08.04.2021
J. Hradec – Večer 15. března nevěřili hradečtí policisté vlastním očím. Řidič nákladního automobilu...
08.04.2021
Třeboň – V pátek 26. února odpoledne řešili strážníci jednadvacetiletého zloděje z Českých...
08.04.2021
Třeboň – Ve středu 17. února na hřišti v Přemyslově ulici trefil 15letý chlapec míčem místo branky...
Publikováno: 05.03.2012
V čele Nové Včelnice stojí nový muž – Ing. Karel Dvořák (STAN). Jeho jmenování předcházela poměrně ostrá diskuze, jejímž výsledkem bylo odvolání starosty Jaroslava Hřebíka (SNK) a tajemnice městského úřadu Vilmy Szutové. Těmto dvěma bylo zastupiteli města vytčeno zejména to, že řadu zásadních věcí dlouhodobě rozhodovali sami a zastupitelé v roli loutek že jen dodatečně schvalovali projekty již dávno zrealizované. Starosta Dvořák k tomu říká: „Takový postup je nepřijatelný.“
Politické neshody v Nové Včelnici vyvrcholily 28. listopadu loňského roku odvoláním starosty Jaroslava Hřebíka. Takové odvolání jistě není běžné…
K. Dvořák: Není. V tomto případě mu předcházela celá řada událostí, které se nám zastupitelům dlouhodobě nelíbily. Na zasedání 4. listopadu jsme starostu vyzvali k rezignaci s tím, že pokud nerezignuje sám, bude odvolán. Což se nakonec stalo.
Důvodem odvolání bylo zpackané financování rekonstrukce fotbalového hřiště?
K. Dvořák: To byla spíše poslední kapka. Problém byl především ve špatném informování zastupitelů. Mám na mysli například rekonstrukci podniku Na Nechybě, kde mělo vzniknout včelařské muzeum, nebo personální audit za 85.000 korun.
V čem problém s auditem spočíval?
K. Dvořák: V tom, že jeho cena byla rozdělena do více, maximálně dvacetitisícových částek, o jejichž zaplacení mohl rozhodnout sám starosta, bez souhlasu zastupitelů. Takových případů tu bylo víc.
A s rekonstrukcí podniku Na Nechybě bylo špatně co?
K. Dvořák: Vypracování projektu této akce stálo asi 470.000 korun a problém byl v tom, že v rozporu se smlouvou byla tato částka zaplacena hned po dodání projektu. Přitom dle smlouvy měl být projekt zaplacen až po vydání stavebního povolení a nabytí jeho právní moci. Nehledě na to, že ve zmíněné smlouvě bylo uvedeno, že splatnost faktury bude devadesát dní. Když předčasné zaplacení vyšlo najevo, byla paní tajemnice Szutová vyzvána k zjednání nápravy, ale ona místo toho, aby požádala o vrácení celé částky, požádala jen o vrácení 200.000 korun. Nechápu to.
Dle vašich slov bylo na úřadě nesrovnalostí víc. Zastupitelé o nich opravdu nevěděli? Nebo o nich věděli a mlčeli? A neřekli si nakonec, že už je toho moc a je třeba na někoho to hodit?
K. Dvořák: Zastupitelé, mezi nimiž jsem byl i já, o spoustě věcí opravdu nevěděli. Postupně jsme ale začínali tušit, že něco není v pořádku. Co jsme si asi měli myslet, když jsme schvalovali záměr, který už byl realizován? Pan starosta zjevně o ledasčem rozhodoval sám a my mu to jen dodatečně schválili. Ale nikdo na nikoho nic neházel. Může se zdát, že všechna vina padá na hlavu bývalého starosty, jenže se musíte zeptat, kdo mu všechny ty problematické věci připravil a předložil.
Kdo mu je předložil? Tajemnice Szutová?
K. Dvořák: To jste řekl vy. Paní Szutová, bývalá starostka Deštné, byla každopádně zvyklá na určitý způsob rozhodování a nepochopila, že v Nové Včelnici má být „jen“ starostovi podřízenou úřednicí.
Jaroslav Hřebík a Vilma Szutová mají nárok na odstupné. Je to tak?
K. Dvořák: Ano. Pokud starosta přestane vykonávat funkci v průběhu volebního období, náleží mu tři měsíční platy. S paní tajemnicí jsme uzavřeli dohodu o ukončení pracovního poměru a její odstupné činí čtyři měsíční platy.
O kolik peněz se jedná?
K. Dvořák: Celkem jde o 350.000 korun.
Bude to pro město velká finanční zátěž?
K. Dvořák: Bude. A poměrně velká. Už jenom to, že musíme sáhnout do finančních rezerv, je nepříjemné.
Město vždy solidně přispívalo na tělovýchovu. Nezmění se to teď?
K. Dvořák: Domnívám se, že Tělovýchovné jednoty Nová Včelnice se současná situace nedotkne.
Vraťme se ještě k rekonstrukci fotbalového hřiště…
K. Dvořák: Tělovýchovná jednota Nová Včelnice, která dotaci na rekonstrukci vyřizovala, měla přislíbeno až 500.000 korun, ale nakonec získala jen polovinu této částky. Druhá polovina, tedy 250.000 korun, byla přenesena na město. Pan starosta toto zřejmě se sportovci konzultoval, ale zastupitelům to řádně netlumočil. Ve finále měli zastupitelé schválit příspěvek na opravu travního povrchu hřiště ve výši asi 650.000 korun, ale dozvěděli se to teprve v den, kdy se mělo usnesení schvalovat. Zastupitelé přišli na zasedání a tam zjistili, že práce na rekonstrukci hřiště už byly započaty, že shrnutý trávník už do původního stavu uvést nejde, že už se to musí dodělat a oni, že to zkrátka musí posvětit. Takový postup je nepřijatelný.
Lze říci, že bývalý starosta a tajemnice způsobili městu škodu?
K. Dvořák: Škoda byla zřejmě napáchána již zmíněným neoprávněným proplacením faktury za zpracování projektu rekonstrukce podniku Na Nechybě.
Tajemnice Szutová byla zaměstnanec úřadu. Bude na ní město úhradu škody vymáhat?
K. Dvořák: Pokud nám to zákon umožní, pak ano. Paní tajemnice podepisovala to, co se netýkalo řízení úřadu, tedy něco, co bylo mimo její kompetenci.
Na závěr ještě k jinému tématu. Městská policie stojí město cca 700.000 korun ročně. Je to tak?
K. Dvořák: Je to tak. Zatím jsou tu dva strážníci, ale na posledním zasedání zastupitelstva jsme rozhodli, že jedno místo strážníka od 1. dubna zrušíme.
Jeden strážník… Má to vůbec nějaký smysl?
K. Dvořák: Nemůžeme pochopitelně chtít, aby jeden strážník nahrazoval plnohodnotnou městskou policii. Dle mého názoru ji ale nenahradí ani strážníci dva. Jestliže půl dne slouží jeden a půl dne druhý, je to v podstatě to samé. A na větší počet strážníků město peníze nemá. Náš strážník bude tedy řešit černé skládky, pobíhající psy, nepořádek kolem kontejnerů atp. K závažnějším případům budeme volat státní policii z Jindřichova Hradce.
- Svatopluk Doseděl -