07.12.2023
Třeboň – Po půlnoci ve středu 4. října bylo dosti rušno u vlakové zastávky v Dukelské ulici....
07.12.2023
Třeboň – Nalité děcko? Žádná velká sláva, ale stanou se i horší věci. V pátek 6. října přijali...
07.12.2023
Třeboň – Sedmdesátiletá paní, bytem v Mlýnské ulici, má historku pro vnoučata. V podvečer v pondělí...
Publikováno: 20.08.2021
Zastupitel Burian: Nová radnice většinou pouze
pokračuje v práci započaté vedením předchozím
Dlouholetý archeolog a nyní historik Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian (SNK ED) je zastupitelem Jindřichova Hradce přes osmnáct let. Během svého působení v zastupitelstvu zažil tři starosty, absolvoval řadu událostí spjatých s vedením města, včetně převratu na radnici v červnu 2020, a je jedním ze tří kontinuálně nejdéle pracujících hradeckých zastupitelů. Jak zpětně hodnotí loňskou letní událost, jež byla svého času označována jako puč či politické zemětřesení?
Ve stručné rekapitulaci výše připomínáme, že vloni 24. června byl starosta Stanislav Mrvka některými zastupiteli odvolán a s ním skončila i městská rada. Důvodem tohoto kroku měla být nutnost změny ve vedení města a impulsem byl rozkol v ČSSD, způsobený odchodem starosty Mrvky a radního Komínka do politického uskupení Změna 2020. (Podrobně Žurnál 7-8/2020)
Jak vzpomínáte na loňskou výměnu starosty a části radních s odstupem času?
V. Burian: Často přemýšlím, čeho tím vlastně kolegové chtěli dosáhnout. Když Stanislav Mrvka na podzim roku 2018 sestavoval koalici, zastupitel Jakub Rytíř (ANO) tvrdil, že mnozí občané již nechtějí ve vedení města Bohumila Komínka (tehdy ČSSD), jenže ten se po dohodě s koalicí (včetně členů ANO) nakonec přesto stal uvolněným radním, tedy jakýmsi neoficiálním místostarostou. Když později vzniklo politické uskupení Změna 2020 a Mrvka s Komínkem do něj z ČSSD přešli, lidé z opozice situaci využili, spojili se s nespokojenými členy tehdejší koalice a ve vedení města následně provedli tzv. demokratický převrat. Jak se ale ukazuje, nové vedení se bez Komínka, který vstoupil do opozice, mnohdy neobejde a nadále s ním spolupracuje. A on pro město dělá, co skutečně umí.
Můžete být konkrétní?
V. Burian: Určitě. Kdyby Komínek například nenavrhl navýšení dotace na dopravu o půl milionu korun a zastupitelstvo jeho návrh neodsouhlasilo, nejspíš teď chodíme po městě, a nejen po něm, pěšky. Obdobné to bylo v případě ceny pitné Bukovské vody či výhodnějšího úročení uložených finančních prostředků města. Komínek zkrátka čas od času tahá za nové vedení města horké kaštany z ohně. Co říkám, je dohledatelné na záznamech z jednání zastupitelstva. A stejně dobře pracuje pro občany i Stanislav Mrvka ve správní radě společnosti Teplospol. Proč tedy ten převrat? Ptám se. Nebylo důvodem ego některých zastupitelů, kteří byli v opozici nespokojeni a teď, když jsou na té „správné straně barikády“, spokojeni konečně jsou? Starostovi ani novým radním funkce vůbec nezávidím, ale myslím si, že ve většině důležitých projektů tito lidé pouze pokračují v práci započaté předchozím vedením města v čele se starostou Mrvkou a naší devítičlennou radou.
Na letošním květnovém zastupitelstvu jste byl aktivní diskutér…
V. Burian: Ano. V první řadě jsem se zajímal o dům číslo 62 v Nežárské ulici, který město koupilo od soukromého subjektu před více než rokem, tedy ještě pod vedením starosty Mrvky. (poslední informace Žurnál 4/2021) Tehdy totiž hrozilo, že by tu mohl vzniknout problém s tzv. nepřizpůsobivými nájemníky z celé republiky. Brzy po zakoupení domu se uvažovalo o tom, že by mohl být zrekonstruován za účelem vzniku městských bytů. Především mladí lidé nemají v Hradci kde bydlet a jejich odchod tam, kde byty jsou, je pro naše město nežádoucí. A dům v Nežárecké ulici je jedinečnou příležitostí. I kdyby měl být zbourán a na jeho místě vyrostl dům nový. Mně se však zdá, že vedení města naopak hledá důvody, proč se toho domu zbavit. Jak zaznělo v jedné starší reportáži hradecké televize: Město by na tom prý mělo něco trhnout. Ale proč? Proč jej prodávat? Byť s jakýmsi ziskem? Nebylo by lepší dům si ponechat a zrenovovat ho? Nebo místo něj postavit nový? S radním Kopřivou jsme se shodli na tom, že město tento dům pro cca dvacet rodin potřebuje. Problém prý spočívá především v parkování. Jenže stejnou potíž by přece řešil i majitel soukromý? A názor radního Chalupského, že dům postaví levněji soukromník, než město? Na městském úřadu je řada skutečných odborníků, kteří si to snad pohlídat dokáží. Mám z toho dojem, jako kdyby ten dům měl někdo přislíbený ke koupi. Proč jinak by se město bránilo vybudování přibližně dvaceti startovacích bytů?
A váš druhý příspěvek do diskuse?
V. Burian: Ten se týkal nového retardéru v křižovatce pod proboštským kostelem. (u 15. poledníku, pozn. red.) Nejsem technik a normy pro tento druh zpomalovacích prvků neznám, ovšem i coby laik pouhým okem poznám, že tady něco není úplně dobře. Kdo má auto na vyšším podvozku, retardér bez újmy přejede, ale co ten, kdo jezdí vozem nízkým? Vedení města jsem tedy upozornil, že v onom místě může někomu hrozit poškození spojleru vozu či olejové vany. Místostarosta Kadeřábek mi sice odpověděl, že k nápravě už došlo, ale já se domnívám, že tato náprava není dostatečná. Zda mám pravdu, nebo se mýlím, ukáže čas a názor řidičů.
Před rokem jste byl spolu s několika dalšími radními odvolán. Jak se současným vedením města spolupracujete coby zastupitel?
V. Burian: Když je třeba, jsem v kontaktu se starostou Mlčákem a naše jednání je vždy seriózní a vstřícné. Rovněž se všemi lidmi z vedení města vycházím a jednám slušně a korektně. Pouze plně využívám práva a povinnosti opozice a vyjadřuji svůj názor na věci, které se mi nezdají být ku prospěchu hradeckých občanů.
- Svatopluk Doseděl -