Likérka Fruko-Schulz bude opět česká!

01.01.2024

Ředitel Nejedlý objasňuje pozadí změny a vysvětluje, proč budou lihoviny...

[přečtěte si celý článek]


Výletní restaurace Rudolfov je zpět!

01.01.2024

Stylová Výletní restaurace Rudolfov má své místo v srdci snad každého hradeckého patriota a...

[přečtěte si celý článek]


Hradecká kapela X-TET už je plnoletá. Chystá další cédéčko.

01.01.2024

Jindřichohradecká hudební formace X-TET oslaví příští rok osmnáct let na scéně. X-TET je původně...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Předseda osadního výboru: Chování města vůči Buku bereme jako křivdu!

Publikováno: 01.11.2021

V minulém vydání jsme otevřeli téma hospody v hradecké místní části Buk a nyní se k němu vracíme. Připomeňme, že hospoda se společenským sálem v patře fungovala v Buku od roku 1913 a bývala skutečným centrem dění ve vsi, nemluvě o tom, že na zdejší tancovačky se sjížděli i lidé z Jindřichova Hradce a jeho okolí. Po zániku socialistického podniku Restaurace a jídelny po roce 1990 se objekt dostal do majetku města Jindřichův Hradec, ale že by se o něj nový vlastník začal svědomitě starat, se zřejmě říct nedá. A tak budova vinou špatné údržby chátrala a cca před pěti roky byla z rozhodnutí města stržena. Bukovským byl náhradou za ni přislíben nový společenský dům, jehož součástí bude hospoda nová, jenže jak se říká: sliby-chyby. Společenský dům v Buku dodnes není a hospoda tím pádem taky ne. V následujícím rozhovoru se k věci vyjadřuje předseda osadního výboru Buku Václav Picka, který z dění kolem hospody nadšený opravdu není.

Hospoda v Buku patří městu Jindřichův Hradec přibližně od roku 1992, je to tak?

V. Picka: Ano. Hospodu od té doby vždy provozoval soukromník, který ji měl od města pronajatu. Vystřídalo se jich tam několik. Stav budovy byl už v době změny vlastníka nevalný, a protože její údržba i potom roky vázla, situace se postupně stala neúnosnou a vedení města nakonec dospělo k názoru, že uzrál čas na kompletní rekonstrukci. Začít se mělo protékající střechou a další dvě nebo tři etapy měly následovat.

Rekonstrukce se ale nekonala…

V. Picka: V roce 2013 k nám přišli zástupci města s tehdejším místostarostou Komínkem s tím, že objekt je fakt hodně zchátralý a že by bylo nejlepší zbourat ho a na jeho místě postavit nový. Zhruba za dvacet až pětadvacet milionů korun. Obyvatelé Buku se k návrhu v prvním referendu vyjádřili pozitivně, ale těm pragmaticky uvažujícím bylo jasné, že město tak vysokou částku do bukovské hospody nikdy neinvestuje. Nicméně, občané návrh města podpořili a čekali, co bude dál. Čekali jsme dva roky. Poté městští úředníci dle našeho očekávání naznali, že ta investice (zbourání starého a postavení nového, pozn. red.) by byla skutečně příliš velká a lepší že by bylo zchátralý objekt opravit. Podotýkám, že na nutnost opravy střechy upozorňoval město už první provozovatel a další nájemci to dělali taky. Ale město stav budovy zjevně příliš nezajímal. V roce 2015 z města přišla informace, že hospoda se bude postupně rekonstruovat, ve třech etapách. Následovaly studie provedení oprav a v roce 2018 rekonstrukce konečně začala. Jenže když řemeslníci sáhli do střechy, zjistili, že se všechno rozpadá a oprava v podstatě možná není. Na městě tedy znovu rozhodli, že se barák zbourá a posléze demolici zrealizovali. Nám byla zároveň slíbena odpovídající náhrada.

Hospoda v Buku asi není právě zlatý důl?

V. Picka: To tedy rozhodně není. Sama na sebe si nevydělá. Vždycky si ji pronajal někdo, kdo potřeboval užívat byt v jejím patře. Dalo by se říct, že pokaždé šlo o přidělení městského bytu podmíněné tím, že jeho uživatel bude určitý počet hodin týdně provozovat hospodu. Běžný živnostník by do toho nikdy nešel. Proto jsme také chtěli, aby byl erární byt pro hostinského i v hospodě nové. Asi před čtyřmi roky nám však bylo opakovaně řečeno, že to z legislativních důvodů není možné. Pokud ale město v Buku postaví komerční objekt a bude chtít komerční nájemné bez možnosti ubytování provozovatele, hostinského sem nesežene a investice bude tím pádem zbytečná.

Reálná vize je tedy jaká?

