Majitelku pejska nebavilo jeho venčení. Vykonávání potřeby v bytě jí ale vadilo.

01.03.2022

Reportáž o psí chovné stanici, kterou jsme otiskli v lednovém vydání, vyvolala zejména mezi...

[přečtěte si celý článek]


Veterinář: Bez potravy může pes vydržet týden, bez vody zhruba tři dny.

01.03.2022

O odborný názor na výše popsaný případ žízní utýraného psa jsme požádali veterinárního lékaře MVDr....

[přečtěte si celý článek]


Svinčík u břehu jindřišské pískárny

01.03.2022

Pískárna u vísky Jindřiš je lokalita, do níž často míří kroky lidí, toužících po pročištění hlavy...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Řežba hokejových klubů přitvrzuje. Rukojmím patové situace jsou děti.

Publikováno: 06.03.2015

Hukot kolem hradeckého dětského hokeje sílí a zdá se, že téma zastiňuje dokonce i ožehavé téma romských přistěhovalců (viz minulá dvě vydání). Jindřichův Hradec byl vždycky hokejovou baštou, z jejíhož lůna vzešla hezká řádka hokejových hvězd, a není tudíž divu, že Hradečáky jejich sport opravdu hodně zajímá. Zdejší mladý Spolek ledního hokeje Jindřichův Hradec (dále jen Střelci) sdružuje přes tři desítky u hokejového svazu neregistrovaných dětí, které ovšem bez registrace hrát nesmí. Řádně registrované děti, fungující pod KLH Vajgar (dále jen Vajgar), hrát sice mohou, jenže vzhledem k jejich odlivu ke Střelcům je jich zase málo. Klasická patová situace, jejíž podstatu lze shrnout do stručného konstatování: znesváření činovníci se neefektivně handrkují a děti jsou v tomto sporu naprosto tristním rukojmím. Působí to možná poněkud zmatečně, ve skutečnosti je to však velmi jednoduché.

Zásadní problém spočívá v přestupních tabulkách, jež dětem de facto znemožňují přestup do jiného hokejového klubu, tedy bezplatný přestup, pochopitelně. Dítě, které se jednou do nějakého hokejového klubu přihlásí, stává se klubovým majetkem a jeho případný přestup jinam rozhodně není záležitost laciná, jedná se o desítky tisíc korun, co musí zaplatit rodiče malého hokejisty, což se těmto pochopitelně ani trochu nezamlouvá. A není se zřejmě čemu divit. Ve městě vznikl nový hokejový klub Střelci, vedený organizačním týmem bývalého reprezentačního hokejisty Petra Šachla, ale jejich děti v něm bez předchozího vyplacení hrát nemohou. A to jednoho dopálí. Pro úplnost dodejme, že příčinami zájmu rodičů odvést děti jinam jsou údajně neutěšené poměry ve Vajgaru (konkrétně v oblasti mládežnického hokeje) a bídná transparentnost jeho hospodaření.

Přestupní tabulky se nelíbí ani ministru školství, který prohlásil, že pokud budou sportující děti předmětem byznysu, zasadí se o to, aby jeho ministerstvo v příštím roce přivřelo kohouty a na talentované sportovce nepustilo ani korunu dotací. Připomeňme, že ony přestupní tabulky používají už jen Češi a Slováci, zbytek Evropy totiž tuto záležitost dávno odstřelil do sféry zapomnění.

Střepiny se zařízly

do živého masíčka

Stejně jako v případě v úvodu zmíněných romských přistěhovalců i zde spustila lavinu reportáž, odvysílaná v televizi, tentokrát v pořadu Střepiny. Výkonný ředitel Vajgaru a člen výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) František Dvořák se zde totiž před okem skryté kamery vytasil s názorem, že Šachlova skupina je parta pitomců. Citujeme: „Tomáš Král (šéf ČSLH, pozn. red.) mi řekl dvakrát: Franto, mě už to trochu s..e, protože to začalo v Hradci. Tam ti pitomci si začali první. Teď mi volají různé časopisy, které ochraňují děti, jak je to možné, vy je terorizujete. Já už je posílám do zadku rovnou a říkám: Pánové, až budeme ve Švédsku, ve Finsku, tak si to říkejte. Tady jsme ale v Česku a na Slovensku a to je sakra rozdíl!“

Vedení ČSLH sdělilo následně formou tiskovky, že reportáž byla natočena tendenčně, Dvořákovy výroky že byly nahrány bez jeho vědomí a svaz že záležitost více komentovat nehodlá. František Dvořák, který od Střelců obdržel výzvu ke své rezignaci, věc taky příliš nepitval, ale nechal se slyšet, že odstoupení z postu v plánu rozhodně nemá. „Neřekl jsem nic, za co bych rezignovat měl,“ uvedl na portálu Aktuálně.cz a dodal: „Jestli tam nějaký podraz byl, tak to byl podraz ze strany televize Nova se skrytou kamerou. Neudělali jsme nic špatného, jen dodržujeme stanovy a řády.“

Platné stanovy a řády jsou zmíněny i v tiskové zprávě ČSLH, v níž hokejový svaz Střelce vyzývá k jejich dodržování, potažmo k ukončení poškozování hokeje. Svaz zde také odmítá tvrzení Střelců, že tabulkové odstupné je prostředek k obchodování s dětmi. Většina z osmi stovek tuzemských klubů prý k problematice tzv. výchovného zaujímá stanovisko úplně odlišné a na přestupech hráčů se zpravidla rozumně dohodne.

