07.02.2024
Třeboň – Štědrý den může začít tak nějak všelijak. Po svém to pojal 47letý muž z Třeboně, jehož...
01.02.2024
Máme tu nový rok a jistě od něj lze očekávat další várku překotných událostí. Pozitivních i těch,...
01.02.2024
Přibývá lidí s úzkostnými stavy? Z čeho mají lidi deprese a jaká léčba zabírá? „Řešit depresi...
Publikováno: 01.03.2022
Pískárna u vísky Jindřiš je lokalita, do níž často míří kroky lidí, toužících po pročištění hlavy v příměstské přírodě. Z Hradce je to sem příjemná procházka, je tady hezky a je tu klid. V létě se na pískárnu chodíme koupat, po zbytek roku se zde jen luftujeme. S pejskem nebo jen tak. A jsme rádi, že takové místo v blízkosti města existuje. Jenže, takhle na to bohužel nepohlíží každý. Někteří evidentně žijí v iluzi, že přírodní zákoutí jsou určena i k odkládání nepotřebné veteše a odpadu. Hysterický boj za zdraví planety, mnohdy přecházející v tzv. ekoterorismus, to pravé ořechové nebude, ovšem bezohledná výroba svinčíku je zcela jistě odsouzeníhodná.
„Když mám chvilku, jdu se projít na jindřišskou pískárnu,“ sdělil redakci Žurnálu čtenář, který zareagoval na naši stabilní výzvu k oznámení nepatřičností. „Je mi jasné, že někteří lidi se v přírodě chovají jako prasata, ale to, na co jsem kápnul na pískárně u Jindřiše, mě opravdu nepříjemně překvapilo.“
Ten objev učinil náš čtenář v přesně neurčené době o víkendu před 10. lednem. „Tu hromadu bordelu tam někdo musel vyklopit z korby nákladní dodávky, v rukách to určitě nepřinesl,“ míní a pokračuje: „Evidentně se jedná o odpad ze stavby, respektive z rekonstrukce. Jsou tam dvě staré záchodové mísy, kusy zednické sítě, obaly od montážní pěny atp. Myslím, že to z jednoho baráku nebude.“ Náš zdroj se pozastavuje nad tím, proč někdo likvidaci stavebního odpadu řeší tímto způsobem. „Kontejnery i sběrný dvůr jsou zdarma a důvod k zaneřádění přírody tudíž opravdu nevidím. Nelíbí se mi to.“
Pokud se pachatele nepravosti odhalit nepodaří, což je vcelku pravděpodobné, padne úklid svinčíku na bedra majitele postiženého pozemku. Jedná se totiž o tzv. černou skládku, a ta zlikvidována být musí.
Starostka: Nelegální skládka
je problém majitele pozemku
Hana Hošková, starostka Rodvínova, pod nějž Jindřiš administrativně spadá, konstatuje, že o této nepříjemnosti žádné informace nemá. „Pozemky kolem pískárny nejsou v majetku obce, patří soukromým majitelům,“ říká a pokračuje: „Pokud na pozemku vznikne černá skládka, je její likvidace povinností majitele pozemku. Na našem pozemku se černá skládka občas objevuje v lesích u silnice mezi Jindřiší a Blažejovem. Vždy se jedná o stavební suť a podobný materiál. Skládka se objevuje pokaždé na jiném místě a o její odstranění se musíme postarat my. Dopadnout pachatele při činu je v podstatě nemožné. Řešili jsme to i s policií, ale efekt to bohužel nepřineslo. To by v té hromadě musel pachatel nechat něco, podle čeho by šel identifikovat.“
Odbor životního prostředí:
Černé skládky řešíme často
K tématu se vyjádřila i vedoucí hradeckého odboru životního prostředí Ivana Nováková: „Když se o takovém případu dozvíme, vyzveme majitele pozemku, aby nepořádek odstranil a pozemek dal do pořádku. Pokud tak neučiní, můžeme ho pokutovat. Kdybychom ze složeného odpadu zjistili, kdo ho na pozemek vyvezl, budeme samozřejmě kontaktovat jeho. S černými skládkami se setkáváme poměrně často. Je to zarážející. Snad v každé obci dnes funguje sběrný dvůr. Nevím, proč člověk naložený odpad neodveze na místo k tomu určené a místo toho zaneřádí přírodu nebo něčí pozemek.“
Se závěrečnými slovy vedoucí odboru životního prostředí lze zajisté souhlasit, ale buďme realisté. Někteří lidé se budou takhle ničemně chovat dál, a jestliže je při vyrábění svinčíku někdo nechytí za ruku, postihu se bohužel zhusta vyhnou.
- Svatopluk Doseděl -