Nové obchodní centrum dostalo od kraje zelenou! Hradecký radní Chalupský se vyjadřuje.

05.12.2020

O záměru developerské společnosti De Linea z Ústí nad Labem vybudovat při výpadovce z Jindřichova...

[přečtěte si celý článek]


Příjezdová cesta do osady Pomezí autům místních lidí moc nesvědčí.

05.12.2020

Poněkud zastrčená osada Pomezí, která se krčí pod malebnou zříceninou hradu Landštejn, je hotovým...

[přečtěte si celý článek]


Ivan Vyskočil exkluzivně pro Žurnál

05.12.2020

„Se všemi svými ženami a dokonce i s dávnými milenkami mám velmi dobrý vztah,“ konstatuje s...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Trable v hradeckém bazénu!

Publikováno: 06.05.2011

Vyrážky, vyžrané plavky i zelený melír
Radní Nejedlý sanitární pátky odsuzuje

Zmodernizovaný krytý bazén, který v Jindřichově Hradci provozuje městská společnost Sportrelax JH, byl uveden do provozu v polovině podzimu roku 2009. A už v tu dobu byla stavba mnohými označována jako bazén Potěmkinův, tedy jako zařízení s řadou skrytých vad a zádrhelů, což však odmítalo jak vedení bazénu, tak vedení města. Připomeňme, že celkový rozpočet rekonstrukce činil 177.668.647 korun. 60 milionů korun z toho zamázla sice dotace od Evropské unie, ale většina peněz, tedy takřka 118 milionů, šla na akci z rozpočtu města. A jak se nyní ukazuje, bazén má nepříjemné trable pořád.

 


Již na podzim 2009 se hovořilo o tom, že zásadní problém má spočívat v kolidování nové technologie a obsluhujícího personálu, zvyklého na obsluhu technologie původní. Člověk, který se o fungování bazénu dlouhodobě zajímá, nám tehdy sdělil, že 10. listopadu 2009 muselo být z bazénu doslova evakuováno pět dětí, které zde trénovaly. „Něco tam bylo špatně. Děti nemohly dýchat, kašlaly, měly červené oči a zduřelé plíce,“ uvedl muž, jehož se tento případ osobně týkal. „Na bazénu zřejmě čekali nějakou hygienickou kontrolu a nasypali proto do vody víc chlóru než bylo zdrávo. A děti to odskákaly.“ Ředitel Sportrelaxu JH Ing. Zdeněk Turyna k tomu tenkrát uvedl: „O žádné evakuaci nevím. Vím pouze o stížnosti zákazníka. V provozním deníku plaveckého bazénu není zmínka o zvýšené hladině chloru zanesena.“ To bylo na podzim roku 2009. Teď tu máme jaro 2011, ale jak se zdá potíže v bazénu pokračují. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že bazén je nyní od každého pátečního odpoledne do sobotního dopoledne (tedy v mimořádně exponovanou dobu) uzavřen a čištěn.


Radní Nejedlý: Selhává


technologie, nebo lidé?


Mezi ty, koho současná situace dopaluje je i hradecký radní Ing. Josef Nejedlý (SZaNK)


Říká: „Bazén se přece nestavěl s tím, že bude jeden den v týdnu zavřený? Zdejší technologie musí zvládnout celotýdenní provoz! A jak to vypadá ve skutečnosti? Od pátku odpoledne do sobotního dopoledne je tu zavřeno! Proč se kompletně mění voda v relaxačních bazénech? Prý jsou špinavé, ale jak je to možné? Není v technologii nějaké pochybení? Proč zařízení filtraci vody nezvládá? Tohle nemůže být stabilní stav. Je nám sice tvrzeno, že sanitární den je v takovýchto bazénech běžný, ale já mám opačný názor. Zavírat bazén v takto frekventované době, to normální není a mně se to nelíbí. Tenhle problém je třeba otevřít.“


