01.05.2022
Sídliště Vajgar, jež je významnou rezidenční částí Jindřichova Hradce, bylo uvedeno do života v 70....
01.05.2022
„Rok a čtvrt jsem dělal, co se zrovna namanulo,“ vzpomíná Filip Cíl (33) na neveselé období, kdy...
11.04.2022
J. Hradec – Hradečtí policisté pátrají po dosud neznámém ničemovi, který 6. března (v době od 14.35...
Publikováno: 05.10.2015
Hradecké náměstí Míru prošlo začátkem letošních prázdnin změnou, která spočívá v zásadním omezení dopravního provozu. Z pravé a horní části náměstí se totiž z rozhodnutí vedení města stala pěší zóna, do které se nesmí vjet a v níž je zakázáno i parkování. Zřejmě dobře míněný záměr však na úrodnou půdu rozhodně nepadl. Naopak. Drtivá většina zdejších obchodníků a živnostníků je jím silně rozladěna a zlobně se ohání rapidním poklesem tržeb, estéti kroutí hlavou, místní řidiči zuří a řidiči odjinud tu zmatkují, platí pokuty a zuří taky. Mezi dopálenými lidmi padají i ostrá slova jako arogance moci, rána do vazu a nesmyslný paskvil. Výhrady mají hoteliéři, majitelé pizzerie, čínské restaurace i prodejny hudebních nástrojů, nespokojená je banka, pekárna a mnozí další.
Vlasta Lískovcová,
spolumajitelka vinotéky
„Vinotéku zde provozujeme už jedenáct let, ale to, co se děje teď, to nepamatuju. Zákazníci se u nás bojí zastavit, a jak sami říkají, raději si pro víno dojedou do nějakého supermarketu. Je už taková doba, lidi si zvykli dojet autem až k místu, kde nakupují, a obchod, k němuž autem zajet nelze, má tím pádem velký hendikep. My úbytek zákazníků po vzniku pěší zóny pociťujeme velmi znatelně. O vytvoření pěší zóny v tomto místě se mluví už delší dobu a já s kolegyní jsme od počátku upozorňovaly, že to není dobrý nápad. V kšeftě pracujeme roky a víme, že tam, kde zákazník nemůže zaparkovat, tam nenakupuje. Vedení města nás však nevyslyšelo a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Je to rána do vazu. V září jsme každoročně objednávali burčák, ale letos se nám ho objednávat nechce. Máme totiž obavu, že ho neprodáme. Ano, pomalu se smiřujeme s tím, že to tady nakonec zavřeme úplně. A lidi přitom pěší zónu vůbec nevyužívají, je tu mrtvo. Tohle se opravdu hodně nepovedlo. Domnívám se, že si to na městě dobře uvědomují, ale nechtějí to přiznat.“
Jiří Švihálek,
majitel hotelu Concertino – Zlatá husa
„Já už na tohle téma řekl snad všechno. Když jsme spolu s dalšími podnikateli koncem letošního července vznesli na městě námitky, bylo nám řečeno, že záležitost už byla s veřejností probrána. Prý jsme měli sledovat tisk a městskou vývěsku. Současný stav se mi samozřejmě nelíbí. Na problém narazí například lidé, kteří si nezajistí pobyt předem a přijedou tzv. na blind. Bez potvrzení, že u nás mají zajištěno ubytování, k našemu hotelu totiž zajet nesmí. Město si to asi představuje tak, že budoucí host někde zaparkuje, k nám přijde pěšky, my mu vystavíme potvrzení o ubytování, on se s ním vrátí ke svému autu, přijede před hotel, vyloží kufry a pokud nechce využít náš podzemní parking, zase s autem odjede a do hotelu dojde po svých. Přejeme si, aby střed města žil, ale tento počin centrum naopak umrtvil. Lepší variantou už by podle nás bylo, kdyby se na náměstí mohlo jezdit spodem (z Rybniční ulice doprava, pozn. red.) kolem hotelu Grand a vjezd kdyby byl umožněn až k ústí ulice Panské. Na prostranství mezi naším hotelem a hotelem Vajgar by pro otáčení vozidel bylo místa dost. Teď to funguje tak, že dráha vozidel zásobování a dalších, jedoucích do prodejny hudebnin, do vinotéky, k nám, do čínské restaurace či do pizzerie, se kříží s pěší zónou v Panské ulici, což může být pro chodce nebezpečné. Zkušební doba nové koncepce je prý do konce roku. Jenže když je jasné už teď, že je to celé na nic, proč čekat s navrácením do původního stavu až do prosince? Nejde přece jen o majitele provozoven a podniků, co na náměstí jsou. Třeba my máme zaměstnance, oni zase mají rodiny, dáváme práci i prádelnám, dodavatelům… Je to řetězec lidí, kteří potřebují, aby tady bylo živo. A srovnávat naše náměstí s náměstím v Třeboni? To nejde! Každé to náměstí je úplně jiné! Nehledě na to, že v blízkosti třeboňského náměstí je spousta ulic a uliček, v nichž se parkovat dá. V našem případě tomu tak ale není. Třeboň je všeobecně jiná než Hradec. Dlouhodobě. Hradec Třeboni nesahá ani po kotníky. Z hlediska kulturního i ekonomického.“
