01.02.2025
Peněz bude zapotřebí víc a města a obce mohou krvácet Spasí lokálku nový majitel? Gepard je prý...
01.02.2025
Hradecká společnost Fruko-Schulz patří mezi pět největších výrobců alkoholických nápojů v České...
01.02.2025
Jak to na Jindřichohradecku vypadá s nezaměstnaností? Co vše je v gesci úřadu práce? O jaké profese...
Publikováno: 01.02.2025
Jak to na Jindřichohradecku vypadá s nezaměstnaností? Co vše je v gesci úřadu práce? O jaké profese mají zaměstnavatelé zájem největší? Jak je to s rekvalifikacemi a sociální podporou? Ředitel pobočky Úřadu práce v Jindřichově Hradci Ing. Jan Záruba odpovídá a konstatuje: „V rámci republiky patříme mezi deset regionů s nejmenším počtem nezaměstnaných.“
Když se řekne úřad práce, lidem se vybaví instituce, která nezaměstnaným pomáhá se získáním zaměstnání. Záběr úřadu je ale širší, že?
J. Záruba: Ano. Čistě jako úřad práce jsme fungovali jen do roku 2004, kdy jsme převzali agendu státní sociální podpory, která se během času opravdu hodně rozšířila. Dnes tedy lidem pomáháme najít zaměstnání a po určitou dobu, kdy jsou bez příjmu, jim poskytujeme finanční podporu v nezaměstnanosti. Naší další, hojně využívanou činností jsou profesní rekvalifikace, včetně digitálního dovzdělání. Za evidovaného nezaměstnaného uchazeče o zaměstnání je možno uhradit náklady na kurz z prostředků úřadu práce, zájemce, který nezaměstnaný není, si musí necelou pětinu ceny kurzu zaplatit ze svého a zbytek opět může uhradit úřad práce. Vloni naše pobočka zaplatila za rekvalifikace přibližně deset milionů korun, což je částka nebývalá.
Můžete přiblížit agendu sociální podpory?
J. Záruba: Nepojistný systém dávek zahrnuje celou řadu sociálních dávek, které si člověk odvodem z příjmu nepředplácí a v případě potřeby mu je platí stát. Ať je zaměstnanec nebo živnostník. Státní sociální podpora zahrnuje rodičovské dovolené, přídavky na děti, příspěvky na bydlení, porodné, pohřebné, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvky na péči a mobilitu a také průkaz, jenž dokládá zdravotní postižení držitele a umožňuje mu požívání jistých, zákonem stanovených výhod. A pak je tu pomoc lidem v hmotné nouzi. Tato pomoc spočívá v doplatku na bydlení a v příspěvku na živobytí, tedy na jídlo a oblečení. Poslední dávkou je jednorázová okamžitá pomoc, která byla poskytována třeba po nedávných povodních.
Setkáváte se se zneužíváním dávek?
J. Záruba: Setkáváme, ale není to nijak dramatické. V případě, že pojmeme takové podezření, předáme věc policii, která následně vyšetří, jestli podezření bylo opodstatněné. Nejčastěji se jedná o zapření příjmů, zapření partnera, zapření přijetí výživného či o manipulaci s nájemní smlouvou. Ale jak říkám, že bychom každý měsíc řešili deset takových případů, to rozhodně ne.
Jaká je na Jindřichohradecku současná míra nezaměstnanosti?
J. Záruba: Aktuální míra nezaměstnanosti je 2,8 %, což je číslo velmi dobré. Musíme ovšem vzít v potaz, že jsme oblast s pravidelnou velkou sezónní nezaměstnaností a nezaměstnaných tudíž do jara trochu přibyde. Standardně se míra nezaměstnanosti pohybuje v rozmezí od 1,3 do 1,8 %, ale přes zimu tu může stoupnout až na 3,5 %. I toto číslo je však pořád příznivé. Jihočeský kraj má obecně nízkou nezaměstnanost a Jindřichohradecko patří v rámci republiky mezi deset regionů s nejmenším počtem nezaměstnaných.
Po jakých profesích je poptávka největší?
J. Záruba: Na regionálním trhu práce chybí technici, lékaři, zdravotnický personál či sociální pracovníci, ale poptáváni jsou i lidé méně kvalifikovaní, zejména do směnných provozů. Vytrvalý zájem je také o číšníky a kuchaře.