V. Picka: Víceúčelová budova, v níž bude hospoda, menší společenský sál a hasičárna, neboť stav té stávající je také havarijní. A když zde není možné zřídit byt pro provozovatele, přišli jsme s návrhem vybudovat v patře dva apartmány, jež by byly pronajímány turistům.

Hospodu prý v Buku supluje kiosek na fotbalovém hřišti…

V. Picka: Nelze říci, že kiosek supluje hospodu. Kiosek provozuje náš spolek AC Buk a je to naprostá nouzovka. Lze jej využívat prakticky jen v létě, zejména při aktivitách na hřišti. Pokud bychom se dočkali hospody, kiosek by byl v provozu pochopitelně jen během fotbalových utkání, hospodě by určitě nekonkuroval. Někdo poukazuje na to, že v jiných místních částech města hospoda taky není. Jenže my ji měli a v důsledku špatného hospodaření města jsme o ni přišli. Chování města vůči Buku bereme jako křivdu.

Jak další jednání s městem probíhala?

V. Picka: Po zbourání hospody byl patronem Buku místostarosta Radim Staněk. Novou hospodu nám sice neslíbil, ale naše požadavky chápal a dodnes je podporuje. V roce 2019 se patronem Buku stal radní Jaroslav Chalupský, kterému jsme své požadavky taktéž vysvětlili. A pan Chalupský nám poradil, co máme krok za krokem udělat pro to, aby naše argumenty pro výstavbu spolkového domu s hospodou nebyly pouhé řeči. Od té doby jsme s ním absolvovali několik jednání s pracovníky městského investičního odboru i odboru rozvoje města. Vytvořili jsme dokonce i kvalifikovaný odhad rentability zařízení, který říká, že výtěžek z provozu hospody a apartmánů by provozní náklady na spolkový dům pokryl. Pokud město budovu postaví a vybaví ji, což je nezbytné, zaručíme se za to, že už po městě v souvislosti s tímto objektem nebudeme chtít ani korunu. Nabízíme, že při výstavbě přiložíme ruku k dílu a spolkový dům poté budeme bez finanční účasti města provozovat.

O jak velkou investici by se vlastně jednalo?

V. Picka: Po různých kráceních původního záměru by se jednalo asi o 15 milionů. Za budovu a její vybavení. Mrzí nás, že město před sebou tenhle problém desítky let tlačí, slibuje všelico, ale skutek utek. Během té doby došlo navíc k několika nesmyslným věcem.

K jakým?

V. Picka: Každý provozovatel si například musel koupit zařízení hospody, takže když později hospodu opouštěl, de facto ji i vystěhoval a na provozovateli novém bylo vybavit ji znovu. A hospoda byla vybavena padesáti stoly a tři sta židlemi! Dle inventury byl ten nábytek fakticky bezcenný, ale zkuste koupit nový. Jeden z provozovatelů dostal hospodu za podmínky, že jí za své peníze nechá udělat fasádu. Fasádu! Do baráku teklo a on měl dělat fasádu! Kdyby dostal podmínku udělat střechu, mělo by to logiku a hospoda dnes nejspíš stála. A taky nerozumím tvrzení města, že nelze postavit hospodu s bytem. Když si hospodu někdo vzal, bylo to vždy právě kvůli tomu bytu.

Co byste teď uvítali?

V. Picka: Na zasedání zastupitelstva 25. srpna se odsouhlasilo, že městský rozpočet na příští rok bude s částkou cca 800 tisíc korun na projektovou dokumentaci k hospodě počítat. Na tu dokumentaci, která měla být hotová už letos (v rozpočtu 2021 částka 800 tisíc na projekt byla), ale nestihlo se to. Investiční odbor má nyní za úkol vypsat výběrové řízení na zhotovitele projektu na studii, na níž jsme se dohodli. Byli bychom rádi, kdyby byl projekt příští rok skutečně vyhotoven a v roce následujícím se hospoda začala stavět. To znamená, aby byla její stavba zařazena do plánu investic roku 2023. Bohužel se ale obávám, že mnozí naši senioři se nové hospody nedočkají.

Prosakuje informace, že o „hospodskou“ parcelu má někdo zájem.

V. Picka: A dezinformace to asi nebude. Už po demolici hospody se od vedení města šířila informace, že by na tom místě mohl vzniknout dům se sociálními byty. Hovoří se ale i o tom, že na parcelu má zálusk soukromý investor. Nevím, co by zde chtěl vybudovat a nevím ani, kdo by to měl být. Neuniklo mi však, že určitou informační sondáž tu prováděl hradecký podnikatel Tomáš Blábolil. Hospoda by prý šla udělat ze zmíněného kiosku u hřiště a na místě hospody by bylo možno postavit něco jiného. Co? Nemám tušení. Obavy ano.

- Svatopluk Doseděl -