Místostarosta Komínek k hradeckým aktualitám.

01.02.2023

Rozhledna i úzkokolejka turistickému ruchu jednoznačně prospívají a Jindřichův Hradec turisty...

[přečtěte si celý článek]


Zámek vstává z popela!

01.02.2023

Zámek v Nové Včelnici, který je dominantou města, desítky let pustnul a centrum Včelnice rozhodně...

[přečtěte si celý článek]


Jakub Smolík exkluzivně pro Žurnál.

01.02.2023

„Ve své štěstí musíte věřit,“ říká Jakub Smolík (63). „Když budete pochybovat o tom, že se vám něco...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Starosta Bednárečku: Expertizu dendrologa určitě využijeme

Publikováno: 05.12.2018

O názor na výše popsanou záležitost jsme požádali i starostu Bednárečku Jindřicha Hemberu a na dané téma mu položili tři otázky. Jak vyplývá z jeho opovědí, s kompletním vykácením aleje u Bednárečku nesouhlasí a příslovečnou flintu do žita rozhodně nehází.

Dopravní policie navrhuje Správě a údržbě silnic vykácet z bezpečnostních důvodů alej podél silnice u Bednárečku, s čímž ale místní lidé nesouhlasí a proti plošnému kácení je i krajským odborem životního prostředí pověřený dendrolog. Ten koncem října sepsal zprávu, v níž doporučuje vykácet pouze dvacet suchých nebo nemocných stromů. Využije vedení obce tuto expertizu, coby argument proti kompletnímu vykácení?

J. Hembera: Odbornou expertizu krajského dendrologa využijeme coby argument proti plošnému vykácení zdejší aleje zcela určitě. V obci jsme se už domluvili, že stromy, které není nutno pokácet ze zdravotních důvodů, necháme stát. A podotýkám, že proti poražení stromů nemocných jsme neměli výhrady nikdy.

Údajně, když je obsah zprávy krajského dendrologa takový, jaký je, a obec plošné kácení také odmítá, Správa a údržba silnic kácet nesmí. Je to pravda?

J. Hembera: Ano. Pokud my nevydáme souhlasné rozhodnutí, Správa a údržba silnic kácet skutečně nesmí. Proti našemu zamítavému rozhodnutí se může pouze odvolat, ale jestliže tak učiní, my věc postoupíme na Krajský úřad v Českých Budějovicích, který to bude řešit dál.

Ještě se vás, coby laika, zeptám na potenciálně nebezpečné vybouleniny na asfaltovém povrchu vozovky. Kořeny stromů, které svým tlakem boule způsobily, jsou prý poměrně hluboko pod asfaltem a tím pádem by mělo stačit boule odfrézovat, kořeny vytlačenou zeminu odebrat a položit asfalt nový. Na delší čas by byl zase klid. Je podle vás tento postup reálný?

J. Hembera: Domnívám se, že ano. Pracuju v zemědělství a docela dost cestuju po regionech. A kupříkladu v kraji Vysočina se takto nekácí, tam se silnice poškozené kořenovým systémem stromů opravují. Na vlastní oči jsem viděl, jak byl kořeny zvednutý asfalt odfrézován, a boule byla tímto způsobem odstraněna. Funguje to.

- S. Doseděl -

 


Starosta Bednárečku: Expertizu dendrologa určitě využijeme - Klikněte pro zvětšení