Sabina Lanegrová,
spolumajitelka prodejní galerie
„Je dobře, že se má náměstí zkultivovat, ovšem současná koncepce je naprostý paskvil. Je zapotřebí vzít městského architekta, památkáře a všechny ty, kdo mají konstruktivní nápady a vytvořit tu estetický prostor, který bude vyhovovat všem. Turistům, motoristům i obchodníkům. Prostor, do něhož bude moci každý vjet, zastavit tam, například nakoupit a zase z něj odjet. A bude taky nějak vypadat. Taková byla naše představa. Zklidnění zdejší dopravy vítáme, ale ne tímhle radikálním způsobem. Hlavní obchodní sezóna byla díky tomuto letnímu testu de facto ztracena.“
Miroslava Baťhová,
majitelka hotelu Vajgar
„Změna provozu na náměstí Míru na nás měla a má vyloženě negativní dopad. Řada hostů, když k nám přijede a zjistí, že musí parkovat ve dvoře až někde u Nežárecké brány, nasedne zpátky do auta a odjede jinam. Navigovat řidiče, kudy se dostane na takto vzdálené parkoviště, je poměrně obtížné a cizinec zhusta bloudí. Nehledě na to, že stav parkoviště, o němž mluvím, není vůbec ideální. Na jídlo k nám ale jezdili i Hradečáci. Zaparkovali několik kroků od hotelu, hodili pár korun do parkovacího automatu a bylo to vyřešeno. Takhle už to dělat nemůžou. A konkurence s možností bezproblémového parkování je v Hradci hodně. Je mi líto i našich strážníků. Mají své příkazy, ale nemyslím si, že je jim příjemné rozdávat botičky a pokuty zmateným turistům, kteří netuší, co mají dělat. Vždyť v části náměstí, kde se dnes nesmí parkovat, jsou parkovací stání stále nalajnována. Koho by to nezmátlo? A faktem je, že náměstí dnes vůbec není hezké. Naši hosté při pohledu na ně jen žasnou a ptají se, kdo to proboha nařídil. Na žádné jednání jsme od města pozváni nebyli, připomínkování taky neproběhlo a zastala se nás akorát hospodářská komora. Ta vyvolala schůzku se starostou a s místostarostou, ale nevyřešilo se při ní nic. Bylo nám jen řečeno, že se jedná o testovací program. Jenže spustit test bez připomínkování a na začátku sezóny, je holý nesmysl a pro nás velký hazard.“
Karel Fišer,
znalec v oblasti nemovitostí
(spolupředkladatel občanské petice)
„Petici proti pěší zóně podepsalo zatím cca 100 občanů a návštěvníků Jindřichova Hradce, kteří touto formou žádají, aby současné nešťastné řešení náměstí Míru, prezentované jako na zkoušku, bylo zrušeno a aby byl obnoven stav původní. Provedená změna postrádá jakýkoli smysl a její účel nebyl nikým objasněn. Plán změny nebyl dán veřejnosti k nahlédnutí a občané – zejména podnikatelé, jichž se změna bezprostředně dotkla – se k němu nemohli vyjádřit. Řešení dopravní obsluhy nebylo domyšleno a ani městská policie nemá jasno v tom, jak postupovat. Dále… Pohrávat si s testováním koncepce v období vyvrcholení cestovního ruchu, na němž jsou podnikatelé závislí, je velice nešťastné. Z horní části náměstí zmizel život a tržby tamních obchodníků tím pádem rapidně klesly. Pobouření, které se nese celým městem, je zcela pochopitelné. Bez varování došlo k něčemu, co nemá žádný smysl.
Situaci lze vyřešit námi navrhovaným obnovením původního stavu. A případné nové řešení, pokud ho bude třeba, by mělo navrhnout konzilium odborníků a zástupců majitelů všech zdejších nemovitostí a provozoven v nich. Na náměstí jsou obchody, hotely i banky, a pokud má dojít k nějakým úpravám provozu, musí být pečlivě zváženo, jaký bude mít úprava na všechny uvedené provozovny a instituce dopad. V opačném případě to dopadne tak, jak to dopadlo nyní.“
- Svatopluk Doseděl -