Šetři si na rakev!

07.10.2020

J. Hradec – Policisté trestně stíhají muže, který se 28. září choval jako hotový rapl. Ženě, k níž...

[přečtěte si celý článek]


Starosta Jan Mlčák exkluzivně pro Žurnál.

01.10.2020

Jan Mlčák (62) je rodák z Jindřichova Hradce, a jak sám říká, se svým městem je spjat opravdu úzce....

[přečtěte si celý článek]


Šmírák u fontánek v městském parku?

01.10.2020

Své děti chráníme jako oko v hlavě, a když se v souvislosti s nimi děje něco, co vyhodnotíme jako...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Starosta Jan Mlčák exkluzivně pro Žurnál.

Publikováno: 01.10.2020

Jan Mlčák (62) je rodák z Jindřichova Hradce, a jak sám říká, se svým městem je spjat opravdu úzce. V letech 1992 až 2010 působil jako ředitel jindřichohradecké nemocnice a poté přesídlil na stejný post v nemocnici pelhřimovské, kde setrval až do svého zvolení starostou Jindřichova Hradce, tedy do června letošního roku. Čtyřiadvacet let navíc přednášel jako externí učitel na zdejší Fakultě managementu Vysoké školy ekonomické v Praze a ke svému titulu inženýr získal v roce 2004 i titul Master of Business Administration (MBA). V roce 2014 pak vstoupil do komunální politiky, a to v barvách politického uskupení Volba pro město (VPM), které se později změnilo ve stávající uskupení Patrioti JH. Čtyři roky byl opozičním městským zastupitelem a po volbách do zastupitelstev obcí v roce 2018 se stal i radním. Coby novopečený starosta říká: „Jindřichův Hradec je úžasné místo pro žití. Budu se snažit, aby se na tom faktu vůbec nic nezměnilo.“

Post ředitele pelhřimovské nemocnice jste po zvolení starostou zřejmě zcela opustil.

J. Mlčák: Jistě. Po mém zvolení do funkce starosty města jsem byl ve svém dosavadním zaměstnání uvolněn pro výkon funkce veřejné. Po ukončení veřejné funkce se na své původní místo budu moci vrátit. Tedy naprosto standardní model.

Starostou Jindřichova Hradce jste od konce letošního června. Jak jste se ve své funkci etabloval?

J. Mlčák: Nebudu zastírat, že změna je to pro mě veliká. Nemocnice má hodně kompaktní cíl, tedy léčbu pacientů, kdežto tady je agend výrazně víc. Troufám si však říct, že jsem se s nimi už seznámil, a to i díky mým novým spolupracovníkům, kteří mi s tím pomohli.

Váš předchůdce byl i jednatelem městské společnosti Služby města JH. Tuto funkci přebíráte také?

J. Mlčák: Ano. Stejně jako vedení městského krizového štábu.

Krizový štáb… Co podle vás můžeme čekat na podzim? Mám na mysli covid 19.

J. Mlčák: Zkušenosti se zdravotnictvím sice mám, ale i tak je to pro mě moc těžká otázka. Podle prognóz by se měl počet lidí s touto diagnózou s příchodem podzimu zvýšit. Pokud však budou nastavena smysluplná opatření a tato opatření budeme dodržovat, věřím, že podzim přežijeme ve zdraví. Tomu, že nás čeká pandemie, příliš nevěřím. Určitě nedoporučuji přehnané obavy, protože právě negativní myšlení člověka oslabuje. Naopak je lepší zachovat chladnou hlavu a klid.

Ve městě se v souvislosti s nedávnými změnami na radnici hovoří o převratu, ale vy tuto charakteristiku odmítáte. Můžete to okomentovat?

J. Mlčák: Jistě. O žádný převrat samozřejmě nešlo. Několik členů sociální demokracie vystoupilo ze strany, za kterou byli zvoleni do své funkce, a stali se členy strany jiné. Následkem tohoto jejich svobodného rozhodnutí ztratili podporu své bývalé strany, takže vyvstala nutnost koaličních jednání, z nichž vzešla nová rada města a nový starosta a obojí pak bylo většinou zastupitelstva odhlasováno.

Jindřichův Hradec má tedy nové vedení. S jakými změnami mohou občané počítat?

J. Mlčák: Hodláme vytvořit strategický plán, přesahující jedno volební období, tedy plán pětiletý, a obsahující zcela jasné cíle. Vzhledem k tomu, že stávající koalice má mandát jen na dva roky, předpokládám, že podstatné projekty stihneme pouze připravit. Realizovat je bude muset až koalice vzešlá z příštích komunálních voleb. A v tom dobrém, co nestihla dokončit koalice předchozí, budeme pochopitelně pokračovat.

