11.05.2021
Třeboň – V úterý 6. dubna se v Budějovické ulici objevili podomní prodejci s nabídkou údajně...
01.05.2021
K zemi má jít čtvrtina z nich a místní protestují Co ovlivnilo radnici? Kondice dřevin či...
01.05.2021
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i...
Publikováno: 01.05.2021
K zemi má jít čtvrtina z nich a místní protestují
Co ovlivnilo radnici? Kondice dřevin či dotace?
Revitalizaci hradeckého městského parku Husovy sady, která se mnohým lidem vždy jevila spíše jako nesmyslné plošné vykácení, se měsíčník Žurnál průběžně věnuje už roky. O tom, do jaké míry měly články a reportáže na vývoj akce vliv, by šlo jistě diskutovat, ale kácení v polovině Husových sadů nakonec ustalo a dál za Kostelní ulicí, směrem k soše Jana Husa, už nepokračovalo. Jenže jak se nyní ukazuje, Jindřichův Hradec není v regionu jediným městem, kde jsou stromy v ohrožení a kde místní lidé za jejich záchranu aktivně bojují. Letos se ve velkém začalo kácet ve Slavonicích. Tamní radnice se ohání špatným stavem stromů a několikamilionovou dotací na jejich „údržbu“ a místní aktivisté s dendrologem po boku tasí námitky a zoufale se snaží zachránit, co se zachránit ještě dá.
Kácení ve Slavonicích bylo zahájeno v lednu letošního roku, a kácet se začalo skutečně ve velkém. Z celkového počtu 1427 městských stromů se jejich vlastník rozhodl porazit 357, tedy čtvrtinu. A to aniž by o svém záměru občany předem informoval a záležitost s nimi zkonzultoval. Zástupci volné občanské iniciativy proti kácení přitom poukazují na skutečnost, že slavonické stromy nepatří radnici, nýbrž všem, a budoucnost dřevin by proto měla být řešena veřejně a nikoliv potajmu někde za oponou. A důvod kácení? Prý údajný špatný stav stromů a hlavně jakási dotace, tedy zase jenom staré dobré prachy.
Tiskovka: Masivní plošné
kácení? Zcela nepřijatelné!
Již zmíněná občanská iniciativa proti kácení neopominula sílu veřejného mínění a vyrukovala proto s tiskovou zprávou. Stojí v ní (redakčně upraveno): Slavonice jsou historické město a my jsme přesvědčeni o tom, že tak jako do něj patří staré renesanční domy, patří do něj i staré stromy. Město se má starat jak o své památky, tak o své prvky přírodní, včetně stromů. Fakt, že město získalo z operačního programu životního prostředí dotaci ve výši 9,3 milionu korun na obnovu zeleně (údržba, péče a výsadba), nemůže být přece důvodem vykácení vitálních starých stromů a jejich nahrazení stromky novými? A přesně tohle se teď děje! Na tuto skutečnost bylo město už při žádosti o dotaci upozorněno i administrátorem dotace z Agentury na ochranu přírody ČR, ale městští radní po jejím přidělení přesto rozhodli, že čtvrtinu městské zeleně vykácí a uvolní tak místo pro výsadbu zeleně nové. Přitom kondice většiny k poražení odsouzených stromů byla (je) dobrá. Stromy potřebovaly ošetřit, jistě, ale jejich pokácení nutné rozhodně nebylo. Staré stromy si i podle odborníků zaslouží fundovanou péči, aby tu mohly být co nejdéle pro generace příští. Navíc město o tomto záměru a jeho rozsahu své občany vůbec neinformovalo. Takovýto zásah je obrovská újma ekologická, urbanistická i estetická. Proto se také tolik lidí vyslovilo proti a proto město po zásahu příslušných orgánů kácení zastavilo. Bohužel pozdě. Nádherné dvousetleté javory u nádraží, část lipové aleje u potoka a další stromy už sem nikdo nevrátí. Ze stromů, jež měly padnout, stojí už jen březová alej a sakury na náměstí.