Hradečtí Střelci

tabulky odmítají

Jak už bylo řečeno, lidem kolem Petra Šachla jsou přestupní tabulky trnem v oku a dávají to také náležitě najevo. Když byli Střelci zakládáni, padl z jejich strany příslib transparentnosti účetnictví a také příslib neuznávání přestupních tabulek, jinak řečeno: mladí Střelci mohou odejít ke konkurenci a jejich rodiče to nebude stát ani korunu. A tyto přísliby jsou zřejmě důvodem toho, že z Vajgaru přešlo ke Střelcům na čtyřicet dětí. Hokej zde ale v plné míře hrát nesmějí. Vajgar jim odmítá vydat registrace a přes rodiče je lanaří zpět. Mnozí z nich prý ovšem prohlašují, že než tohle, tak to jejich děti s hokejem raději skončí.

„Situaci řešíme už rok,“ sdělil Aktuálně.cz Šachl. „Zatím marně. Každý den doufám, že se pan Král ozve a řekne, ať si o tom jdeme popovídat. V otevřeném dopisu jsme mu napsali, aby svolal schůzku u kulatého stolu, ale bohužel, žádnou odpověď jsme dosud nedostali.“

Náměstek ministra školství Petr Hulinský (ČSSD) řekl, že pokud jsou děti do patnácti let součástí byznysu, mohl by hokej i jiné sporty od roku 2016 přijít o dotace na talentovanou mládež. Připomeňme, že vloni získal hokejový svaz na talentované sportovce více než 25 milionů státních korun.

„S názorem pana Hulinského se ztotožňujeme,“ konstatuje Šachl. „Nechceme, aby ministerstvo dávalo peníze subjektům, které obchodují s dětmi.“ A dodává, že pokud svaz neumožní přestoupivším dětem opětovné hraní hokeje, bude jeho klub zvažovat použití soudní cesty.

Město: Chcete peníze?

Tak ke kulatému stolu!

„Mám dojem, že spor už se dostal ze strany Vajgaru na osobní úroveň,“ míní hradecký zastupitel a radní Jaroslav Beran (ČSSD), který je v tomto případě pověřen zastupováním města. „Je na svazu, jak bude přežitá pravidla řešit. Město, které oba zdejší hokejové subjekty podporuje tím, že za ně platí nájem ledové plochy, zvažuje, že přidělení těchto dotací, respektive grantů (od roku 2015) začne podmiňovat konstruktivním dialogem znesvářených stran. Chceme tak získat větší moc při řešení destruktivních situací jako je tato. Jednat o tom budeme na březnovém zasedání městských zastupitelů. Osobně se touto krizí zabývám od jejího vzniku v prosinci 2013 a po celou tu dobu je mým cílem dostat Vajgar a Střelce ke kulatému stolu, přimět je k jednání a vrátit děti zpátky na led. U Střelců problém nevidím, ti sjednané termíny schůzek vždy akceptovali. Vajgaru však ani jeden ze čtyř vloni navržených termínů nakonec nevyhovoval. Prý z důvodu náhlé časové zaneprázdněnosti vedoucích činitelů a později i z důvodů osobních.“

Jde ještě o sport

nebo už jen o prachy?

„Předpisy svazu ledního hokeje město ovlivňovat nemůže,“ říká Beran a pokračuje: „Většina zastupitelů se nicméně shoduje na tom, že vzhledem k tomu, že do výchovy dětských hokejistů dáváme hodně peněz, máme snad právo do věci se vmísit a pokusit se přispět k jejímu vyřešení. A domnívám se, že totéž lze říct o rodičích, kteří do sportování svých dětí rovněž nemálo investují.“

Placené přestupy dětských hráčů se Beranovi skutečně nezamlouvají. Pro ilustraci uvádí případ syna hokejisty Vladimíra Domina. „Chlapec, hrající dosud za Vajgar, odešel vloni studovat do Tábora, kde samozřejmě chtěl i hrát hokej. Jenže Vajgar bezplatné uvolnění jeho registrace odmítl. Nevyřešilo se ani hostování a tím mu byla znemožněna účast na mistrovských zápasech. Klukova cena je dnes kolem 80.000 korun. A tyto peníze by měli zaplatit rodiče na účet Vajgaru za to, že jejich syn přestoupí z Vajgaru do Tábora. Zdůrazňuji, že chlapcova dosavadní hokejová výchova byla téměř celá placena z městských dotací a z peněz jeho rodičů. Proč by teď měli platit znovu? Koneckonců, není přece vyloučena ani možnost, že se mládenec po studiích do mateřského klubu vrátí.“