Při pohledu na vaši nabídku volných pracovních pozic se zdá, že v místní nemocnici chybí lékaři a zdravotní sestry snad na každém oddělení.
J. Záruba: Ono to tak je. A to i přesto, že Jihočeský kraj i město k nám lékaře motivačním programem doslova láká. A co se týče nedostatku zdravotnického personálu, může být problém v legislativě. Zdravotník je totiž osoba vysoce kvalifikovaná a pro získání kvalifikace mu absolvování střední školy obvykle nestačí. Vysoké nároky jsou na zdravotníky kladeny i z hlediska psychické a fyzické náročnosti. Velkou zátěž představuje i prakticky nepřetržitý pracovní režim. A poptávka je skutečně velká.
Nepřehání se to někdy i s požadavkem maturity? Mnozí lidé, kteří střední školu nemají, nedosáhnou ani na zaměstnání, jež by klidně zvládli. Na zaměstnání, kde stačí znalost práce na počítači, řidičák, zručnost, komunikativnost atp.
J. Záruba: Trh práce můžeme zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny. V jedné skupině jsou podmínky jasně stanoveny, vzdělání a kvalifikace jsou tu nezbytné. Ve skupině druhé je to volnější a vzdělání uchazeče nemusí být prioritou. Příklad… Majiteli truhlářství stačí, když to jeho zaměstnanec umí se dřevem a fakt, že neabsolvoval učiliště s maturitou, je pro něj nepodstatný. Ale velká truhlářská firma s certifikací už musí splňovat určité normy a její zaměstnanci musí být tudíž kvalifikovaní.
Řekl byste, že absolventi mají v hradeckém regionu dostatek možností uplatnění?
J. Záruba: Záleží na oboru. Jisté je, že firmy absolventy každoročně poptávají a v evidenci našeho úřadu jich moc nezůstává. Technicky zaměření absolventi s uplatněním problém určitě nemají.
Jak to dnes vypadá s tzv. schwarz systémem?
J. Záruba: Tato nepodporovaná forma zaměstnávání je stále praktikována a pozornosti inspektorů Státního úřadu inspekce práce neuniká. Prokazování „skrytých“ zaměstnanců bývá ale někdy problematické.
Skrytý zaměstnanec je takový, který má živnostenský list a tedy i IČO?
J. Záruba: Zjednodušeně řečeno.
Na okraji Hradce vyrostlo velké obchodní centrum, jež poskytlo zaměstnání značnému množství lidí, bezmála sto míst nabídl nový domov seniorů… Není na pracáku pusto?
J. Záruba: Není. Je to i tím, že s příchodem zimy ubývá sezónních prací a nezaměstnanost mírně stoupá. Ale o tom už jsem mluvil. S uvedenými subjekty spolupracujeme a v případě domova seniorů na hradecké Bobelovce jsme pomohli a stále pomáháme i formou zmíněných rekvalifikací. Do nového obchodního centra odešly z naší evidence nízké desítky uchazečů.
Schyluje se k výstavbě drůbežího masokombinátu na Jiráskově předměstí. Máte v této věci nějaké informace? Z hlediska trhu práce…
J. Záruba: Záležitost je pokud vím v přípravné fázi a my jsme s příslušným zaměstnavatelem ještě nejednali. Dle mých informací by tam mělo vzniknout asi dvě stě pracovních míst, a to jak pro dělnické profese, tak pro pracovníky v administrativě a střední management. Až věc dospěje dál, spolupráci určitě nabídneme. Podotýkám, že rekvalifikace lze zajistit v poměrně velkém předstihu.
Mnozí lidé jsou dnes frustrovaní z ekonomické nejistoty a není výjimečné, že někomu povolí nervy, on vybuchne a odnese to třeba úředník. Dochází k takovým vyhroceným situacím i na vaší pobočce?
J. Záruba: Konfliktní situace eliminujeme a zcela jistě je nevyvoláváme. Chápu, že pokud je někdo závislý na sociální dávce a z nějakého důvodu na ni ztratí nárok, může ho to vyvést z rovnováhy a emoce bouchnou. Občas se na nás tedy někdo rozzlobí, někdo je i vulgární, ale k vyhrožování nebo dokonce k fyzickému napadání de facto nedochází. Pokud ano, jedná se většinou o jedince pod vlivem alkoholu nebo drog. Lidé z regionu se chovají slušně a my se snažíme jim to oplácet.
- Svatopluk Doseděl -