Šmejdi v Třeboni!

11.05.2021

Třeboň – V úterý 6. dubna se v Budějovické ulici objevili podomní prodejci s nabídkou údajně...

[přečtěte si celý článek]


Slavonice jsou na nohou! Městské stromy padly za řevu řetězových pil.

01.05.2021

K zemi má jít čtvrtina z nich a místní protestují Co ovlivnilo radnici? Kondice dřevin či...

[přečtěte si celý článek]


Státní agentura slavonické odpůrce kácení městských stromů podpořila.

01.05.2021

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Pronájem ploch za hubičku budí podezření

Publikováno: 05.06.2012

Reklamní billboardy na nejlepších místech ve městě by chtěl mít nepochybně každý živnostník. Jenže ne každý živnostník si pronájem takových míst může dovolit. Kdybychom vám řekli, že radní Jindřichova Hradce letos v březnu zvažovali, zda se budou zabývat záměrem pronajmout jisté českobudějovické firmě čtrnáct lukrativních mini-pozemků, na nichž by tato firma instalovala stejný počet otočných plakátovacích ploch, tzv. rondelů, mávli byste nad tím zřejmě rukou a řekli si: jo, tak to bude drahé. Ale co kdybychom dodali, že celá ta legrace měla majitele rondelů stát pouhých 12.000 korun ročně?

 


Záměr pronajmout části pozemků v Jindřichově Hradci byl předložen 28. března 2012. Nájemní smlouva měla být uzavřena na dobu určitou, konkrétně do 30. dubna 2015 a plochy měly být pronajaty za účelem umístnění 14 kusů otočných rondelů, využívaných k propagaci akcí či inzerci třetích osob. Přestože tento záměr Radou města nakonec neprošel, nabízí se otázky, jak se taková věc na jednání rady vůbec mohla dostat a kdo na jejím případném schválení mohl mít asi tak zájem…


„Roční nájem za všechny plochy dohromady měl činit 12.000 korun ročně,“ sděluje informovaný člověk, který si přeje zůstat v anonymitě. „Jde přitom o nejlepší místa ve městě, a pokud vím, tak při osmdesátiprocentní vytížeností všech čtrnácti rondelů by jejich provozovatel ročně vydělal cca 400 tisíc korun. Hrubý nepoměr vůči ceně pronájmu je evidentní. Logický nájem by měl činit 100 nebo 200 tisíc. 12.000 je bakšiš. Pro projednání záměru prý v Radě města zvedli ruku sociální demokraté, tedy starosta Mrvka, místostarosta Komínek a radní Pravda plus místostarosta Vejvar (VPM). Proti mělo hlasovat zbylých pět radních – Matoušek (ODS), Beran (SNK ED), Langerová (SZ a NK), Soukup (ODS) a Staněk (ODS).“


A kdo mohl mít zájem na realizaci výše popsaného projektu? Náš zdroj přichází s pozoruhodnou, takřka šokující teorií: „Spekuluje se o tom, že sociální demokraté v Radě města (za podpory místostarosty Vejvara) měli zájem na prosazení nízkého nájemného za plochy na umístění rondelů z jednoho prostého důvodu. Blíží se komunální volby. Co jestli to měli vymyšlené tak, že během předvolební kampaně dostane ČSSD od provozovatelů otočných rondelů reklamní plochy k dispozici lacino nebo dokonce úplně zdarma? Jako protislužbu. Oplátkou za prosazení nízkého nájemného?“


Josef Nejedlý: Pro tuto


částku bych nehlasoval


Bývalý radní města Josef Nejedlý, jehož jsme, coby ekonoma, požádali o komentář, k záležitosti říká: „Je to vyloženě symbolická částka a já bych pro její odsouhlasení určitě nebyl. Až skončí stávající smlouva s firmou Rengl, která má od města pronajaty plakátové tabule současné, mělo by město tuto službu provozovat samo, to je můj názor. Jedná se o lukrativní činnost, která může vynášet až stovky tisíc korun ročně, a já nevidím důvod, proč by ji měla vykonávat cizí firma. Nehledě na to, že výlepové plochy jsou u nás o třetinu dražší než třeba v Českých Budějovicích, kde tyto plochy provozuje také firma Rengl, což mi připadá podivné a nefér. Pokud by výlepové plochy provozovalo město, mohlo by nasadit ceny výrazně příznivější. Vždyť by v podstatě šlo o podporu kultury, sportu i podnikání. Město se neustále ohání tím, jak chce podporovat místní živnostníky a podnikatele a toto by mohla být jedna z forem této podpory.“


- Svatopluk Doseděl -