Prokopec: Naprostou laxnost zastupitelů moc nechápu.
Publikováno: 20.08.2014
V přechozím rozhovoru se hradecký starosta Stanislav Mrvka vyjádřil i k několika tématům, jež se dotýkají městké společnosti Služby města, dříve MIHOS. Bývalý ředitel této společnosti Ondřej Prokopec, který Mrvkovi v minulosti nezřídka oponoval, se nad některými starostovými odpověďmi pozastavuje a prezentuje svůj, opět zcela odlišný názor. Jeho komentář přinášíme níže.
Rekonstrukce parku
Otázka městského parku je veřejně diskutována a proto se nedivím, že se vedení města do razantního zákroku moc nehrne. Má-li k dispozici dendrologické posudky a je si vědomo hrozícího nebezpečí (pád větví, pozn. red.), mělo by jednat méně alibisticky a nečekat jestli na rekonstrukci parku přijdou peníze. Obligátní „já vám to říkal“ pak nikomu nepomůže. Zvolené vedení města by na sebe mělo brát zodpovědnost během celého volebního období a ne pouze suplovat okrašlovací spolek činností, která sice může někoho potěšit, ale nic zásadního nevyřeší. Hlavně, aby nenaštvala.
Zrušené skládky
Zdejší nezajištěné (zrušené) skládky jsou záležitostí neméně důležitou. Chápu, že pan starosta nemůže vědět vše, ale před vyjádřením by se měl alespoň zběžně informovat. Nemám přitom na mysli ani tak to, že skládka na Hliněnce je v katastru města a z větší části je dokonce i v jeho majetku. Víc zarážející mi připadají starostova slova o bývalé skládce komunálního odpadu za firmou Swietelsky. Toto skládka byla uznána, leč nezajištěna, v době, kdy neexistovaly sběrné dvory a třídění odpadu (včetně nebezpečného) se prakticky neprovádělo. Z toho důvodu musí mít uvedená skládka schválený projekt rekultivace, s níž se ovšem mělo začít hned po ukončení zdejšího skládkování. Kontrolním orgánem by měl být příslušný městský úřad s rozšířenou působností, v tomto případě MěÚ Jindřichův Hradec, a o rekultivaci skládky by se měl postarat její provozovatel. Jelikož zde všechna práva i povinnosti svého času přešly z firmy TESCO na společnost AVE, měla by se toho zřejmě chopit právě firma AVE. Což bude asi problém. Postoj vedení města mi totiž připomíná policii, říkající, že se teď vraždami zabývat nebude, ovšem nevylučuje, že by s tím někdy začít mohla. Názor pana starosty na to, která rekultivace je důležitější, opravdu není relevantní. Kdejaká černá skládka se likviduje (a to nejen z důvodů estetických), ale fakt, že jsou tu dvě ohromné nezajištěné skládky veškerého komunálního odpadu, zřejmě nikomu moc nevadí.
Sběrný dvůr
Pozoruhodný se mi jeví i starostův pohled na zřízení nového sběrného dvora. Prostory v areálu bývalé městské firmy MIHOS (dnes Služby města u býv. jatek na Zbuzanech, pozn. red.) nejsou vhodné? Kvůli blízkosti vodního zdroje? Vždyť veškeré odpady (a zvláště ty nebezpečné) by přece musely být zajištěny dle přísných norem! Obě nezajištěné skládky komunálního odpadu jsou rovněž v blízkosti vody a znečištěná voda ze skládky na Hliněnce navíc evidentně vtéká přímo do Hamerského potoka. Nehledě na to, že nevím, zda je logické a optimální budovat další sběrný dvůr relativně nedaleko dvora stávajícího.
Svoz odpadu
Nakládání s odpady je případ především smutný. Jestliže starosta v roce 2011 řekne, že každý kdo používá zdravý selský rozum, musí přijít na to, že je nutné, aby odpad svážela městská firma, a rok na to ještě prohlásí, že likvidace odpadu je navýsost lukrativní a že je zločinem minulého vedení města, že za tuto činnost utrácelo peníze, očekával bych od něj v co nejkratší době nápravu. Skutečnost, že k nápravě během celého jeho volebního období nedošlo, působí dojmem, jakoby si (nebo někomu) slíbil, že za jeho vedení tuto službu městská firma provádět nebude. Už se nemluví o žádném zločinu, nýbrž o nepřipravenosti firmy (jak se může připravit, když je stále udržována v nejistotě, zda to vůbec bude někdy dělat), o nejasnosti v zákoně (vždy budou muset být vytvořeny podmínky, aby tato činnost byla pro jejího provozovatele rentabilní) a uvádějí se důvody s danou problematikou nesouvisející. Dokonce i důvody politické a etické, tedy vůči novému vedení.
Chápu, že neinformovaná veřejnost může současné argumenty vedení města považovat za rozumné, nechápu však naprostou laxnost městských zastupitelů, kteří o problematice informováni jsou. Coby pojistka demokracie zde přes svůj zastupitelský slib naprosto zklamali. Vedení města bude tedy zřejmě nadále spolupracovat s firmou, která byla za své obchodní praktiky již několikrát trestána mnohamilionovou pokutou, ale které se to přesto pořád vyplatí. Takřka každý den se ze sdělovacích prostředků dozvídáme informace o korupci. Na ministerstvech, v soudnictví, u policie, na krajích i na obecních úřadech. Bylo by hezké, kdyby naše město bylo majákem čistoty, ale nevím...
- Ondřej Prokopec -