Podnikatel Karel Frank hodnotí postup úředníků

01.02.2021

V minulém vydání Žurnálu došlo v rámci rozhovoru s hradeckým starostou Janem Mlčákem i na poměrně...

[přečtěte si celý článek]


Mluvčí Pavel Král za znepokojené obyvatele sídliště U Nádraží

01.02.2021

K situaci kolem plánované výstavby multifunkčního domu na hradeckém sídlišti U Nádraží (viz...

[přečtěte si celý článek]


Starosta Jiří Zimola bez servítků

01.02.2021

Po tři volební období stál v čele novobystřické radnice, byl jihočeským hejtmanem a měl nadosah i...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Starosta Jiří Zimola bez servítků

Publikováno: 01.02.2021

Po tři volební období stál v čele novobystřické radnice, byl jihočeským hejtmanem a měl nadosah i ministerský post. Když usoudil, že se směřování Sociální demokracie, jíž byl dlouholetým členem, s jeho vizemi a cíli rozchází, ukázal straně záda a založil partaj novou. Proč politické uskupení Změna 2020 v krajských a senátních volbách neuspělo? Jak hodnotí bojovou taktiku ČSSD? A co je pravdy na tom, že po návratu do lokální politiky „vykousal“ z funkce starostu Vladimíra Bláhu? Jiří Zimola, staronový první muž Nové Bystřice, odpovídá.

Starostou Nové Bystřice jste se stal poprvé v roce 1998 a tento post jste posléze obhájil v komunálních volbách v letech 2002 a 2006. V roce 2008, po vítězství ČSSD v krajských volbách, jste nahradil Jana Zahradníka (ODS) a stal se hejtmanem Jihočeského kraje. Tuto funkci jste opustil v roce 2017. Co bylo pak?

J. Zimola: Po odchodu z hejtmanství jsem přijal pracovní nabídku progresivní Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, přičemž domluva zněla, že se možná začnu připravovat na pedagogickou dráhu a budu publikovat odborné práce na téma problematiky regionu, která mi byla vždycky blízká. Vyvinulo se to ale jinak a já se vrátil domů do Nové Bystřice, kde jsem se roku 2018 stal opět městským zastupitelem a následně i místostarostou.

Svého času jste měl našlápnuto dokonce do vlády…

J. Zimola: V době, kdy jsem byl statutárním místopředsedou ČSSD a společně s Janem Hamáčkem jednal o koaliční vládě s hnutím ANO, bylo celkem jasné, že pokud bych se o nějaký ministerský post ucházel, s velkou pravděpodobností bych ho dostal. Já však chtěl pracovat především pro Sociální demokracii a na žádnou ministerskou pozici jsem si proto neukázal. Nakonec to paradoxně dopadlo tak, že jsem se se svou stranou rozloučil.

K tomu jsem se chtěl dostat. Členem ČSSD jste od roku 2000 a během následujících let jste zastával významné stranické funkce. V lednu 2020 jste ale vyrukoval se záměrem svou stranu opustit a brzy jste to také učinil. Tvrdil jste, že ČSSD potřebuje reformaci, která je však za stávajícího stavu nemožná a vy se nehodláte zpronevěřit svým vizím a cílům. Můžete to upřesnit?

J. Zimola: ČSSD už dávno není politickou stranou, která v lidech vzbuzuje důvěru. Ukázalo se to při posledních krajských volbách a nepochybně se to ukáže i napřesrok při volbách parlamentních. Sociální demokracie opustila své voliče a oni tudíž logicky začali opouštět ji. Když jsem na to tenkrát kriticky upozorňoval a ukazoval na některé své spolustraníky, jimž šlo hlavně o funkce a vlastní prospěch, narážel jsem bohužel hlavou do zdi. A jak známo, ta se hlavou prorazit nedá. Sociální demokracie měla pocit, že jí škodím, já byl přesvědčen o tom, že ona škodí sama sobě i lidem, a tak to skončilo, jak to skončilo. Rozchodem.

Ruku v ruce s tímto rozchodem vzniklo politické uskupení Změna 2020. Lze říct, že jste jeho zakladatelem?