Ing. Nejedlý také zvažuje, zda chyba náhodou nespočívá v nekompetentnosti personálu bazénu vedeného Petrem Cihlou. „Argumentování tím, že lidi jsou neukáznění a před vstupem do vody se nesprchují, se mi jeví jako pustá výmluva. Tohle se přece děje ve všech bazénech,“ krčí rameny radní Nejedlý a uzavírá: „Je nutné to napravit. Bazén musí fungovat sedm dní v týdnu. Hledat optimální den pro sanitární den není řešení.“


Zčernalé šperky


a svěže zelený přeliv


„Moje známá, která nechce být jmenována, se v hradeckém bazénu nedávno osypala. Svědivou vyrážku měla na obličeji, na krku i na rukou,“ líčí zdejší Dagmar Krupicová a pokračuje: „Vypadalo to jako kopřivka a rozlézalo se to. Řekla, že byla s malým synovcem v bazénu a tohle že je zřejmě důsledek. Stejnou vyrážku měl i ten chlapeček. Známá nakonec skončila u obvodního lékaře, který jí prý sdělil, že není první, kdo má z bazénu tuhle vyrážku a předepsal jí antibiotickou mast, takže to asi nebyla žádná legrace. Taky mi řekla, že letos v lednu byli v bazénu lidi, jimž zčernaly zlaté a stříbrné šperky. Tito lidé to ale údajně nenechali jen tak a vyžádali si zkoušku vody, která prokázala vysokou koncentraci chlóru. Byla k tomu dokonce přivolána i policie. Mojí dceři se stalo totéž vloni na podzim. Všechno stříbro jí v hradeckém bazénu úplně zčernalo. V bazénu je zkrátka něco špatně.“


A jak D. Krupicová okomentovala argumentaci vedení bazénu, spočívající v tom, že za vše mohou nezodpovědní lidé, kteří se před vstupem do vody řádně nesprchují? „To jsou jenom řeči,“ kroutí žena hlavou. „Nikdo snad nemůže být tak špinavý, aby to čisticí technologie nezvládla, aniž by se lidi z chlóru osypali.“ A uzavírá: „Z hradeckého bazénu jsem měla zdravotní potíže, ale od doby, co jezdím do lázeňského bazénu v Třeboni nebo do bazénu v Gmündu, žádné problémy nemám. Náhoda?“


„Lékař mi skutečně řekl, že tyto potíže má víc lidí,“ konstatuje žena, o níž hovoří Dagmar Krupicová, a upřesňuje, že její nepříjemnost se přihodila letos v únoru. „Dostala jsem antibiotickou mast a prášky proti alergii.“


Dagmar Krupicová má však v rukávu ještě jeden příběh, tentokrát s nádechem kuriozity. „Vrstevnice mojí dcery měla na hlavě světlý melír, a když se v hradeckém bazénu potopila do vody, vlasy jí zezelenaly. Tohle se, pokud vím, stane ve chvíli, kdy je ve vodě příliš mnoho chlóru. Do vody vleze blondýna, z vody jde vodník.“


Šťára v bazénu


Výše uvedenou informaci, že bazén kontrolovala letos v lednu policie, potvrzuje tisková mluvčí hradeckých policistů Hana Millerová: „Dne 1. ledna 2011 nás kontaktoval muž, jenž požadoval prošetření situace v hradeckém bazénu, konkrétně vody v něm. Ta totiž měla vyžrat látku jeho plavek a poškodit jeho stříbrné šperky. Policisté tedy bazén navštívili a požádali o knihu přání a stížností, z níž zjistili, že kritika kvality vody v bazénu není ojedinělá. Případ byl proto zadokumentován a následně předán Krajské hygienické stanici v Českých Budějovicích, která je k odebrání vzorků vody z bazénu kompetentní. Krajská hygienická stanice tak učinila a poté zahájila správní řízení.“


- Svatopluk Doseděl -