Hovoří se o vrácení dopravního režimu na náměstí Míru do původního stavu, tedy opět náměstí zprůjezdnit. Je to skutečně v plánu?

J. Mlčák: Studii, která by tuto záležitost měla vyřešit, jsme prosadili už v minulé koalici. Měla by obsahovat návrh, jak by náměstí mělo vypadat, a návrh možností parkování na něm i v jeho dosahu.

Co zámecký pivovar?

J. Mlčák: V současné době je objekt zabezpečen, probíhají opravy jeho kleneb a je zahájeno jednání o možnostech využití. Až bude příslušná studie hotova, předložíme ji orgánům města k projednání. Naší základní vizí je obnovení pivovaru s moderní technologií, která nepotřebuje současné velké prostory. Tyto by se daly využít jako důstojné prostředí pro kulturní zázemí města.

Do objektu bývalé restaurace na sídlišti Pod Kasárny se má údajně přestěhovat městský archiv, který se dnes nachází v budově městského úřadu. Je to pravda?

J. Mlčák: Není to vyloučeno.

Znamená to, že bývalá restaurace už je v majetku města?

J. Mlčák: Ne. S jejím majitelem už jsem ale o prodeji jednal. Pokud bychom se dohodli a město tento objekt koupilo, bylo by jeho využití pro městský archiv jednou z možností. Víme, že obyvatelé sídliště rodinných domů Pod Kasárny mají obavy z toho, že z někdejší restaurace vznikne potenciálně problémový čtyřpodlažní bytový dům, a naše snahy směřují k tomu, aby tyto obavy pozbyly opodstatnění.

Předzahrádka restaurace KF Bar podnikatele Karla Franka na sídlišti Vajgar byla prý postavena za tichého souhlasu úředníků a bez stavebního povolení. Je to tak?

J. Mlčák: Vysvětlím. Majiteli zmíněného podniku bylo vybudování kryté předzahrádky povoleno, jenže on ji postavil jinak, než měl. Pergolu totiž napevno ukotvil k objektu, čímž se z předzahrádky stala stavba vyžadující stavební povolení. Majitel o vydání tohoto povolení požádal zpětně, Rada města záležitost projednala, ale zatím v této věci nerozhodla.

Místní občan Aleš Vyhnálek už asi deset let bojuje s hradeckým odborem výstavby. O svých problémech mluvil v červenci i s vámi. Co na tento vleklý případ říkáte? Pravdu pana Vyhnálka uznal i Ústavní soud…

J. Mlčák: Rozhodnutí Ústavního soudu jsem četl. Pan Vyhnálek je podle něj skutečně v právu, ovšem na druhou stranu je zde psáno, že rozhodnutí nemá sloužit jako precedens pro stavební úřady.

Pana Vyhnálka ale precedens zajímat nemusí, zajímá ho jeho konkrétní případ.

J. Mlčák: Jistě. A v tomto konkrétním případě uspěl.

Budete v této věci něco podnikat?

J. Mlčák: Odbor výstavby je instituce státní správy, nikoliv města. Ve věci rozhodování je suverénním subjektem. Panu Vyhnálkovi jsem nabídl řešení v podobě smíru.

Zpět ke změně ve vedení města. Jaký má nová koalice vztah s nově vzniklou opozicí?

J. Mlčák: Standardní. Osobně vnímám opozici jako nastavené zrcadlo. Kritika a podněty ze strany opozice mohou mnohdy posloužit k tomu, aby se některé věci pohnuly dál. Opozice je nezbytná, ale měla by být konstruktivní.

Blíží se krajské a senátní volby. Jaký je váš názor na opodstatněnost senátu?

J. Mlčák: Jednoznačně pozitivní. Senát je pojistka demokracie a v naší společnosti místo má. Ti, kdo jej považují za nadbytečný, často jen nemají dostatek informací.

Do senátu kandidují i lidé z Jindřichova Hradce. Pokud by někteří z nich uspěli, jaký by to mělo pro naše město praktický přínos?

J. Mlčák: Senátor je pro svůj region vždycky prospěšný, nebo by alespoň prospěšný být měl. Ze své pozice může ledaskde pomoci a může mnohé prosadit. Konkrétně vám teď odpovědět nedokážu, ale předpokládám, že volební úspěch hradeckého kandidáta by byl pro město a jeho občany přínosný.

Jste členem lokálního politického uskupení Patrioti JH. Jste patriot?

J. Mlčák: Zcela nepochybně. Jsem rodilý Hradečák a Jindřichův Hradec mám moc rád. Když se člověk podívá, jak město vypadá, co všechno se tady koná a děje, nemůže se mu tady nelíbit. Tvrdím, že Jindřichův Hradec je úžasné místo pro žití. A jako starosta se budu snažit, aby se na tom faktu vůbec nic nezměnilo.

- Svatopluk Doseděl -