Reakce z Obecního úřadu Člunek? Nic.

11.05.2021

Jelikož má redakce Žurnálu zájem o maximální objektivitu, nabídla prostor k vyjádření i starostovi...

[přečtěte si celý článek]


Vedoucí hradeckého odboru dopravy čelí nelítostné kritice občanů i radních.

01.06.2021

Hojně diskutovanou personou hradeckého městského úřadu se minulý měsíc stal šéf odboru dopravy...

[přečtěte si celý článek]


Zbyněk Heřman zralý na odvolání? Co říká tajemník Holý?

01.06.2021

Jak stojí v předchozím článku, dlouholetý vedoucí hradeckého městského odboru dopravy Zbyněk Heřman...

[přečtěte si celý článek]


...další články

Třeboňský starosta Houdek kontruje opozici

Publikováno: 06.10.2012

Třeboňská koalice vedená starostou Jiřím Houdkem (KDU-ČSL) není dle vyjádření místní opozice schopna pokračovat v tom, co započala radnice předchozí, a raději jeden z hlavních projektů minulého volebního období záměrně zašlapává v prach. Řeč je samozřejmě o kulturním a společenském centru Beseda, které se po ukončení rozsáhlé rekonstrukce stále nedaří rozjet natož je přivést ke kýžené rentabilitě. Starosta Houdek však s kritickými názory pravice zásadně nesouhlasí. „Argumenty opozice znám, ale fakta jsou prokazatelná a jasná,“ říká a důrazně dodává: „Žádný zlý úmysl ze strany koalice tu rozhodně není.“

 


Jak byste popsal situaci, v níž se dnes Beseda nachází? Podnik je prostě zavřený?


J. Houdek: Není. Alespoň tedy ne celý. Funguje tu Dada Club a ve zdejším velkém sále lze uspořádat jakoukoli akci typu plesu, konference atp. Pronajmout se nám však zatím nedaří restauraci, která má kapacitu 140 míst, a na ni navazující vinárnu s kapacitou 70 míst. A to je problém, jenž se v Třeboni vytrvale omílá. Potíž je v tom, že podnik byl zrekonstruován k účelu, jaký měl před pětadvaceti lety, kdy byla situace v Třeboni docela jiná než dnes. Do Třeboně tehdy jezdilo až čtyři tisíce lidí za prací, na náměstí zastavovaly autobusy a ve městě bylo jen asi deset restaurací. Mimochodem, dnes je tu restaurací rovných osmdesát. A bohužel, minulá radnice, která v Třeboni vládla v letech 2006 až 2010, změnu podmínek v potaz nevzala. Důsledkem toho je skutečnost, že o restauraci v Besedě nikdo zájem nemá.


Opravená Beseda, kterou po ukončení rekonstrukce provozovaly Bertiny lázně, začala fungovat krátce před vámi vyhranými volbami v roce 2010. Ale po těchto volbách byla prý novou radnicí utlumena, a to aniž by dostala šanci prokázat svoji životaschopnost…


J. Houdek: Odpovím vám v číslech. Do voleb v roce 2010 činila měsíční provozní ztráta Besedy půl milionu korun. Poté, co radnici převzala současná koalice, byla přijata určitá úsporná opatření a v roce 2011 klesla ztráta Besedy na 210.000 korun měsíčně. Letos se nám restauraci v Besedě stále nedaří pronajmout, o příležitostný pronájem společenského sálu valný zájem také není a ztráta de facto nefunkčního podniku dělá 30.000 korun za měsíc. Uvedená čísla hovoří jasně a jasné je také to, že i města se musí chovat hospodárně.


Opozice nicméně tvrdí, že tato čísla nevychází z reality a jejich pouštění do médií že má jediný důvod, a to udělat Besedě negativní reklamu, která případné zájemce o pronájem zavčasu odradí.


