Odrbaný taxikář

08.06.2021

Třeboň – V pátek 21. dubna se na strážníky obrátil taxikář z Jindřichova Hradce s tím, že do...

[přečtěte si celý článek]


Obyvatelé Lomů řeší vojenskou střelnici.

01.06.2021

Ve vísce Lomy, která je místní částí Člunku, to vře. Důvodem toho varu je vojenská střelnice,...

[přečtěte si celý článek]


Zastupitelka Člunku Palová: Byli jsme příliš důvěřiví!

01.06.2021

V předchozím článku přinášíme shrnující informace o rozruchu kolem vojenské střelnice v Lomech u...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Spor kolem třeboňské Besedy: Truc koalice?

Publikováno: 06.10.2012

Nedávno zrekonstruované kulturní a společenské centrum Beseda v Třeboni je už nějaký čas uzavřeno. Kdo to nařídil? A proč? Je zakonzervování podniku opodstatněným činem, nebo se jedná s hloupý truc vládnoucí garnitury v čele se starostou Jiřím Houdkem? Opozice, rekrutující se převážně z řad ODS, v tom má celkem jasno. Své kritické názory pravidelně zveřejňuje na stránkách Třeboňských novin a servítky si přitom rozhodně nebere.
Připomeňme, že městská Beseda byla opravena v roce 2010, a to údajně po dvanácti letech pustnutí pod dohledem týmu starosty Jiřího Houdka (KDU-ČSL). Dle vize radnice (2006-2010), vedené starostou Janem Váňou (ODS), měla Beseda žít společenskými akcemi, jenže to se bohužel nestalo. Od letošního dubna je zde provozován pouze Dada Club Zdeňka Kaspera, ale jinak tu příslovečně chcípl pes. „Když po posledních volbách zahájila činnost Houdkova radnice, začal být provoz Besedy záměrně tlumen,“ konstatuje v rozhovoru Jan Váňa a dodává: „Je to truc, který má dokázat, že jsme neúčelně utratili 100 milionů městských korun. Malost a ubohost stávajícího vedení města mě moc mrzí.“

 


Pro úplnost… Co všechno Beseda zahrnuje?


J. Váňa: Do komplexu Besedy na Masarykově náměstí patří v podstatě i divadlo J. K. Tyla, kino Světozor a výstavní sál pod věží. Ale v části o níž je řeč je restaurace, vinárna, kavárna, společenský sál a rockový klub, který má v současné době pronajatý Zdeněk Kasper z Jindřichova Hradce.


Můžete historii Besedy stručně přiblížit?


J. Váňa: Před rokem 1990 provozoval Besedu podnik Restaurace a jídelny a po revoluci koupilo objekt město v čele se starostkou Libuší Kotilovou. Poté, co se k moci dostali lidovci, se v Besedě vystřídalo několik nájemců, kteří zařízení během několika let doslova zdevastovali. Když jsme Besedu v roce 2006 přebírali my (pravicová radnice, pozn. red.), byla již několik let uzavřená a ve stavu vpravdě dezolátním.


Rekonstrukce Besedy byla součástí vašeho tehdejšího volebního programu?


J. Váňa: Ano. V programu jsme měli rekonstrukci kasáren a Besedy. Na kasárna se nám podařilo získat dotaci, na Besedu ne. Opravili jsme ji tedy za peníze města, šlo bezmála o 100 milionů korun, ale podotýkám, že jsme tak učinili na základě souhlasu většiny zastupitelů města. S výsledkem rekonstrukce jsme mohli být spokojeni, bohužel však bylo příliš krátce před komunálními volbami a my nestihli dokázat, že je Beseda životaschopná. Pronájem Besedy jsme chtěli vyjednat už během její rekonstrukce, ale v tu dobu se žádný zájemce nenašel. Nakonec jsme tedy Besedu pronajali Bertiným lázním, které poté do poslední fáze rekonstrukce aktivně zasahovaly a mnohdy určovaly, kde má co být. Plánovali jsme, že Bertiny lázně budou Besedu provozovat dva roky, během nichž prokáží, že je podnik rentabilní a my jej pak znovu nabídneme ke standardnímu pronájmu. Beseda však zahájila těsně před volbami, přesně 21. srpna 2010, tedy prakticky po sezoně, a Bertiny lázně už ji naplno rozjet nedokázaly. A pak už nastoupila Houdkova radnice a začala činnost Besedy záměrně tlumit. Tohle říkám s plnou odpovědností.


