Druhá etapa rekonstrukce Václavské skončila. Nový kabát je fajn, ale mouchy se najdou.

02.11.2020

Druhá etapa rekonstrukce hradecké Václavské ulice minulý měsíc zdárně skončila. Město za ni...

[přečtěte si celý článek]


Městský úřad Jindřichův Hradec vysvětluje.

02.11.2020

V předchozím textu informujeme o třech záležitostech, týkajících se druhé etapy rekonstrukce...

[přečtěte si celý článek]


Neskutečná drzost bývalého tajemníka Karla Přibyla

02.11.2020

Lze doložit, že činnost stavebního odboru Městského úřadu J. Hradec byla protizákonná, a to...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Ředitel Matlas to tentokrát přehnal, zlobí se rodiče školáků ze „čtyřky“

Publikováno: 07.07.2011

Dramatická situace na 4. Základní škole v Jindřichově Hradci (viz předchozí článek) vyvrcholila hromadným rodičovským vzdorem a sepsáním občanské petice na podporu zdejší učitelky Jaroslavy Peltanové, která dostala od ředitele školy Karla Matlase nečekanou výpověď ze zaměstnání. Je prý nadbytečná. Rodiče to však vidí jinak. Peltanová je podle nich skvělá kantorka a co se vyhazovu týče, na rozdíl od ředitele by měla přijít na řadu až jako poslední.

 


„Na čtvrté základní škole jsme měli oba dva syny,“ říká jedna z organizátorek petice Hana Šimečková. „Starší Václav byl ve třídě paní učitelky Peltanové od třetí do deváté třídy. A s prací paní učitelky jsme byli, stejně jako další rodiče, naprosto spokojeni. Je to vynikající učitelka i vychovatelka a většina dětí z třídy, do níž chodil náš syn, úspěšně pokračovala ve studiu na středních školách. Děti, které ona učila angličtinu, zvládají tento jazyk nadstandardně, což ovšem platí i v případě dalších předmětů. Paní učitelka Peltanová totiž vždy usilovala o to, aby děti z její třídy měly prvotřídní kantory, kteří je dokáží látku naučit.“


S výpovědí učitelky Peltanové H. Šimečková zásadně nesouhlasí. Dle vlastních slov netuší, proč má právě takový pedagog školu opustit. „Učitel, který byl minulý rok vyšetřován kvůli podezření z krádeží peněz dětí, ve škole paradoxně zůstává,“ kroutí nechápavě hlavou. „S ostatními rodiči jsme se proto rozhodli, že se za paní učitelku postavíme a na její podporu jsme sepsali petici. Vzhledem k akutnosti případu jsme podpisy pod petici museli posbírat ve velmi krátkém čase, od 5. do 14. května, ale i tak se pod ni podepsalo 163 lidí. Podotýkám však, že minimálně stejně tolik dalších lidí s jejím obsahem souhlasilo také, ale nepodepsalo ji. Byli to vesměs rodiče, kteří se prostě báli odvety ze strany vedení školy.“


Propouštění učitelů


školu nezachrání


Matka, která si nepřeje být jmenována, k tomu dodává: „Na petici by bývalo bylo podpisů ještě víc, jenže jeden podpisový arch se spoustou podpisů, umístěný v hradeckém marketu Albert, se bohužel ztratil.“ A pokračuje: „Jestliže ředitel Matlas vyhází nejlepší kantory, kdo bude naše děti učit? Tohle je hlavním důvodem, proč jsem do petice šla. Domnívám se, že už je na čase, aby tuto školu začal vést někdo jiný. Nic jiného školu nezachrání.“


„Propouštět učitele kvůli nedostatku dětí není řešení,“ navazuje matka dalšího školáka ze „čtyřky“ s tím, že vedení školy má systematicky pracovat na dobré úrovni školy, která dostatečný počet žáků zajistí. „Čtyřicetiprocentní úbytek dětí během deseti let je skutečnost, svědčící o tom, že management školy není příliš schopný. Smutné přitom je, že výborných učitelů je tam spousta. Zatím. Když jsem dceři oznámila, že její paní učitelka byla vyhozena, rozbrečela se a řekla, že se spolužačkami půjdou za panem ředitelem a poprosí ho, ať paní učitelku nevyhazuje.“


Důvod vyhazovu:


Funkce v ohrožení?


Podle Hany Šimečkové se ředitel Matlas ke své podřízené zachoval nesolidně. „Mám dojem,“ míní, „že se obával, aby ho tato schopná žena na jeho postu nenahradila. Což ona, pokud vím, v plánu neměla.“ A dodává: „Druhého syna Michala jsme na čtvrté základní škole nechávali jen proto, že ho učila paní učitelka Peltanová a další kvalitní kantorky, které úroveň školy zachraňují. Jenže pak Michala začal učit češtinu sám ředitel Matlas a bohužel musím konstatovat, že, jak se později ukázalo, byla to změna k horšímu. Jak z hlediska výuky, tak z hlediska chování třídy. V sedmičce jsme proto Michala přeložili na pátou základní školu, kde brzy vyšlo najevo, že má v tomto předmětu značné nedostatky. Museli jsme tudíž dokoupit učebnice a začít napravovat škody. Michala teď češtinu učí paní učitelka Sedlářová a on to díky ní a vlastní píli, jak se zdá, nakonec dotáhne na dvojku.“


Závěrem doplňme, že zmíněná rodičovská petice skončila i na stolech hradeckého místostarosty Bohumila Komínka (ČSSD) a vedoucí zdejšího odboru školství Jitky Čechové. A jak se úřad k petici postavil? Zeptali jsme se za vás…


- Svatopluk Doseděl -