J. Zimola: Určitě. Ještě když jsem byl jihočeským předsedou Sociální demokracie, snažil jsem se prosadit, abychom se v krajských volbách 2020 více otevřeli kandidátům nezávislým, tedy nestraníkům. Hlavně osobnostem či odborníkům ve svých oborech. A přišel jsem s nápadem jít do voleb pod názvem Změna 2020. S tou myšlenkou jsem však u většiny svých kolegů nepochodil a zajímavé bylo, že mi ji vyčetl i pardubický hejtman Martin Netolický s tím, že se chci schovat před značkou ČSSD. Zajímavé to bylo proto, že tento hejtman pak ve svém kraji kandidoval za podobné politické hnutí, jako byla mnou navrhovaná Změna 2020, a značce ČSSD se také vyhnul. Nebylo pochyb o tom, že v reálu jde o jediné – za každou cenu se mě zbavit. Čímž se dostáváme k mému rozchodu s ČSSD a založení Změny 2020.

V senátních a krajských volbách Změna 2020 neuspěla. Proč? Byla ještě příliš mladá a pro voliče řekněme záhadná?

J. Zimola: Ano. Naše kandidátka byla přitom velmi dobrá. Byli na ní i oblíbení starostové a skutečné osobnosti. Smůlou bylo, že jsme o sobě nemohli dát dostatečně vědět. Nesmírně důležitou osobní kampaň totiž pandemie znemožnila a prezentace se proto soustředila na billboardy a sociální sítě, což novému politickému subjektu nestačilo. Nemohli jsme lidem vysvětlit, proč jsme vznikli, jaké plány máme ani co pro ně chceme udělat. A neuspokojivé volební výsledky jsou toho důsledkem.

Lídrem Změny 2020 byl bývalý starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. Podepsal se na jeho neúspěchu fakt, že taky opustil ČSSD?

J. Zimola: Svým způsobem ano. Vysvětlím. Stanislav Mrvka nedopadl vůbec špatně. Hlasů získal hodně a za to, že jich nezískal ještě víc, může „poděkovat“ právě bývalým kolegům ze Sociální demokracie, kteří vytušili, že by coby starosta Jindřichova Hradce mohl ve volbách uspět, a proto jej v červnu prostřednictvím hradeckého zastupitelstva z funkce sesadili (Žurnál 7-8/2020, pozn. red.) a jeho pozici tím značně oslabili. Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce působí na kandidátce výrazně lépe než Stanislav Mrvka, důchodce, to je jasné. Při komunálních volbách je to trochu jiné, ale při volbách krajských a senátních, kdy voliči mnohé kandidáty v podstatě či dokonce vůbec neznají, je takový detail nesmírně důležitý.

Chcete říct, že jeho odvolání z funkce bylo součástí strategie předvolebního boje?

J. Zimola: Samozřejmě. Vedení Jindřichova Hradce ví, že to, co se v létě stalo, košer nebylo, dává od toho ruce pryč a zcela správně konstatuje, že to způsobila ČSSD. Konkrétně bývalá místostarostka Petra Blížilová nebo stávající místostarosta Miroslav Kadeřábek, oba dva kočírovaní tehdejší jihočeskou hejtmankou Ivanou Stráskou a tehdejším senátorem Milanem Štěchem. Všichni tihle lidé si nepřáli, aby na kandidátce Změny 2020 stálo Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce. To, k čemu v Hradci v červnu došlo, byl zcela jasný politický puč. A bohužel pro nás úspěšný.

Tenkrát se hovořilo o tom, že to byl Mrvkův trest za opuštění strany. Rozkaz hejtmanky Stráské prý zněl jasně: Když nebude v ČSSD, půjde do důchodu! Je to pravda?