Objektivně vzato je však třeba položit si otázku: Co když vedení Vajgaru mladého Domina pustí do Tábora zadarmo? Neporuší tím stanovy hokejového svazu? Neobviní je pak někdo, že svou benevolencí připravili klub o osmdesát tisíc? K tomu Jaroslav Beran říká jediné: „Ke změně by mělo dojít v první řadě na hokejovém svazu, jinde v Evropě se za přestup dětských hráčů neplatí. Tato změna však určitě nepřijde sama, vzejde jedině z jednání, vyvolaných subjekty jako jsou Střelci, Vajgar a další.“

Ondřej: Rodiče platí

Musí být informováni

Organizačním manažerem Střelců je bývalý extraligový hokejista Zdeněk Ondřej z J. Hradce, a ten zastává názor, že všichni, kdo řádně platí členské příspěvky (zde 8.000 Kč na hlavu ročně), by měli mít možnost účastnit se valných hromad klubu. Stejnou možnost by dle něj mělo mít i město, které na malých hokejistech také nešetří.

„Stanovy Vajgaru se neslučují s dobrými mravy,“ míní Ondřej. „Hradecký dětský hokej ovládá pět lidí, kteří jsou provázáni s akciovou společností, spravující zdejší hokej mužský. A protože dosud nebyla svolána valná hromada, nikdo z řadových členů (rodičů) neví, jak je s jejich penězi (na dětský hokej) nakládáno. A to jim vadí. Nikdo neříká, že rodiče mají klub řídit, ale informováni být musí. Proto také mnozí přešli ke Střelcům, pro něž je jednou z priorit transparentnost hospodaření. Problém je v tom, že kluci, kteří k nám přestoupí, mohou pouze trénovat a hrát přátelské zápasy, mistrovské zápasy hrát bez registrace nesmí. Už vloni v létě jsem podal několik návrhů jak ty dva celky spojit dohromady, ale druhá strana zájem neprojevila.“

Ztracené iluze?

Dle Ondřeje tu nastala klasická patová situace. Děti od Střelců nemají registrace a nemohou tudíž hrát mistrovská utkání, děti z Vajgaru registrace sice mají, ale nehrají, protože je jich málo (kvůli jejich odlivu ke Střelcům). Takže co z toho plyne? Kluci nehrají, leští si doma hokejky a v hlavách jim nejspíš zakořeňuje nezdravý názor, že úsilí, radost ze hry a fair-play nejsou v ledním hokeji zdaleka to nejdůležitější. Co na to asi hokejový svaz? Zasáhne? Zachrání, co se ještě zachránit dá?

„Ve Vajgaru nás neberou vážně,“ říká Ondřej. „Asi si myslí, že bez registrací hrát nebudeme, vrátíme se k nim a budeme přitom šoupat nohama. Za dané situace se ale nikdo vracet nechce. Rodiče se zkrátka rozhodli, že jejich děti budou trénovat, hrát přátelské zápasy a registraci, umožňující hrát mistrovská utkání, raději oželí.“

Efekt výzvy Vajgaru?

Trestní oznámení Střelců!

Zdeněk Ondřej konstatuje, že případ se nedávno dostal až na policii, a to hned dvakrát. Po rodiči podaném trestním oznámení, týkajícím se neprůhledného hospodaření Vajgaru, následovalo i trestní oznámení ze strany Střelců. „Oznámení jsme podali konkrétně na manažera mládeže Kohúta, který vloni v září rozeslal ostatním hokejovým klubům výzvu, aby s námi nehráli ani zápasy přátelské,“ krčí rameny Ondřej. „Prý jsme destrukční frakce, poškozující zájmy ledního hokeje. Případem se zabývá českobudějovická kriminálka.“

Kdo blokuje záchranu

konce sezony? Nikdo?

Vedení Střelců prý hledá způsob, jak děti dostat na led a zachránit jim alespoň konec sezony. Jako potenciálně spásná se jevila žádost o povolení hostování Střelců přes nesouhlas Vajgaru. Takové hostování by totiž hokejový svaz mohl povolit na základě faktu, že se Vajgar po odchodu pětatřiceti dětí musel z některých soutěží odhlásit. Podle Petra Šachla se však jednání podezřele protahují. „Na přelomu roku došlo údajně k vloupání do kanceláří Vajgaru,“ říká a chmurně uzavírá. „Pachatel tam prý poničil klubový znak a odcizil odtamtud finanční hotovost a námi zaslané hostovací lístky. Kopie těchto lístků sice máme, jenže ty svaz bohužel neuznává.“

- Svatopluk Doseděl -