Můžete být konkrétní?


J. Váňa: Jistě. Prvním krokem k utlumení podniku bylo zavření rockového klubu, jehož měsíční obrat činil až 250 tisíc korun. S jedním zaměstnancem! To byl fenomenální výsledek. A následně došlo k uzavření všeho. Rada města sice později rozhodla o pronajmutí zdejší restaurace a vinárny, ale i toto bylo poněkud ošemetné. Pronájem se totiž týkal hlavní sezony 2011 a nájemníkem byl někdejší zaměstnanec Bertiných lázní. Sezona je pochopitelně nejlukrativnější období a nájem byl přitom tuším asi dvacet tisíc korun měsíčně, což je směšná částka. Nájemce skončil ke konci roku 2011, ale s jakým hospodářským výsledkem, to už se asi nedozvíme. Dalším důkazem záměrného umrtvování Besedy je fakt, že ředitel Bertiných lázní Kolban ve sdělovacích prostředcích opakovaně uváděl naprosto nesmyslnou informaci, že Beseda prodělává pět milionů korun ročně a Bertiny lázně, že takovou ztrátu hradit nemohou. A ve stejnou dobu nabídlo město Besedu k pronájmu. Jenže kdo by si pronajal podnik, o němž se říká, že prodělává miliony? Nakonec bylo rozhodnuto, že město samo Besedu provozovat nebude a hledání nájemníka že je marné.


Co za utlumováním činnosti Besedy podle vás bylo?


J. Váňa: Byl za tím úspěch předchozí – tedy naší – radnice. Radnice nová nebyla schopna pokračovat v tom, co jsme započali, a tak se rozhodla raději to zašlapat. Je to truc, který má dokázat, že jsme neúčelně utratili 100 milionů městských korun. Pravda je ale taková, že jsme zachránili kulturní památku, která měla předpoklady vydělávat městu peníze. Starosta Houdek se vždy kasal, jak se stará o městský majetek, ale tím, jak se postaral o Besedu, všem ukázal, že to žádná sláva není.


V Besedě teď tedy funguje jen Dada Club?


J. Váňa: Ano. Pan Kasper tam ale ideální podmínky nemá. Celý objekt je zavřený a on v něm funguje jako izolovaná buňka. Dost lidí si možná ani neuvědomí, že uvnitř nějaký klub je a vůbec do Besedy nevstoupí.


Jaký z toho všeho máte osobní pocit?


J. Váňa: Špatný. Malost a ubohost stávajícího vedení města mě moc mrzí.


Konstruktivní dialog nepřichází v úvahu?


J. Váňa: Zkusili jsme to. Výsledkem byla červencová pracovní schůzka zastupitelů, na níž koalice vytrvale tvrdila, že Besedu se ziskem provozovat nelze. My jsme sice na místě prokázali, že to není pravda, ale k žádné dohodě nedošlo. V době uskutečnění zmíněné schůzky byl provozním vedoucím Besedy pan Ziegler z Bertiných lázní. A vedení radnice se z něj během poněkud diskutabilního výslechu snažilo vymámit vyjádření, že kapacita kuchyně Besedy není dostačující. Ale marně. Jediné, co z něj dostali, bylo konstatování, že kapacita kuchyně vyhovuje normám. (Přepis výslechu, otištěný v srpnovém vydání Třeboňských novin, přinášíme jinde, pozn. red.) A protože se starostovi nepodařilo z pana Zieglera vypáčit to, co chtěl, byl pan Ziegler zbaven všech svých funkcí a bylo mu nabídnuto místo číšníka.


V souvislosti s Besedou vznikla občanská petice. Jak to s ní vypadá?


J. Váňa: Tato petice běží od letošního května a zatím ji podepsaly stovky lidí. Z důvodu ochrany jejích signatářů jsme uvažovali o tom, že počet podepsaných necháme ověřit notářem, u něhož petiční archy i uložíme, a tak že předejdeme zveřejnění jmen signatářů. Nakonec jsme to ale zavrhli. Petice je občanská záležitost a její podepsání je věc osobní odvahy. Pokud se někdo bojí, ať ji nepodepisuje.


- Svatopluk Doseděl -