Pod pilou končí i stromy,
které odborník neoznačil
„Naši snahu o záchranu zbývajících stromů má podpořit petice, jejímž prostřednictvím dále informujeme veřejnost a radnici dáváme na vědomí, co si lidé, ať už místní, nebo ti, kteří Slavonice pravidelně navštěvují a mají je rádi, o takovém zásahu do podoby města, krajiny i ekosystému myslí,“ vysvětluje iniciátorka petice zubní lékařka Veronika Kovář Matejová a Martina Havlíčková z místního ekologického spolku Mařížský park navazuje: „Oslovili jsme nezávislého dendrologa a soudního znalce Miroslava Kohela, zadali mu vyhotovení posudku stavu stromů a spojili se i s dendrologem Pavlem Borusíkem, jenž tyto stromy posuzoval v roce 2016, a konfrontovali ho se situací. Překvapilo nás, že mnohé stromy, které teď město pokácelo nebo se je pokácet chystá, on tehdy ve své Inventarizaci ke kácení neoznačil. Proč se kácí stromy, jež odborník považuje za zdravé?“
Martina Havlíčková a Svatava Forbelská (ze spolku ARTiCLE) připravily nedávno happening na slavonickém náměstí, který byl spojen s oblékáním zde rostoucích ohrožených sakur do lékařských plášťů. Poselství podniku bylo jasné: Tyhle stromy nepotřebují porazit, potřebují jen správnou péči. „Uvědomme si, že když během vichřice popadají tři stovky stromů, mluví se o katastrofě,“ konstatuje Svatava Forbelská a trpce dodává: „A tady takovou katastrofu realizuje město svépomocí.“
Fránek, Trojan, Trojanová
Osobnosti roztrpčení netají
Za záchranu slavonických stromů se zasazuje i renomovaný brněnský architekt Zdeněk Fránek. Říká: „Rekultivace zeleně formou hromadné výsadby mladých stromků je vhodná pro mladá města a nově zakládané obytné zóny, nikoli však pro historické městské útvary, které musí být spojeny se zelení pokud možno podobného stáří a kvality. Jinými slovy… Čím starší město je, tím starší stromy v něm mají růst. Pětisetletí stromoví velikáni nejsou výjimkou u gotických hradů, třísetletí u barokních kostelů. Stromy kultivované řezáním na hlavu jsou nedílnou součástí architektury z dob historismu a secese. Nejde to vždy zachovat vcelku, ale skácet strom musí být až to poslední. A skácet strom zdravý musí být zločinem.“
Odpůrcem zdejšího kácení je i organizátor letního filmového festivalu Slavonice Fest režisér Ondřej Trojan, který má ve Slavonicích druhý domov. „Masivní kácení nebylo předem ani zpětně vysvětleno, natož podpořeno řadovému občanu srozumitelnou vizí či promyšlenou citlivou koncepcí,“ zlobí se umělec. „Chápeme, že péče o staré stromy je nákladnější než jejich vykácení a vysázení nových, ale dům ze 14. století přece taky nezbouráme jen proto, že je starý a někomu by mohl spadnout na hlavu. Opravíme ho! Aby nespadl a stál tu dál.“ A Barbara Trojanová manžela doplňuje: „Tenhle přístup si podle nás zaslouží i staré stromy ve Slavonicích, a proto se v boji za záchranu těch, co ještě stojí, angažujeme. O připravované revitalizaci se v místním zpravodaji psalo naposledy v březnu 2018 a poté až letos v lednu po prvních negativních reakcích na zahájené kácení. Mnozí lidé tudíž o plošném kácení čtvrtiny městských stromů neměli nejmenší tušení a občanská iniciativa proti němu vznikla, až když už bylo pro spoustu stromů pozdě. Od konce ledna se pokoušíme o neformální schůzku s vedením města, ale naše snahy zůstaly zatím bohužel bez odezvy. Z doslechu víme jen tolik, že začátkem dubna by se měla uskutečnit veřejná schůze zastupitelstva, na níž by mělo dojít i na téma aktuálního kácení.“
Instituce už věc řeší
Bude někomu horko?
„S kácením stromů se v rámci revitalizace městské zeleně samozřejmě počítalo, ale nemělo proběhnout takto plošně a takhle rychle,“ krčí rameny Svatava Forbelská. „Kácení mělo být rozvrženo dejme tomu do deseti let a ne porazit 357 stromů během dvou měsíců. Vedení města asi chtělo stromy co nejdřív vykácet, aby mohlo za dotační peníze začít vysazovat stromy nové. Jenže takové kácení je nepřípustné a navíc je v rozporu s podmínkami přidělení dotace. Pozoruhodné je i to, že o kácení rozhodli městští radní a zastupitelstvo se k této věci vůbec nevyjadřovalo. Na náš dotaz proč nám bylo odpovězeno, že takovýchto případů se týká jakási výjimka a zastupitelé se jimi tudíž zabývat nemusí. (Standardní postup je takový, že Rada města či obce něco navrhne a předloží to zastupitelstvu ke schválení, pozn. red.)
Závěrem dodejme, že popsaná peripetie už se dostala na stůl inspekce životního prostředí, na odbor životního prostředí místně příslušného Městského úřadu Dačice a také k Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky, jejíž vyjádření přinášíme v textu následujícím. A na šéfa odboru výstavby Městského úřadu Slavonice, který kácení podepsal, bylo prý podáno trestní oznámení. Osud stromů lidem prostě lhostejný není. Ani ve Slavonicích.
- Svatopluk Doseděl -