J. Zimola: Ano. Ivana Stráská je pro mě obrovské zklamání. Roky nevykukovala z řady, byla hezky za větrem a já, coby hejtman a lídr kandidátky, vždycky všechno schytával. Když jsem pak v roce 2017 z naprosto pitoreskních důvodů z funkce odstoupil, nic jsem neprovedl a nic mi prokázáno nebylo, vytvořil jsem v Českých Budějovicích koalici, do jejíhož čela se postavila právě hejtmanka Stráská a tři následující roky ji vedla. A jak se potom zachovala? Prostě zklamání. Dopředu domluveným vstupem do koalice s ODS zradila ideály Sociální demokracie a tím, jak si nakonec počínala vůči Stanislavu Mrvkovi, moje zklamání zpečetila. V souvislosti s odvoláním starosty Mrvky však sehrál významnou roli i Milan Štěch, který se Mrvkova úspěchu bál a o jeho „sundání“ z postu starosty proto velice usiloval. Nakonec se nicméně ukázalo, že svou voličskou podporu přecenil a neuspěl taky. Jsem přesvědčen o tom, že být Mrvka během voleb starostou, do druhého kola senátních voleb by se dostal.

A výsledkem je pravicový senátor. Jaroslav Chalupský.

J. Zimola: Je to tak. Vůbec nic proti panu Chalupskému a jeho kvalitám nemám, ale senátorem se stal, jak se říká, z leknutí. Uspěl díky tomu, že proti němu stály výrazné levicové osobnosti, které se vzájemně vyautovaly. Štěch, Jandák a Mrvka. Plus jeden komunista na Pelhřimovsku. Kdyby byl ve hře silný pravičák, měl by Chalupský problém.

Vítězslav Jandák kandidoval za pravicové ANO…

J. Zimola: To je sice pravda, ale obecně je vnímán jako politik levicový. A co udělá pravicový volič? Dá hlas pravici, pochopitelně. A napravo nikdo jiný, než Chalupský, k dispozici nebyl. Vyautování levicových kandidátů bylo úplně zbytečné.

Do komunálních voleb zbývají zhruba dva roky. Předpokládám, že do nich půjdete.

J. Zimola: Jistě, komunální volby jsou prioritou. V regionu kope v našich barvách spousta schopných lidí, včetně populárních starostů, a já jsem si jist, že naše šance jsou velké. Změna 2020 funguje odspoda, shora nám není a nebude nařizováno nic. Věřím, že náš program bude zajímavý, srozumitelný a své sympatizanty si najde.

Teď už k Nové Bystřici… Staronovým starostou jste tu od kdy?

J. Zimola: Krátce. V roce 2018 jsem byl ještě coby sociální demokrat zvolen místostarostou, přičemž starostou se stal Vladimír Bláha. A pan Bláha už tehdy dopředu avizoval, že po dvou letech přenechá funkci starosty někomu jinému a odejde do zaslouženého důchodu. A jeho nástupcem jsem byl v prosinci 2020 zvolen já. Tedy vůbec žádná záhada, podpásovka ani převrat, jak občas slýchávám. Pana Bláhu jsem přemlouval, ať svůj mandát dokončí, a nabízel mu, že některé jeho povinnosti jakožto místostarosta převezmu, jenže on si za svým rozhodnutím stál. Směrem k různým konspirátorům říkám, že můj vztah s bývalým starostou je korektní a veskrze přátelský.

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. V čem je Nová Bystřice jiná, než když jste tu starostoval posledně, tedy v roce 2008?

J. Zimola: Dvakrát do jedné řeky skutečně nevstoupíš, o tom není pochyb, a Nová Bystřice je taky jiná, než byla v roce 2008. Je to i tím, že přišla nová generace, generace sebevědomá a minulostí nezatížená. Lidi už se nebojí promluvit a to je skvělé. Rozvoji města to každopádně prospívá. Radnice i městští zastupitelé se naučili lidem naslouchat a komunikovat s nimi. A je třeba v tomto pokračovat. Musíme se zajímat o to, co si našinci přejí. Obrovskou sílu vidím v sociálních sítích, mnohdy sice zatracovaných, avšak na druhou stranu o ledasčem často vypovídajících. Kritika mi nevadí. Je potřebná, ale nesmí být zlá, nýbrž konstruktivní. Současná Nová Bystřice je živá, moderní a věrna svému názvu nová. Nebál bych se použít pojem zdravě agresivní.

Co většího Novou Bystřici v blízké době čeká?

