nebezpečí trvá



Kdo se činil, byli každopádně policisté. Nešikovné dřevorubce totiž hbitě polapili a zahájili s nimi řízení. Tisková mluvčí hradeckých policistů Hana Millerová k záležitosti říká: „Policisté obvodního oddělení v Jindřichově Hradci předali dnešního dne (30. 4.) sdělení podezření muži, který se dopustil trestného činu, spočívajícího v tom, že na soukromém pozemku pokácel vzrostlý strom. Dle nového Občanského zákoníku k tomu sice povolení nepotřebuje, nicméně tento strom spadl na elektrické vedení a toto vedení přerušil. Příslušná odběrná místa byla z toho důvodu 26 minut bez dodávky elektrické energie.“



Situaci lidí, žijících pod smrtonosnými dráty, zadržení pachatele ovšem nikterak nemění. Nebezpečí trvá. Co se kolem tohoto problému bude dít dál a jestli se někdo pustí do jeho řešení, to se pokusíme zjistit tento měsíc a vy se to dozvíte už v příštím vydání.



- Svatopluk Doseděl -