J. Houdek: Argumenty opozice znám, ale fakta jsou prokazatelná a jasná. Pokud bychom uváděli nepravdivá čísla, klamali bychom veřejnost. A to v žádném případě dělat nebudeme. Navíc si přece nikdo nemůže myslet, že podnikatel, který má zájem o provozování určitého zařízení, si sám neprověří jeho rentabilitu. Žádný zlý úmysl ze strany koalice tu rozhodně není. Vnímám to tak, že nesmyslná argumentace opozice má základ v tom, že odpovědnost za neutěšenou situaci kolem Besedy padá na její hlavu. Je třeba si uvědomit, že ani bývalé vedení radnice nedokázalo Besedu pronajmout. Ze strany Bertiných lázní, které si podnik nakonec takřka nuceně pronajaly, už na začátku zaznívalo, že z ekonomického hlediska to bude s Besedou asi dost složité. A taky bylo. Bertiny lázně to ale dlouho vydržet nemohly. Není přece možné, aby ze svých vlastních výnosů dotovaly zařízení, jež žádný ekonomický efekt nepřináší.


Místní rockový klub přece rentabilní byl? Jeho měsíční obrat měl činit až 250 tisíc korun…


J. Houdek: Nevím, kdo a jak k tomuto číslu přišel. Mohlo se stát, že klub takový obrat někdy vykázal, ale jeho pravidelný výsledek to určitě nebyl. Celková čísla, která jsem před chvílí uvedl, zahrnují samozřejmě i hospodaření rockového klubu.


Rentabilní provoz Besedy je podle vás tedy nemožný?


J. Houdek: Od společenského sálu kdovíjakou rentabilitu očekávat asi nelze. Ale restaurace a vinárna s výše uvedenými kapacitami rentabilní být musí. Koncepce rekonstrukce Besedy nebyla bohužel podřízena ekonomickým úvahám a celý podnik teď zřejmě rentabilně fungovat opravdu nemůže. Na jeho alternativním využití už ale pracujeme.


Manažerské pochybení současné koalice vylučujete?


J. Houdek: Ano. Pochybení vidím v nakládání s městskými penězi. Pokud bychom v současné koalici plánovali rozsáhlou rekonstrukci za sto milionů korun, nechali bychom si předtím důkladně propočítat její ekonomickou návratnost. Investovat sto milionů do opravy objektu bez propočtu návratnosti je nezodpovědné.


Na červencové neveřejné schůzce zastupitelů k žádné dohodě o Besedě nedošlo. Proč?


J. Houdek: Očekával jsem, že opozice přijde na schůzku s nějakými návrhy jak Besedu využít jinak, ale to se nestalo. Opoziční zastupitelé místo toho stále dokola opakovali jen to, že je třeba tamní restauraci otevřít. My se už dlouho snažíme najít provozovatele, nájemce a celkově smysluplné využití Besedy. Po mnoha pokusech se teď zabýváme novými možnostmi a věříme, že budou úspěšné.


Na zmíněné schůzce došlo i k výslechu provozního vedoucího Besedy, pana Zieglera z Bertiných lázní. A pan Ziegler byl krátce poté zbaven všech svých funkcí. Z jakého důvodu?


J. Houdek: To, co se na této schůzce dělo, nemělo na odvolání pana Zieglera z jeho funkcí žádný zásadní vliv. Důvodů k tomuto nepopulárnímu kroku jsme měli celou řadu, ale to je záležitost nás, zaměstnavatelů, a já tyto důvody zveřejňovat nechci.


Důvodem odvolání pana Zieglera tedy nebyla skutečnost, že nechtěl říct to, co chtěla koalice slyšet?


J. Houdek: Rozhodně ne.


V souvislosti s Besedou vznikla občanská petice za její záchranu. Jaký máte na tuto petici názor?


J. Houdek: Petici za záchranu Besedy bych podepsal i já. Tedy pokud by měl výsledek této záchrany spočívat v tom, že Beseda začne fungovat smysluplně a nebude vysávat peníze ani z jiných organizací města, ani z jeho rozpočtu. S takovou peticí bych problém opravdu neměl.


- Svatopluk Doseděl -