J. Zimola: Plány do budoucna máme, ale pandemie nás nemilosrdně tlačí ke střízlivému realizmu. Koronavirová krize a s ní ruku v ruce jdoucí daňový balíček se promítnou jak do státního rozpočtu, tak do rozpočtu měst a obcí. Pro nás to bude znamenat finanční propad o cca deset milionů korun, což je zhruba dvacet procent městského rozpočtu, a to není málo. Co se investic týče, budeme k tomuto faktu muset přihlédnout. Nová Bystřice naštěstí, jak za mě, tak za starosty Bláhy, hospodařila dobře a peníze na zásadní projekty proto má. V roce 2021 budeme realizovat například dlouho plánovanou rekonstrukci autobusového nádraží za třicet milionů korun. Bez dotace. Pro úplnost dodávám, že daňový balíček, tedy zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na dani na poplatníka, v tuto chvíli ještě schválen nebyl a ve hře jsou i nějaké rozpočtové kompenzace. Takže uvidíme.

Výběr daní bude menší každopádně. A příjmy do rozpočtů obcí taky.

J. Zimola: To jistě. Co si budeme povídat, ekonomika v moc dobré kondici není.

Mají se občané Nové Bystřice připravit na zvyšování poplatků?

J. Zimola: Nikoliv. Rezerva na městském účtu je solidní a zvyšování poplatků proto nutné nebude. Obrazně řečeno… Musíme se chovat opatrně, ale lampy večer zhasínat nebudeme.

Chápu, že moje další otázka by vydala na samostatný rozhovor, ale můžete okomentovat poněkud jankovité chování vlády? Myslím teď v krizi…

J. Zimola: Nechci být laciný kritik této vlády, situace je úplně nová a nesmírně složitá. Jak u nás, tak v ostatních zemích. Na tohle nebyl nikdo připraven, nikdo neví, co má dělat a výpady ze strany opozice proto přecházím s úsměvem. V kůži vlády bych být nechtěl. Kritizovat je velmi jednoduché, ale nabídnout řešení, to je jiná. Jedno však vládě vyčítám. Tu neskutečnou chaotičnost v rozhodování. Lidi si toho samozřejmě všímají a jejich důvěra kvapem vyprchává. Vláda se kvůli svým zmateným krokům stala směšnou. Lidi už ani nebrečí. Oni už se smějí. A to je tristní. Nikdo už pořádně neví, co smí a nesmí, co platí a neplatí, co si může koupit a co ne… Je to chaos. Směšný chaos.

Nová Bystřice vyšla živnostníkům v krizi vstříc?

J. Zimola: Lidem, podnikajícím v městských objektech, jsme odpustili nájemné, jiné možnosti nemáme. Soukromé subjekty z veřejných peněz financovat nelze, to je jasné.

Tento rozhovor vyjde začátkem ledna. Jak pohlížíte do roku 2021?

J. Zimola: Jsem životní optimista. Svět prochází těžkou zkouškou, ale já se domnívám, že se brzy dočkáme návratu k normálu. Věřím ve vakcínu, která už existuje a začíná se aplikovat, věřím v proočkování. Začít je třeba u seniorů, u lidí nemocných a u lidí, kteří se pohybují v první linii. Je třeba přestat se zabývat konspiračními teoriemi o tom, jak jsou vakcíny škodlivé a co nám je jejich prostřednictvím implantováno do těla, a začít uvažovat realisticky. Očkování určitě nějaká rizika má, ale musíme si uvědomit, že v minulosti už se spoustou smrtelných nemocí zdárně zametlo. Téhle nové nemoci se nezbavíme, bude tady pořád, stejně jako třeba chřipka nebo žloutenka, a my se s ní musíme naučit bojovat a žít. Nikdo nechce trávit celé dny v roušce, nikdo nechce řešit, jestli může do obchodu nebo do posilovny, nikdo nechce být omezován na své osobní svobodě. Obecně nejsem příznivcem očkování, ale vidím to tak, že nic jiného nás před tímto virem nezachrání. Otázka zněla, jak se dívám do roku 2021, a já odpovídám: Nepodléhat panice. Vše se jistě v dobré obrátí.

- Svatopluk Doseděl -